KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

12 haftalık gebelikte kasık ağrısı normal mi?Hamilelikte kasık ağrısı ne zaman tehlikeli olur?

Hamilelik süresinin her dakikası anne adayları tarafından merak ediliyor. Bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek isteyen anne …

12 haftalık gebelikte kasık ağrısı normal mi?Hamilelikte kasık ağrısı ne zaman tehlikeli olur?

Hamilelik süresinin her dakikası anne adayları tarafından merak ediliyor. Bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek isteyen anne adayları, en ufak ağrı ve sızıda bebeklerinin başına bir şey gelecek korkusu barındırıyor. 12 haftasında olan hamileler, kasık ağrısı çekiyor. Uzmanlar açıkladı: 12 haftalık gebelikte kasık ağrısı normal mi? Hamilelikte kasık ağrısı ne zaman tehlikeli olur?

Hamilelik, dünyanın en güzel ve en sancılı dönemlerinden biridir. Gebeliğin 12. haftasında gittikçe büyüyen ve gelişimine devam eden bebek, erik boyutuna ulaşmış olur. Annenin vücudunda sürekli değişen bir sistemin var olması, anne vücudunda çeşitli ağrı ve sancılar oluşturmaktadır. Bebeklerini sağlıklı şekilde dünyaya getirmeye çalışan anne adayları ise, bu ağrı ve sızıların hangi durumlarda risk taşıdığını merak ediyor. Önceki haftalara göre 12. haftada anne karnındaki bebek, anne karnında taklalar atıyor olabilir. Hareketlenmeye başlaması gelişiminin bir parçası olmasından kaynaklı bazı ağrı ve sızıların olabileceğini belirten uzmanlar, 12. haftada kasık ağrısı çeken annelerin sorularını cevapladı.

hamilelikte kasık ağrısı

12 HAFTALIK GEBELİKTE KASIK AĞRISI NORMAL Mİ?

12. haftada anne adayında gözler görülür bulantı ve baş dönmeleri azalmaktadır. Bununla birlikte anne adayında halsizlik ve yorgunluk, uyku hali görülebilmektedir. Anne vücudu bebeğin varlığına yavaş yavaş alışırken, sırt ve bel ağrıları da ortaya çıkmaya başlayabilmektedir. Bu ağrıların sebebi ise hamilelikte salgılanmaya başlayan relaxin hormonu ile alakalıdır.

hamilelikte kasık ağrısı

12 haftada bebek artık yukarı doğru çıkmaya başlar ve tuvalet hissinin ufaktan azalması görülmektedir. Bebeğin tüm hayati organları oluşmuş ve gelişime devam etmekte olduğu görülmektedir. Bunla birlikte anne adayında da çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bunlardan biri de bebeğin yukarı doğru hareket etmesiyle birlikte, anne adayının çektiği kasık ağrılarıdır. Bu ağrıların oldukça normal olduğunu belirten uzmanlar, zaman zaman çeşitli sırt ve bel ağrılarının da bu ağrılara eşlik edebileceğini belirtti. 

hamilelikte bel ağrısı

Son 3 ayda da görülebilecek kasık ağrısı oldukça yaygın ve normal olduğunu belirten uzmanlar, bebeğin hareketlendikçe anneye baskı uyguladığını ve bu baskının da ağrı olarak ortaya çıktığını belirtti. Hareket etmeye başlayan bebeğin 12 haftadan sonra anneye gösterdiği basınçta buna benzer şekildedir. Bu zamana kadar hareketsiz kalan bebeğin uzuvları oluşur ve anne adayının rahmi içerisinde hareketlenmeler meydana gelir. Bu hareketler bel, kasık, sırt, baş ağrısı gibi vücudun belli başlı yerlerinde kendini gösterir.

hamilelikte baş ağrısı

HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI NE ZAMAN TEHLİKELİ OLUR?

Hamilelikte sık rastlanan durumlardan biri olan anne adayının kasık ağrısı, büyüyen rahmin fizyolojik etkileri arasındadır. Uzmanlar hamilelikte kasık ağrısı için ne zaman doktora başvurulması gerektiğini açıkladı. 

hamilelikte kasık ağrısı

Kasık ağrısının yanında, kanama ya da vajinadan sıvı gelmesi, idrar yaparken yanma, idrarda kan görülmesi gibi belirtilerin var olmasıyla hemen doktora gidilmesi gerektiğini ve hayati bir sonuca varmadan müdahale edilmesi gerekildiğini belirtildi. Bununla birlikte ishal, ateş, baş ağrılarının da var olması durumun ciddi bir boyuta ulaştığını göstermektedir. 

Bu konuda doktorunuz kasık ağrılarınızı detaylı klinik bir muayene ile ultrasonda bebeğin durumuna bakarak bazı tetkikler uygulamak isteyecektir. Ultrasonda hem bebeğe bakan uzmanlar, hem akut apendisit, böbrek taşı, üreterlerin genişlemesi, myomlar ya da yumurtalık kistlerine de bakarak, sebep olabilecek sıkıntıları belirtirken bebek açısından tehlike arz etmeden tedavi edilebildiğinin de bilgisini verdi.

Araştırma: Hümeyra Akbayrak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ