KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Arı alerjisi nedir ve belirtileri neledir? Arı sokmasına iyi gelen doğal yöntemler

Arı sokmasının alerjiye neden olabileceğini biliyor muydunuz? Yaz aylarında sıklıkla artan arı sokmaları hakkında merak edilenleri sizler için …

Arı alerjisi nedir ve belirtileri neledir? Arı sokmasına iyi gelen doğal yöntemler

Arı sokmasının alerjiye neden olabileceğini biliyor muydunuz? Yaz aylarında sıklıkla artan arı sokmaları hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki arı alerjisi nedir ve belirtileri nelerdir? Arı sokmasına iyi gelen doğal yöntemler var mıdır? Arı alerjisi arı sokması sonrası görülür. Sokmasının neden olduğu tahribatın iki katı olumsuz etki gösteren arı alerjisine dair her şey haberin detayında…

Sarı yabani, bal ve iri arı çeşitleri zehirlerini boşaltmak için gösterdikleri doğal tepkimeye arı sokması denir. Özellikle yaz aylarında artan arı sokmaları bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olur. Yani arı zehrini bıraktığı bölge dışında o zehir direk kana karışır bağışıklığı olumsuz etkiler. Bağışıklık bu zehre karşı antikor üretirken vücudun ısısı ile oynar. Normal arı sokması böyle sağlık sorununa neden olmaz. Bu yüzden arı sokmasına karşı alerji olup olunmadığı çocuklukta yapılan alerji testleri ile tespit edilmelidir. Aksi halde ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Yüzde bir ihtimalde olsa ölümle sonuçlanır. Arı alerjisi direk belirti göstermez. Arı sokmasından bir iki saat sonra belirtiler şiddetini artırarak kendini gösterir. 

arı sokması

ARI ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Kısa süreliğine vücut şoka girer.
   
 • Vücut ısısı aniden artar. Ancak el ve ayaklar buz kesilir.
   
 • Sinir hücreleri hızlı harekete geçtiğinden beyin kalbi uyarır. Kalp daha hızlı atarak kan seviyesini çoğaltır. Bu da korku ve paniğe neden olur.
   
 • Nefes darlığı, boğaz kaşıntısı
   
 • Vücudun bazı bölgelerinde şişkinlik ve kabartılar meydana gelir.

arı alerjisi belirtileri

ARI SOKTUKTAN SONRA NE YAPILMALIDIR?

Öncelikle arı soktuktan sonra panik yapılmamalıdır. Arıyı soktuğu yerden el ile çıkarmaya çalışıldığında, kesesindeki tüm zehrin kana karışma ihtimali vardır ve bu yüzden çıplak el ile müdahale edilmemelidir. Bu olumsuz durumun yaşanmaması için iğnenin dışarıda kalan kısmı cımbız yardımıyla çıkartılmalıdır. İğne çıkarıldıktan sonra doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir.

ARI SOKMASINA İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER

Ortadan ikiye bölünmüş sarımsağı arının soktuğu bölgeye 10 dakika boyunca masaj yaparak sürün. Sarımsağın antiseptik özelliği sayesinde zehir kana karışmadan kendini vücuttan atmaya başlayacaktır.

arı sokmasına iyi gelen doğal yöntemler

Karbonatın iltihap kurutucu etkisi sayesinde hem acıyı hemde oluşabilecek komplikasyonları engeller. 3 yemek kaşığı karbonatı, yarım çay bardağı soğuk su ile karıştırın. İçerisine altı damla limon damlatın ve arının soktuğu bölgeye masaj yaparak uygulayın.

limon ve karbonat arı sokması

Soğuk yoğurtta arı sokmasına iyi gelen etkili yöntemlerden bir diğeridir. Hem ağrısını hem de enfeksiyon kapma riskini azaltan yoğurdu sürmeden önce arının soktuğu yere 4 damla limon sıkın.

yoğurt arı sokmasına iyi gelen doğal yöntem

Lavantanın antibakteriyel özelliği sayesinde, arı zehirlenmelerine karşı oldukça etkilidir. Ped pamuk yardımıyla sürdüğünüz lavanta yağının etkisi geçtikten sonra tekrar sürmeye devam edin. Lavanta yağı uçucu olduğundan su ile karıştırarak kullanabilirsiniz. 

lavanta yağı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ