KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Okullarda ki İç Hava Kalitesi, Öğrencilerin Sıhhatini ve Muvaffakiyetini Etkiliyor!

Hifyber, okullardaki iç hava kalitesinin öğrencilerin sıhhati ve başarısı açısından kıymetine dikkat çekiyor. Abalıoğlu Holding bünyesinde …

Okullarda ki İç Hava Kalitesi, Öğrencilerin Sıhhatini ve Muvaffakiyetini Etkiliyor!

Hifyber, okullardaki iç hava kalitesinin öğrencilerin sıhhati ve başarısı açısından kıymetine dikkat çekiyor.

Abalıoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve nanofiber kaplı antibakteriyel-antiviral özellikte ki fitre kumaşı ile HVAC sistemleri için yüksek verimli filtreleme uygulamaları sunan HIFYBER, okullardaki ısıtma, havalandırma ve klima sistemlerinde kullanılan hava filtrelerinin, filtrasyon verimliliğinin öğrencilerin sıhhati ve başarısı açısından ehemmiyetine dikkat çekiyor.

İç hava kalitesi, öğrencilerin sıhhatini ve muvaffakiyetini etkiliyor

Covid-19 pandemisinin kapalı yerlerdeki iç hava kalitesi konusunda toplumsal farkındalığı artırdığını belirten Hifyber Genel Müdürü Ahmet Özbecetek kelamlarına şöyle devam etti: “Kapalı alanlarda havada asılı kalan bakteri ve virüsler, teneffüs yoluyla enfeksiyon riskini artırıyor. Bilhassa okullarda ki iç hava kalitesi, öğrencilerin sıhhati kadar muvaffakiyetini da direkt etkiliyor.

Teneffüs yolu hastalıkları, okula devamsızlığın en değerli sebepleri ortasında

Okullarda havalandırma sistemi olmaması, havalandırma sistemi olan okullarda hakikat filtre kullanılmaması yahut bu filtre bakımlarının vaktinde yapılmaması durumunda çocuklarda; astım, öksürük, burun kanaması, teneffüs zorlukları, beğenilen sulanma yahut kızarıklık, yüksek ateş ve hatta kalp rahatsızlıkları bile görülebiliyor. Astım ve öteki teneffüs yolu hastalıkları okula devamsızlığın en değerli sebepleri ortasında yer alıyor.

ASHRAE, Merv13 ve üstü filtre sınıfına sahip filtre kullanılmasını öneriyor

Amerikan Isıtma Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği’nin (ASHRAE) paylaştığı araştırma sonuçlarına nazaran; sınıflarda öğrencilerden havaya salınan karbondioksit, yetersiz havalandırma ve yetersiz filtrasyon nedeniyle sıhhatsiz ve rahatsız edici bir iç etraf oluşuyor. Bu nedenle ASHRAE, okullar için şayet HVAC sistemi müsaade veriyorsa en az Merv13 ve üstü filtre sınıfına sahip filtre kullanılmasını öneriyor. MERV derecesi yüksek olan filtre; toz partiküllerini ve havadaki başka kirleticileri o kadar kolay hapsediyor.

ASHRAE’nin raporuna nazaran okul havalandırmasında dış hava kalitesinin sensörler yahut muteber web tabanlı uygulamalar ile ölçülmesi gerekiyor. Dış hava, sağlıklı değil ise daha fazla filtrelemeye muhtaçlık duyuluyor. Bilhassa HVAC sistemlerinde ki filtrelerde biriken partiküllerin denetim edilmesi ve bu doğrultuda filtrenin MERV derecesinin belirlenmesi hayati kıymet taşıyor.

Nefes verme, konuşma, öküsürük üzere aksiyonlar sırasında oluşan 1-4 mikrometre aralığında olan çok sayıda su damlası (aerosol), küçük boyutları nedeniyle havada saatlerce asılı kalarak, sınıflardaki havayı filtreleyen; ısıtma, havalandırma ve klima sistemleri (HVAC) ile mahale taşınabiliyor. Okullarda HVAC sistemleri ile kâfi filtrasyon sağlanamaması, ortamda bulunan öğrencilerin ve öğretmenlerin, HVAC sisteminden havaya salınan mikrobiyal kontaminantları solumalarına neden oluyor. Havadaki partiküllerin, akciğerlere ulaşması ise iltihaplanmaya ve hatta başta kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere birçok teneffüs yolu hastalığına neden olabiliyor.

HVAC sistemlerinde yüksek performanslı filtre tercih edilmeli

Sınıflarda havada asılı kalan bakterilerin, mantarların, küflerin, virüslerin ve bioaerosollerin, teneffüs yoluyla enfeksiyon riskini artırmaması ve alerjik tepki oluşturmaması için HVAC sistemlerinde kullanılan filtrelerin yüksek performanslı, antibakteriyel-antiviral özellikte nanofiber kaplı olması hayati değer taşıyor.

İç hava kalitesinin güzelleştirilmesi öğrencilerin muvaffakiyetini 14 artırıyor

İç hava kirleticilerine uzun mühlet maruz kalan öğrencilerin ve öğretmenlerin sıhhatlerinin yanı sıra konsantrasyon kabiliyetleri de olumsuz etkileniyor. İç hava kalitesinin güzelleştirilmesiyle birlikte öğrencilerin verimliliklerinin arttığı, daha az kusur yaptıkları, odaklanma meselesinin ortadan kalktığı ve sorulara daha süratli yanıt verdikleri görülüyor. Hatta iç hava kalitesi güzelleştirilen sınıflarda okuyan çocukların notlarında yüzde 14 seviyesinde artış gözlemleniyor” dedi.

HIFYBER, antibakteriyel-antiviral özellikte ki Nanofiber Filtre Medyası ile ısıtma, havalandırma ve klima sistemlerinde kullanılan hava filtrelerinin filtrasyon verimliliğini artırarak, kapalı alanlarda alınan her nefesin sağlıklı olması üzerine çalışıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ