KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Bebeklere elma sirkesi içirilir mi? Elma sirkesi bebeklere fayda sağlar mı?

Elmanın fermente edilmesiyle elde edilen sirke, içinde yüksek oranda asetik asit, enzimler, mikrobesinler ve biyoektif maddeler barındırır. Bu …

Bebeklere elma sirkesi içirilir mi? Elma sirkesi bebeklere fayda sağlar mı?

Elmanın fermente edilmesiyle elde edilen sirke, içinde yüksek oranda asetik asit, enzimler, mikrobesinler ve biyoektif maddeler barındırır. Bu yüzden keskin bir yapısı ve tadı vardır. Ancak aynı zamanda doğadaki en güçlü mikrop önleyici besindir. Bu yüzden bebeklere verilip verilmemesi konusunda anne ve babalar sürekli kararsız kalır. Bebeklere elma sirkesi içirilir mi? Elma sirkesi bebeklere fayda sağlar mı?

Sıklıkla duş sırasında ya da üst solunum yolu hastalıklarında tüketilmesi önerilen elma sirkesi tam bir bakteri öldürücüdür. Doğal ilaç olarak tercih edilen elma sirkesi yetişkinlere cilt temizliğinden bağışıklık güçlendirmeye kadar birçok fayda sağlar. Şeker barındırmayan elma sirkesi fermente yöntemiyle elde edilir. Geçtiğimiz sene yapılan bir araştırmada elma sirkesinin insan sağlığına oldukça faydası olan bir besin olarak kabul edilmiştir. Böyle faydası olan elma sirkesinin bebekler için faydaları ise anne ve babaların en merak ettiği konudur. 6 aydan sonra azalan anne sütünün yerini sağlıklı besinler alması lazım. Bebek bağışıklık ve beslenme olarak bu sürece hazırlanması için bazı besinleri tüketmesinde fayda var. Ancak asidik oranı yüksek olan elma sirkesi konusunda ebeveynler kararsız kalır.

elma sirkesi besin değeri

BEBEKLERE ELMA SİRKESİ İÇİRİLİR Mİ?

6 aydan sonra ek gıdaya geçirilen bebeğe elma sirkesi verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bebeğin belirli alerji testlerinden geçirilmesin de fayda var. Bu yüzden bir uzmana danışarak elma sirkesi tüketimine başlatılabilir. Suyla beraber seyreltilmiş elma sirkesinden gün içinde bir kaşık yemeklerden sonra bebeğinize verebilirsiniz. Bunun yanı sıra ek gıdaya geçtiğiniz ve vermeye başladığınız bazı sebzelere de az miktarda dökerek tüketmesini sağlayabilirsiniz. 

elma sirkesini suyla seyrelterek verilmesi lazım

ELMA SİRKESİ BEBEKLERE FAYDA SAĞLAR MI?

 • 6 aydan sonra değişen beslenme düzeni bebeğin bütün sistemlerinin yeniden onarılmasını sağlar. En çokta bağışıklık onarılan sistemler arasında ilk sırada gelmeli. Bu yüzden bağışıklığın güçlenmesi için elma sirkesi gibi ek antibakteriyel besinler gereklidir.
   
 • Bebeklerde 6 aydan sonra en sık görülen sorunlar ise sindirim sistemindekilerdir. Özellikle mide ve bağırsak fonksiyonlarını düzenlemek için elma sirkesi ve zeytinyağına ihtiyaç duyulur.
   
 • Bebeklerin yıkandığı suya az miktarda elma sirkesi ekleyerek ciltlerindeki bakterileri azaltıp cilt yapısının hastalıklara karşı daha daha sağlıklı olması sağlanabilir.
   
 • Yıkanma suyuna ya da püre çorba gibi besinlere eklendiğinde güçlü kemikleri destekleyen elma sirkesi kemik iltihaplanmasını ya da ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik ağrılarının riskini azaltır.
   
 • Vücudun genel olarak rahatlamasını sağlar. Gözenekleri temizler. Tükürük bezlerinin daha iyi çalışmasını sağlar. 
   
 • En önemli faydası ise üst solunum yolu hastalıklarına yol açan virüsleri etkisi hale getirir. Geleneksel tıpta sıklıkla kullanılır. Hatta bebeklerin sinüslerini temizlemek için de kullanılır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ