KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Dişlere zirkonyum kaplamalar neden yapılır? Zirkonyum kaplama ne kadar dayanıklıdır?

Zirkonyum destekli porselenler ağız ve diş sağlığı açısından en çok kullanılan diş kaplamaları haline gelmiştir. Günümüzde çok fazla tercih edilen zirkonyum kaplamalar, estetik amaçların dışında sağlıklı dişler için de yapılabiliyor. ‘Diş Hekimi Betül Akar İlhan’ konu hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Dişlere zirkonyum kaplamalar neden yapılır? Zirkonyum kaplama ne kadar dayanıklıdır?

Zirkonyum destekli porselenler ağız ve diş sağlığı açısından en çok kullanılan diş kaplamaları haline gelmiştir. Günümüzde çok fazla tercih edilen zirkonyum kaplamalar, estetik amaçların dışında sağlıklı dişler için de yapılabiliyor. ‘Diş Hekimi Betül Akar İlhan’ konu hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Diş kaplaması, dişlerinizi koruyarak onları daha sağlıklı hale getirmek için kullanılan bir diş hekimliği tedavisidir. Bu tedavi, dişlerinizin yüzeyine metal, porselen veya plastik gibi malzemelerin kaplanması ile gerçekleştirilir. Sağlığı, şekli ve rengi bozulan dişler kaplanarak doğal bir görünüme kavuşabiliyor. Araştırmalarda diş hekimlerinin birçoğu doğal ve estetik diş restorasyonları için zirkonyum protezleri tercih ediyor. 

Dişlere zirkonyum kaplamalar neden yapılır? Zirkonyum kaplama ne kadar dayanıklıdır? sorularının yanıtını ‘Diş Hekimi Betül Akar İlhan’ günümüzde adını sıkça duyduğumuz yöntem hakkında merak edilen tüm soruları Yasemin.com okurlarına özel cevap olabilecek bir köşe yazısı hazırladı. 

Diş Hekimi Betül Akar İlhan

Diş eti ve dişlere biyolojik uyumu nedeniyle doğal dişe en yakın kaplama zirkonyum kaplamalardır. Özellikle metal alerjisi olan hastalarda tercih ediliyor. Dişlerde oluşan ciddi çürükler,renklenmeler ve büyük kırıklar için zirkonyum kaplamalar iyi bir tedavi şeklidir.

ZİRKONYUM KAPLAMALAR NEDEN YAPILIR?

Dişlerimiz birçok nedenle aşınabilir veya kırılabilir. Diş çürükleri, yaralanmalar ve yaşla beraber oluşan problemler dişteki kayıpların önde gelen sebepleri arasındadır. Diş gıcırdatması, kapanış bozuklukları ve sert besinlerin tüketilmesi de dişlere zarar vererek zirkonyum kaplama yapılmasını gerektirir.

Fakat unutulmamalıdır ki zirkonyum kaplama yaptırmak doğal dişleri sağlığına kavuşturmaz. Daha fazla çürümeyi önler ve madde kaybının önüne geçer. Bu şekilde daha estetik bir görünüm sağlayarak dişleri korur.

AVANTAJLARI NELERDİR? NE KADAR DAYANIKLIDIR?

Zirkonyum, cam seramik ve diş kompoziti ile karşılaştırıldığında kırılmaya karşı dirençli, daha sert ve daha güçlüdür. Bu özellikler hem komşu dişlerde hem de protez altındaki dişlerde çatlama ve ufalanmayı engeller.

Zirkonyum kaplamaların ömrü hastaların iyi baktığı sürece dört ile yirmi sene arasında sürer. Kaplama yaptıran bireyler kişisel alışkanlıklarını değiştirdiği durumlarda protezlerinin ömrünü uzatırlar. Zirkonyum kaplamalarının ömrünü azaltacak bazı durumlar şunlardır:

  • -Sert besinler çiğnemek
  • -Paketli gıdaları protezlerle açmaya çalışmak
  • -Diş gıcırdatmak
  • -Dişleri gece uykuda sıkmak
  • -Kötü ağız hijyeni vb.

BİYOUYUMLULUK VE SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMİ

Zirkonyum biyouyumluluğu nedeniyle birçok diş hekiminin tercihidir. Bu vücudu iltihaplanma gibi bir reaksiyon veya immünolojik tepki üretmeye teşvik etme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Kuron ihtiyacı olan çoğu hasta zirkonyum restorasyondan fayda görebilir. Zirkonyum kuronlar sadece gülümsemenizin görünümünü iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda dişlerin genelini iyileştirmeye yardımcı olur. İşleme dahil olan hiçbir metal yoktur. Bu da koyu çizgiler veya gölgeler olmadan estetik açıdan hoş görünen kaplama kenarlarına sahip olmayı sağlar.

Sözün özü zirkonyum kaplamalar hem estetik hem de sağlık açısından oldukça güvenilir bir kaplama türüdür.

Sağlıklı gülüşler dilerim…

DİŞ HEKİMİ BETÜL AKAR İLHAN

@dtbetulakarilhan

Betül Akar İlhan Muayenehanesi

Atatürk mahallesi Bağ sokak Çavuşbaşı caddesi Mert apartmanı Binano:1/1 Daire:1 Ümraniye/İSTANBUL

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ