KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

AKM’yi iki ayda 112 bin kişi ziyaret etti

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kapılarını açan Atatürk Kültür Merkezi, iki ayda 112 bin kişiyi ağırladı. İki buçuk yılda yapılan Atatürk Kültür …

AKM’yi iki ayda 112 bin kişi ziyaret etti

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kapılarını açan Atatürk Kültür Merkezi, iki ayda 112 bin kişiyi ağırladı.

İki buçuk yılda yapılan Atatürk Kültür Merkezi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılışı gerçekleştirildi. İki ayda toplam 112 bin kişi ziyaretçi ağırlayan AKM’de 190 etkinlik düzenlendi. 802 kişilik tiyatro salonu, 410 metrekarelik AKM Galeri ve AKM Çok Amaçlı Salon, ziyaretçilere kültür ve sanat adına birbirinden güzel etkinlikler sunmaya devam ediyor.

Atatürk Kültür Merkezi Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı, “Atatürk Kültür Merkezi 29 Ekim 2021’de, iki buçuk yıl gibi kısa bir sürede yapılarak yeniden sanatseverlere kapılarını açtı. 14 bin 500 metrekare bir taban alanı içerisinde 95 bin metrekarelik bir kullanım alanına sahip. Eskiden AKM’ye geldiğimizde tek bir giriş içerisinde farklı sanat dallarına ulaşabileceğimiz sahne alanları veya sergileme alanları varken bu kez 5 bloktan oluşan çok geniş kapasitede bir sahaya yayılıyor. Bu saha içinde kültür yolu olarak adını verdiğimiz bir kültür sokağımız var. Bu kültür sokağımızın içerisinde farklı alternatiflerdeki sanat isimlendirmelerini barındıran kuruluşlarımız var. Çocuk sanat merkezi, kütüphane, sinema ve hepsinden de önemlisi kocaman bir opera salonumuz var. Bu opera salonu 2 bin 40 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Tiyatro salonumuz da var. O da 802 kişilik kapasiteyle faaliyetlerini sürdürmek üzere artık Atatürk Kültür Merkezi sanatseverlerin hizmetinde” dedi.

“190 ETKİNLİK DÜZENLENDİ”

Atatürk Kültür Merkezi Sanat Yönetmeni Buharalı da şunları söyledi: “29 Ekim’de açılan Atatürk Kültür Merkezi içinde 190 etkinlik gerçekleştirildi. Hepsi birbirinden farklı özellikler içeriyor. Hem uluslararası, hem de yerli sanatlarımızı temsil eden Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı sanatçı ve topluluklar AKM içinde farklı yönleri ve birimleriyle bu etkinlikleri gerçekleştirdi. Özellikle opera salonumuzdaki etkinlikler akşam 20.00’de başlayan etkinliklerdir. Ama tabii bu saatlerde başlayan etkinlikler olmasının yanı sıra 20.00’deki etkinlikleri sergileyebilmesi için sanatçı toplum ve kurumlarımızın bu sahnede de öncesinde provaları yer alıyor. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Merkezi Koro Topluluğumuz 15 günde bir pazar sabahları 11.30’da konserlerini yapıyor. İstanbul Devlet Senfoni Orkestramızın ve ülkemizin çok değerli sanatçıları kahve konserleri konsepti çerçevesinde çok amaçlı salonumuzda her cumartesi sabah 11.00’de veriliyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ