KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Christian Dior’a Çin’den ırkçılık tepkisi

Dünyanın önde gelen moda markalarından biri Christian Dior, Çin2in tepkisiyle karşı karşıya kaldı. Markanın, Çin’de gerçekleşen bir moda …

Christian Dior’a Çin’den ırkçılık tepkisi

Dünyanın önde gelen moda markalarından biri Christian Dior, Çin2in tepkisiyle karşı karşıya kaldı. Markanın, Çin’de gerçekleşen bir moda çekiminde Asyalı kadınları yansıtma şekli sert eleştiriler aldı.

Lüks Fransız markası, çantalarını tanıtmak için gerçekleştirdiği bir fotoğraf çekiminden sonra Çin’den istenmeyen bir ilgi topladı ve ırksal klişeler işlediği iddialarıyla devlet medyasının gazabına uğradı.

Çinli fotoğrafçı Chen Man tarafından çekilen fotoğrafta; çantalı, sert görünümlü yaşlı bir Çinli kadın görülüyor. Ancak fotoğraf gördüğü hızla Şanghay’daki Lady Dior sergisinden kaldırıldı.

İktidar partisinin amiral gemisi Halkın Günlüğü, “Yeni çağda yaşayan insanların büyük çoğunluğunun Dior’un bu hareketini anlayamamasından korkuyoruz. Bu fotoğraf gerçeklikten çok uzak; kendine güvenen ve zarif Asyalı kadınlardan çok uzak” yazdı.

BATILI KLİŞELER HAKİM

Eleştirmenler, kadının ürkütücü gözleri ve kasvetli bir yüzü olduğunu söylerken, bu şekilde batılı klişelere Asyalıların malzeme edilmiş olmasını kınıyor.

All-China Kadın Federasyonu’nun resmi gazetesi China Women’s News ise şu satırlara yer verdi: “Resimdeki kadın modelin görüntüsü insanları son derece rahatsız ediyor. Kabul, tek bir güzellik standardı yok. Güzelliğin birçok biçimde geldiğini unutuluyor. Neden bazı fotoğrafçıların işlerinde, bazı yabancı markaların reklamlarında ölüler diyarının basmakalıp estetiği var? Bazı fotoğrafçıların ve bazı yabancı markaların estetik anlayışları haddini aşıyor!”

Daily, klişelerin yüzlerce yıldır Asyalıları batılılar tarafından karalamasının ürünü olduğunu söyledi. Çin’in standartları belirleme zamanının geldiğini savundu: “Güzelliği tanımlayan bir güçtür. Uzun süredir bu güç batılı tasarımcıların elinde, en azından moda çevrelerinde. Moda çalışanlarımız kendilerine daha fazla güvenmeye ve dünyaya Çin’in gerçek güzelliğinin ne olduğunu söylemeye çalışabilirler.”

2018’de İtalyan moda evi Dolce & Gabbana, dar gözlü ve cilveli tavırları olan bir Çinli modeli öne çıkaran bir dizi reklamla Çin halkını yine üzmüştü. Dolce & Gabbana o zamandan beri ilişkileri düzeltmeye çalışıyor, ancak Çinli tüketiciler affetmiyor. Hatta haziran ayında, Hong Konglu pop şarkıcısı Karen Mok, bir müzik videosunda Dolce & Gabbana kıyafeti giydiği için özür diledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ