KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Alzehimer hastaları tıbbi aromatik bitki ile güzelleşecek

Mavi Ev’in bahçesine alzheimer hastaları ve yakınları aromatik bitkilerin dikimi yaptı. Alzheimer hastaları bitkilerin bakımını yapacak, kokuları …

Alzehimer hastaları tıbbi aromatik bitki ile güzelleşecek

Mavi Ev’in bahçesine alzheimer hastaları ve yakınları aromatik bitkilerin dikimi yaptı. Alzheimer hastaları bitkilerin bakımını yapacak, kokuları ile tedavi olacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi Mavi Ev’de hasta ve hasta yakınları aromatik bitkiler dikti. Lavanta, biberiye, kekik ve adaçayı fidanlarını Mavi Ev’in bahçesine diken alzheimer hastaları, aktifliğin kendilerini toprakla uğraştıkları günlere götürdüğünü söyledi. Bitkilerin bakımlarını da alzheimer hastaları yapacak, aromatik bitkilerin kokuları ise tedavilerinde kıymetli bir yer tutacak.

PROJE EN BAŞINDA YARAR SAĞLADI

Pandemi periyodunda Mavi Ev’i kapatmak zorunda kaldıklarını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Ethem Sardoğan, “Alzheimer hastaları ve yakınları da bu durumdan olumsuz etkilendi. Merkezimizi tekrar açtığımızda çok keyifli oldular. Alzheimer hastalarını rehabilite etmek için aromatik bitkileri bahçemize diktik. Toprağa dokunmaları hastalarımızı çok keyifli etti. Projemiz daha en başında yarar sağlamış oldu” dedi.

BİTKİ BAKIMLARINI HASTALAR YAPACAK

Mavi Ev’de alzheimer hastalarının tedavilerinde gerekli olabilecek çalışmayı sağlamak için küçük bir bahçe tesis ettiklerini söyleyen Bitkisel Üretim ve Şube Müdürü Saadet Tuğrul Ay, dikime 100 bitki ile başladıklarını bitki sayısını arttıracaklarını söyledi. Ay, “Buraya kokulu bitkiler olan adaçayı, kekik, biberiye ve lavanta diktik. Bunlara ek olarak keçiboynuzu ve defne eklemeyi planlıyoruz. Bu bitkilerin kokusunun alzheimer hastaların tedavisinde tesirli olduğu belirtiliyor. Bu bitkilerin bakımları bizim nezaretimizde hastalar tarafından gerçekleştirecek. Bitkileri kopartıp çaylarını yapabilecekler” diye konuştu.

BİTKİ KOKULARI TEDAVİ EDİYOR

Mavi Konut Ünite Sorumlusu Gerontolog Cüneyt İtimat, alzheimer sürecinde kokunun çok değerli olduğuna dikkat çekerek, “Hastalığı rehabilite edici kokusu olan bitkiler diktik. Bilhassa biberiye diktiğimiz bitkiler içinde çok kıymetli. Küçük çocuklarda yapılan çalışmalarda biberiye koklatıldığında hafızanın daha güzel olduğu, bilgilerin daha âlâ öğrenildiği belirlenmiş. Diktiğimiz bitkilerin hastalarımızı rehabilite edici ve tedavilerine müspet katkı sağlayacak özelliği bulunuyor” dedi.

MAVİ MESKEN EŞİMİ MEMNUN EDİYOR

Eşinin alzheimer hastası olduğunu söyleyen Nihan Erkan, “Burası çok hoş. Belediyemize ve tüm işçisine çok teşekkür ederiz. Eşim buradan meskene döndüğünü vakit çok memnun hissediyor. Buraya gelmediği vakitlerde kendisin üzgün hissediyor. Biz köy çocuğuyuz, bu çeşit aktiviteler hepimizi çok keyifli ediyor” sözlerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ