KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken 6 kural!

Saç ekimi sonrası uyulması gereken bazı kurallar var. Yeni ekilen saç kökleri çok hassas bir yapıya sahip olduğu için işlemin sonrasındaki ilk 15 …

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken 6 kural!

Saç ekimi sonrası uyulması gereken bazı kurallar var. Yeni ekilen saç kökleri çok hassas bir yapıya sahip olduğu için işlemin sonrasındaki ilk 15 gün ekim alanının yüksek ısıdan, soğuktan, rüzgardan ve yağmurdan korunması şart.

Saç ekimi yaptırmayı düşünenlerin, sağlıklı ve gür saçlara sahip olabilmesi için operasyon sonrası belirlenen kurallara uyması gerekir. Uzmanın söylediklerinin harfiyen yerine getirilmesi, ekilen köklerin saç derisine tutunmasına yardımcı olacaktır. Bunun için saç ekimi sonrasında ilk 15 gün ekim alanını sert temastan; yüksek ısıdan, soğuk, rüzgar ve yağmurdan korumanız çok önemli.

Doğal görünümlü, estetik, gür ve sağlıklı saçlar için yaklaşık 6 ila 1 yıl geçmesi uygun görülmüştür. Ancak hedeflenen görünüme ulaşılabilmesi için ekimini yaptıran kişiye büyük iş düşüyor. İşte saç ekimi sonrası hedeflenen saçlara ulaşabilmek için dikkat edilmesi gereken 6 altın kural…

Saç ekimi

SAÇ EKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 6 KURAL

1- Saç diplerini nemli tutun;

Saç ekimi sonrasında hem donör (köklerin toplandığı alan) hem de ekimin yapıldığı bölge kabuklanmaya başlar. Hızlı kabuklanma büyük bir titizlikle ekilmiş olan köklerin çıkış yönünü bozabilir. Bu nedenle doktorunuzun vereceği özel sprey solüsyonlarla saç diplerini sürekli nemli tutmak büyük önem taşır. Doktorunuzun önerdiği sprey solüsyonları saç ekiminden sonra 15 gün boyunca saç diplerinize nazik hareketlerle uygulayın. Nemlendirici ve besleyici sprey solüsyonlar sayesinde yeni ekilen ve var olan saç kökleri güçlenir. Yeni ekilen kökler, saç derisine daha güçlü tutunur. Böylelikle dökülme ihtimali oldukça azalır. Vitamin, mineral ve aminoasitler içeren bu besleyici sprey solüsyonlar sayesinde hem var olan saçlarınız hem de yeni ekilenler daha hızlı uzar ve gürleşir.

2- Kurutma makinesi kullanmayın;

Aşırı sıcak veya soğuk, cilt üzerinde olumsuz etki yarattığı gibi saç derisine ve yeni ekilen köklere de iyi gelmeyecektir. Saç ekimi sonrasında ekimin yapıldığı bölgenin direkt yüksek güneş ışığına maruz kalmamasına, aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulunmamaya, çok soğuk veya sıcak suyla duş almamaya özen gösterin. Ekim işleminden sonraki ilk 15 gün gerek hijyen gerekse sıcaklık açısından hamam, sauna, havuz ve denizden uzak durmalısınız. Saç kurutma makinesi ve saç şekillendiricileri ise yaklaşık iki aylığına hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Saç ekiminden sonraki 15 gün performans gerektiren iş ve sporlardan ve ayrıca cinsel ilişkiden de kaçınılması gerekiyor.

Saç ekimi sonra nelere dikkat edilmeli?

3- Doktor talimatlarını dikkate alın;

Saçlarınızın ekimden sonra başarıyla çıkması için doktorunuzun size tavsiye ettiği, köklerinizin beslenmesini artırmak amacıyla verdiği serum tablet ve kan akımı artırıcı tedavilerini bir yıl boyunca düzenli kullanmanız gerekir. Bunu iki farklı yan yana olan toprağa tohum ekilmiş gibi düşünmenizi isteriz. Beslenmenin ve bakımın iyi olduğu tarladan her zaman daha fazla verim, kalite elde edilir. Saç ekimi sonrası kişilerin tedavilere ve korumaya özen göstermesi biz doktorlar tarafından önerilir.

4- Alkolden uzak durun;

Operasyon öncesinde de sonrasında da alkol ve sigara tüketimine bir süre ara verilmesi gerekiyor. Alkol kana karışarak dolaşım sistemi yoluyla ekilen saç köklerine zarar veriyor. Genel olarak bağışıklığı düşürüyor. Tüm metabolizmayı olduğu gibi yeni ekilen saç köklerini de zayıflatıyor. Ayrıca saç ekimi sonrasında antibiyotik kullanacağınız için alkol almamanız gerekiyor. Sigara ise iyileşme süreci için çok önemli olan oksijenin akışını ve etkinliğini bozuyor. Hücrelere taşınan oksijenin yetersiz kalması saç derisini de yeni ekilen kökleri de olumsuz yönde etkiliyor. Kısacası saç ekimi sonuçlarının başarılı olmasını istiyorsanız en az 15 gün alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.

5- Yatış pozisyonuna dikkat edin;

Gerek köklerin alındığı donör bölge gerekse yeni ekilen kökler çok hassas olduğu için baş bölgesini darbelerden ve sert temaslardan korumak oldukça önemli. Saç ekimi sonrasında yaklaşık iki hafta boyunca ekim yapılan bölgenin üzerine yatmamanız, ekilen köklerin çıkış açısının bozulmaması ve saç derisine sağlam bir şekilde tutunması açısından büyük önem taşıyor. Eğer o bölgeye ekim yapılmadıysa donör yani ense bölgesi üzerine yatmanızda bir sakınca yok. Ayrıca 15 gün boyunca dar boğazlı kazak, dar tişört gibi çıkarırken ekim alanına zarar verebilecek giysiler yerine gömlek, hırka, fermuarlı kazak gibi rahat giyilip çıkarılabilen kıyafetler giymeniz, kök kaybının önlenmesi ve saç ekimi sonuçlarının hedeflendiği gibi olması açısından oldukça önemli.

6- Stresten uzak durun;

Araştırmalar stresin, saç dökülmesi ve beyazlamasının başlıca nedenleri arasında olduğunu gösteriyor. Stres, saç kaybı yaşanmasına neden olduğu gibi yeni ekilen saç köklerinin sağlığını ve saç derisine tutunma gücünü de zayıflatıyor. Bu nedenle ekilen saçlarınızın yanı sıra beden sağlığı açısından da stresli ortamlardan uzak durmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ