KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Yazın ayak bakımı nasıl yapılır? Yaz aylarında ayak bakımı yapılır mı?

Yaz aylarında artan sıcaklardan dolayı ayaklar çok sık terliyor. Haliyle mantar, kabuklanma vs. problemleri de kaçınılmaz hale geliyor. Kışın …

Yazın ayak bakımı nasıl yapılır? Yaz aylarında ayak bakımı yapılır mı?

Yaz aylarında artan sıcaklardan dolayı ayaklar çok sık terliyor. Haliyle mantar, kabuklanma vs. problemleri de kaçınılmaz hale geliyor. Kışın havasız kalan ayaklarınızın yazın muhteşem bir görüntüye kavuşmasını sağlamak için en kolayından bir bakım rehberini sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte botlar, çizmeler çıkarılır, terliklere ve açık ayakkabılara geçeriz.  Deniz, havuz kenarlarında çıplak ayak ile yürüyeceğiniz için kusursuz bir görüntüye kavuşmak isterseniz bakım önerileri bugünkü yazımızda. Özellikle vücudumuzda en çok terleyen ayaklar, havasız ve karanlık ortamlarda üremeyi seven mantarların en sevdiği alanlar olduğunu söyleyen uzmanlar “Dermatofit mantar enfeksiyonu tırnak altında ya da derimize yerleşerek istenmeyen koku ve kaşıntılara sebep olmaktadır. Bununla birlikte tırnak yapısının bozulması ve görüntüsünden ötürü yaz aylarında kullanacağımız sandalet ve açık terliklerimizi giymemizi engel olacaktır” diyerek ayak bakımını vurguluyor.

-Yaz aylarında bol su teması ile hızlı uzayan tırnaklarımız için 3 haftada bir ayak bakımlarınız düzenli olarak yapılmalı

Güzel ve sağlıklı görünen ayaklar ile yaza başlamak için dikkat etmeniz gerekenler;

– Güneş kremi sürerken ayaklar da ihmal edilmemeli.

– Çıplak ayak ile havuz kenarlarında, soyunma odalarında dolaşırken mantar, siğil enfeksiyonu kapma riski artar, mutlaka terlik giyilmeli. Özellikle diyabeti olan kişiler çıplak ayak ile dolaşmamaya özen göstermeli, ayaktaki en ufak bir kesi ya da enfeksiyon ciddi vakalar ile sonuçlanabilir.

– Yazla gelen sıcaklık artışı ile ayakta terleme artar, mantarın en sevdiği ortam oluşur.

Ayaklarımızın ve tırnaklarımızın temiz ve bakımlı görünmesini isteriz.

– Yaza girerken ayakların hava alabileceği ayakkabılar seçilmeli, pamuklu çoraplar giyilmeli. Aynı ayakkabı üst üstte her gün giyilmemeli, havalandırılıp sonraki günler giyilmeli.

– Sıcak havalar ile belki dışarda daha fazla vakit geçirilmekte, daha çok yürünmekte, hatta çorapsız yürünmekte. Böylece ayaklarda deri sertleşmesi, çatlaklar ve nasırlar oluşabilmekte. Özellikle yaşla birlikte ayaktaki yağ tabakası da azaldığı için sertleşme ve nasır riski oluşmaktadır. Nasır bakımı yapılmalı, düzenli nemlendirici kullanılmalı.

– Yazla beraber ayak bakımı daha sık yaptırıldığı için, ayak bakımını yapan merkezin her uygulamadan sonra kullandığı ekipmanları steril ettiğinden (yalnızca dezenfekte etmediğinden) emin olunmalı. 

PEKİ YAZIN AYAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Muhteşem ayak bakımı

  • İLK ADIM AYAK BANYOSU

Herhangi bir ayak bakımı ürünü veya gereci kullanmadan önce ayaklarınızı, 10-15 dakikalık (ideal olarak 37 derece sıcaklıktaki suda) ayak banyosu ile yumuşatın.

  • KURU VE SERTLEŞEN DERİLERİNİZİ TEMİZLEYİN

Tüm yıl boyunca cildinize iyi bakarak ağrılı ve çatlamış deri ile topuklardan uzak kalabilirsiniz. Sertleşmiş deri, kimileri için sürekli tekrarlanan bir sorundur; ancak herkes yaz aylarında kuru ve çatlamış deriyle karşı karşıya kalma riskini taşır.

  • SON ADIM NEMLENDİRİN

Ayak bakım kremleri, her yerde bulunabilen normal vücut losyonları ve günlük kremlere göre ayaklarınızı güzelleştirecek ölçüde çok daha zengin içeriğe sahiptir. Bu nedenle ayak bakımınız için, ayağınız için özel olarak geliştirilen kremleri kullanmaya özen gösterin.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ