KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Bebekler en erken ne zaman sünnet edilmeli? Bebekler sünnet olduktan sonra kaç günde iyileşir?

Sünnet, erkek çocuğu olan aileler için önemli konular arasında yer alır. Sünnet erkek çocuğunun sağlığı için de oldukça büyük önem taşımaktadır …

Bebekler en erken ne zaman sünnet edilmeli? Bebekler sünnet olduktan sonra kaç günde iyileşir?

Sünnet, erkek çocuğu olan aileler için önemli konular arasında yer alır. Sünnet erkek çocuğunun sağlığı için de oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple çocuğunun daha hatırlayamayacağı dönemlerde yaptırmak isteyen aileler, uygun zamanın ne vakit olduğu konusunda merak içerisinde. Bebekler en erken ne zaman sünnet edilmeli? Bebekler sünnet olduktan sonra kaç günde iyileşir?

Sünnet, gerek tıbbi gerekse dini açıdan büyük öneme sahiptir. Erkek çocukları üzerinde yapılan bu küçük operasyon için geç kalınmaması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuğun sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için de önemli olduğunun altını çizdi. Özellikle son dönemler ailelerin, çocuklarının hatırlamayacağı yaşlarda sünnet ettirme isteği oldukça fazla olduğunu açıklayan uzmanlar, bu konuda tüm merak edilenlere yanıt verdi.

sünnet töreni

BEBEKLER EN ERKEN NE ZAMAN SÜNNET EDİLMELİ?

Çocukların özellikle yenidoğan döneminde doğduğu günün ertesi gününden itibaren sünnet olabileceğini açıklayan uzmanlar, herhangi bir sağlık problemi olmayan çocukların erken dönemde sünnet ettirilmesiyle, iyileşme dönemi arasında bağlantı olduğunu belirtti. Ne kadar erken sünnet olursa çocuk, o kadar hızlı iyileşme gösteriyor. En ideal erken sünnet tarihi, eğer solunum sıkıntısı yoksa ve emme fonksiyonları çalışıyor, dışkılamada problem yoksa doğumdan ertesi günden itibaren ilk 30 günün olduğu açıklandı.

erkek çocuğu

BEBEKLER HANGİ YAŞTA SÜNNET ETTİRİLMEZ?

Uzmanlar bu konuda çocukların, yenidoğan vaktinin geçmesiyle birlikte 2 ile 7 yaş aralığında sünnetin uygun olmadığını belirtti. Bu dönemde çocukta psikolojik sıkıntılar oluşturabileceğinin altını çizen doktorlar, çocuğun en az tramva ile etkilenmesi için 7 yaşından sonra olmasının uygun olduğunu belirtti.

yenidoğan sünneti

BEBEKLER SÜNNET OLDUKTAN SONRA KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR?

Yenidoğan bebeğe yapılan sünnet operasyonunda bebeğe dikiş atılmaz. Bu nedenle çocuk çabuk iyileşir ve ağrısız bir dönem yaşar. Ayrıca yenidoğan sünnetinde kanama oldukça az olmasıyla birlikte, enfeksiyon riski de oldukça azdır. 

yenidoğan sünnet

Operasyon sonrası konulan sargılar 48 saat sonra alınır. İlk bir kaç gün doktorunun verdiği ağrı kesiciler kullanılır ve sünnet sonrası iyileşme sürecinde dikişler kendi kendine düşer. Çocuğunun penisinin tamamen iyileşmesi ise 25 haftada normal görünümüne kavuşarak geçmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ