KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuklar ev işi yapmalı mı? Çocuklar hangi ev işlerini yapabilir?

Çocukların gelişimini desteklerken aslında tek başına yaşamayı öğretmeye çalışırız. Temel ihtiyaçlarını kendi kendilerine karşılayan çocukların …

Çocuklar ev işi yapmalı mı? Çocuklar hangi ev işlerini yapabilir?

Çocukların gelişimini desteklerken aslında tek başına yaşamayı öğretmeye çalışırız. Temel ihtiyaçlarını kendi kendilerine karşılayan çocukların artık yavaş yavaş bu yaşamdaki sorumluluk ve becerilerini elde etmesi gerekmektedir. Çocukların ev işi yapmalarını öneren uzmanlar, bu işerin onlara sorumluluk bilinci eklediğinin altını çizdi. Çocuklar ev işi yapmalı mı? Çocuklar hangi ev işlerini yapabilir?

Çocuklara sorumluluk ve mesuliyet yüklemek aslında çocukların kendi kendilerine yetebilecek kıvama getirmeye çalışmaktır. Bir anne ve babanın en önemli görevi dünyaya getirdikleri çocuklarının tek başına hayata devam edebilmeleri için gerekli yetiyi kazanmasını sağlamaktır. Uzmanlar bu konuda çocukların küçük yaştan itibaren görmeleri, yapmaları gerektiğini belirtti. 

ev işi yapan çocuklar

ÇOCUKLAR EV İŞİ YAPMALI MI?

Küçük yaşlarda başladığı ufak tefek işlerin günden güne büyümesine olanak sağlanması gerektiğini öne süren uzmanlar, hem çocuğun zeka yapısına destekleyici olduğunu hem de bilinç olarak sorumluluk duygusu aşıladığının altını çizdi. Montessori etkinlikleri gibi dokunsal ve işitsel zekasına destekleyici etkisi olan ev işlerinin, ilk zamanlarda çocuğun sorumluluğu olduğunu ve o olmazsa hiç kimsenin yapmayacağını belirtin. Başlarda sıcak bakmayacağı bilinen çocuklar evde iş yaptırmanın, zaman içerisinde alışkanlık haline gelmesi muhtemel sonuçlardandır. Alışkanlık haline gelen ev işi ise zamanla kolay ve hızlı sonuçlarla devam edecektir. 

ev işi yapan çocuklar

Ev işlerinde çocuğun katkı sağlamasının faydalarında bahseden uzmanlar, yeteneklerine uygun davranmayı algılayacağını belirtti. “Ben bugün bu işten fazlasını yaparsam, yorulurum”. Bununla birlikte zaman çizelgesi kurmayı ve günlere bölmeyi öğrenen çocuk, gelecek hayatında da plan ve programlı bir hayat sürmeye başlayacaktır.

Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz şeylerde sizin de onunla birlikte yapmanız çok önemli bir ayrıntıdır. İdol olarak seçtiği kişi anne ve babayken kendisinin yapması ona saçma gelecektir. 

ev işi yapan çocuklar

Kendisini aşmayı öğrenen çocuk “Bunu sevmesem de yapmam gerekiyor. Çünkü bu benim görevim ve benden başkası yapmayacak.” algısıyla görevlerinin üstesinden gelirken, onların sorumluluklarını da almayı öğrenmektedir. Bu işlerin sonucunda ufak tefek arada hediye alınabilir takdir edilebilir ama sonuçta o onun görevi olduğu için alıştırmamanın önemli olduğu belirtildi.

ev işi yapan çocuklar

ÇOCUKLAR HANGİ EV İŞLERİNİ YAPABİLİR?

  • Her yaşa göre değişmesiyle birlikte 2 yaşından itibaren, oyuncaklarını toplama gibi dağıttığı ortamı düzenleme görevi verilebilmektedir.
  • Yemek masasını kurma ve kaldırma
  • Toz alma ve süpürmede yardımcı olma
  • Çamaşır asma
  • Çiçek ve evcil hayvan bakımı
  • Kendi odasının dağınıklığını düzeltme
  • Kendi bulaşıklarını yıkayıp kaldırma
  • Yemek pişirme de yardımcı olma

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ