KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Boynuzlu Kavun (Kiwano) meyvesinin faydaları nelerdir? Boynuzlu kavun nasıl yenir?

Dünya genelinde vitamin ve mineral bakımından zengin olan kiwano yani boynuzlu kavun popüler olmamıştı. Ancak artan hastalıklar doğal ilaçlara …

Boynuzlu Kavun (Kiwano) meyvesinin faydaları nelerdir? Boynuzlu kavun nasıl yenir?

Dünya genelinde vitamin ve mineral bakımından zengin olan kiwano yani boynuzlu kavun popüler olmamıştı. Ancak artan hastalıklar doğal ilaçlara yönlendirince boynuzlu kavun araştırmaya başlandı. Akdeniz iklimine sahip olduğumuz için ülkemizde de yetiştiriciliği artan kiwano güçlü bir antioksidandır. Boynuzlu Kavun (Kiwano) meyvesinin faydaları nelerdir? Boynuzlu kavun nasıl yenir?

Tropikal meyve olan boynuzlu kavunun gerçek adı Kiwano’dır. Ülkemizde dış kısmı kavuna benzetildiğinden bu isim koyulmuştur. İçeriğinde jölemsi ve çekirdek olan boynuzlu kavunun yüze 40’ı C vitamini içeriyor. Bunun yanı sıra protein, kalsiyum, demir, yüksek oranda besin lifi ve A vitamini de barındırıyor. Tadı muz ve salatalık arası bir lezzette olan boynuzlu kavun, öncelikle yeşil oluyor. Daha sonra rengi sarı ve turuncuya dönüyor. Yeni Zelanda ve Afrika gibi ülkelerde sıklıkla tüketilen boynuzlu kavun bundan 5 yıl önce ülkemizde popüler oldu. Alanya, Mersin ve Antalya gibi şehirlere uygun iklim koşullarında yetiştiriliyor. 

bu boynuzlu kavunun olgunlaşmamış halidir

BOYNUZLU KAVUN NASIL YENİR?

Olgunlaşmış boynuzlu kavunun lezzeti daha iyidir. Bu yüzden alırken turuncu renginde olmasına dikkat edin. Mersin, Alanya ve Antalya’dan tüm ülkemize dağıtılır. İnternet ortamında da satışı mevcuttur. İyice yıkandıktan sonra tam ortadan ikiye bölünerek içindeki jölemsi ve çekirdeklerin olduğu kısım kaşıkla tüketilir. Dış kabukları da kurutularak kış aylarında çay yapılabilir. Öte yandan reçel marmelat gibi tatlı yiyeceklerde üretilebilir. 

NOT: Kayda geçmiş herhangi ciddi bir yan etkisi olmayan boynuzlu kavunu, hamile ve kronik hastalığı olanlara çok önerilmiyor. 

 

boynuzlu kavun antioksidan bakımından zengindir

BOYNUZLU KAVUN (KİWANO) MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 • İçerdiği C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan özelliği olan boynuzlu kavun, bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı vücut direncini artıran boynuzlu kavun, sayesinde vücuttaki serbest radikallerde kısa sürede etkisiz hale gelir. Bu yüzden hücreler saha sağlıklı yenilenerek kanser riskini azaltır. 
   
 • Vücuttaki toksin oranını hızla azaltarak böbrek üstü bezlerinin çalışmasını sağlar. Mesanedeki atıkları idrar yoluyla atar. İdrar yolu enfeksiyonunu da böylece engeller. 
   
 • Protein bakımından zengin olduğundan kemik ve kas kütlesini artırır. Kas ve kemik ağrıları yaşan kişilerin tüketmesi tavsiye edilir. Özellikle romatizma ve eklem rahatsızlıklarına doğal fayda sağlar.
   
 • C vitamini sadece bağışıklığı güçlendirmez aynı zamanda ciltteki hücrelerinde hızla yenilenmesini sağlar. Böylece C vitamini sayesinde kırışıklık ve yaşlanmayı geciktirir. Tırnakların hızla yenilenmesini sağlar.
   
 • Saç ve saç köklerini güçlendirir. Saç derisinin yenilenmesini sağlar. Böylece kepeklenme ve dökülme sorunlarını ortadan kaldırır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ