KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Bebeklerde Pişikle Nasıl Mücadele Ederiz?

Bebeklerde Pişikle Nasıl Mücadele Ederiz?

Cildi oldukça hassas bir yapıya sahip olan bebeklerin, cilt bakımlarının yapılması, gereken hijyen kurallarına uyulması, olası cilt sorunlarının yaşanmaması adına büyük ölçüde önem taşımaktadır. Bu konuda gösterilecek hassasiyet, bebeğin bu konuda bir sorun yaşamamasına neden olacak ve daha sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır.

Bebeklerde en sık görülen cilt sorunu, özellikle bez bağlamadan kaynaklanan, pişik sorunlarıdır. Bez bağlanan bebeklerde, gerekli tedbirlerin alınmaması, pişiğe neden olacak ve tedavi edilemediği takdirde de, sorunun daha da büyümesine yol açacaktır. Bebeklerde görülen pişiğin meydana gelmesinde birçok etken rol oynamaktadır. Bu nedenle bu etkenlerin bilinmesi, pişiğin önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Bebeklerde pişiğin önüne geçmek için, kullanılan bezin kalitesi oldukça önemlidir. Kalitesiz bir bez, bebeğin idrarını emmeyecek ve kolayca pişiğe neden olacaktır. Ayrıca bebek için kullanılan bezin, bebeğe uygun olmaması da, pişiğe neden olan bir faktördür. Bebeğe bez bağlanırken, bezin çok sıkı bir şekilde bağlanması, bebeğin cildinin hava almasını zorlaştıracak, aynı zamanda ciltte tahrişlere neden olabilecektir.

Altı temizlenen bebeğin, temizliğinin iyi yapılmaması, cildinde bulunan idrar ve dışkı artıklarının iyi temizlenmemesi, yine pişiğin oluşum nedenleri arasındadır. Bebeğin cildinin yeterince havalandırılmaması, bebeğin anne sütü aldığı dönemde, annenin tükettiği ve bebeğin ek gıdalara geçtiği dönemde bebeğe verilen, asit içeriği yüksek olan, domates, fasulye, portakal, mandalina gibi besin maddelerinin yarattığı etki, bebeğin cildinin yeterince havalandırılmaması, cildinin ıslak bırakılarak altının bağlanması, pişik için zemin oluşturan nedenler arasında sayılmaktadır.

Bebeklerde pişikle nasıl mücadele ederiz? Sorusunun cevabı, pişiğe neden olan etkilerin ortadan kaldırılmasıdır. Bebeğin cildinin yeterince temizlenmesi, cildin yeterli düzeyde havalandırılmasının sağlanması, bezin sıklıkla değiştirilmesi, cildin ıslak bırakılmaması, kaliteli ve bebeğe uygun bir bezin seçilmesi, bebekte pişiğin oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir. Bebeğin altı değiştirilirken, ıslak mendil kullanmak yerine, temiz bir bez kullanmak ya da ılık su ile bebeğin altını yıkamak, bebeğin temizliği için daha etkili yöntemlerdir. Oluşan pişiğin tedavi edilmesinde, kaliteli bir pişik kreminin kullanılması, bebeğin belli aralıklarla cildinin havalanması amacıyla altının açık tutulması önemlidir. Birçok konuda faydalı olan zeytinyağı da, bebeklerin pişik tedavisinde kullanılabilecek doğal ve güvenilir bir üründür.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ