KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

30 dolara satın aldığı eskizin gerçek değeri 50 milyon dolar çıktı

30 dolara satın aldığı Albert Durer’in Madonna ve Çocuk çizimi iki yıl boyunca depoda bekledi. Şimdi ise birçok bilim insanı tarafından eskizin …

30 dolara satın aldığı eskizin gerçek değeri 50 milyon dolar çıktı

30 dolara satın aldığı Albert Durer’in Madonna ve Çocuk çizimi iki yıl boyunca depoda bekledi. Şimdi ise birçok bilim insanı tarafından eskizin orijinal 50 milyon dolar değerinde olduğu belirtiliyor.

İsmi paylaşılmayan bir adam, 2016 yılında Concord, Massachusetts’te büyük bir evin içindekilerin satıldığı bir emlak satışında bir anne ve çocuğun çerçevesiz taslağını almış ve iki yıl boyunca deposunda saklamıştı.

30 dolara alınan bu eskizin şimdi birçok bilim insanı tarafından, 16. yüzyıl Alman Rönesans sanatçısı Albrecht Dürer’in 50 milyon dolar değerindeki orijinal çizimi olarak tanımlanıyor.

Old Masters’da Amerikalı bir uzman ve Londra sanat satıcısı Agnews’in kıdemli ortağı olan Clifford Schorer, olası Dürer hakkında ilk olarak 2019’da Boston’a yaptığı bir ziyaret sırasında fısıltıları duydu. Çizim, merhum mimarın evinden çekilmişti.

The Art Newspaper’a konuşan Schorer konuyla ilgili şunları söylüyor: “Dürer’i gördüğümde inanılmaz bir andı. Ya şimdiye kadar gördüğüm en büyük sahtekarlıktı ya da bir başyapıt.”

Schorer’in eskizi görmesiyle beraber gerçek olup olmadığını doğrulamak için iki yıllık bir görev başladı. Dürer uzmanları bu süreçte, orijinalliğine işaret eden iki açık özellik belirledi. Birincisi; Dürer, 1501 ile 1514 yılları arasında tamamlanmış en az 20 başka eseri eskizdeki gibi baş harflerini imzaladı. İkincisi ise, Dürer’in kullandığı 200’den fazla eskizde görüldüğü gibi, kağıtta üç dişli ve halka filigranı vardı.

Kesin görüş ise Viyana’nın Dürer eserleriyle dolu Albertina müzesinin küratörü ve dünyanın önde gelen Dürer uzmanı Christof Metzger’den geldi.

Schorer bu süreçte ise eskizin sahipleri ile gizli bir anlaşma yaptı. Verilen avans kredi kartlarını ödemelerine, evlerinin çatısını yeniden kaplamalarına, yeni bir araba satın almalarına ve kiliselerine cömert bir bağışta bulunmalarına olanak sağladı.

Eskiz, Dürer’in yarım yüzyıldan sonra yeniden ortaya çıkan ilk tamamen bilinmeyen çizimi. Ve 12 Aralık’a kadar Londra’daki Agnews Galerisi’nde sergilenecek. Galeri sonunda taslağı satmayı planlıyor, ancak henüz bir fiyat belirlenmedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ