KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuklarda uyku probleminin (Parasomnia) sebepleri nedir? Çocuklarda uyku problemine çözümler

Çocuklarda düzenli bir uyku, psikolojik ve fizyolojik olarak oldukça önemlidir. 2 yaşına kadar ortalama uyku süresi 14 saat iken, sonrasında 5 …

Çocuklarda uyku probleminin (Parasomnia) sebepleri nedir? Çocuklarda uyku problemine çözümler

Çocuklarda düzenli bir uyku, psikolojik ve fizyolojik olarak oldukça önemlidir. 2 yaşına kadar ortalama uyku süresi 14 saat iken, sonrasında 5 yaşına kadar 11 ila 13 saatleri arasındadır. Okul çağındayken bu süre 10 ila 11 saatlerine düşmektedir. Ancak bazı dönemlerde çocuklarda uyku problemleri ayuka çıkar. Çocuklarda uyku probleminin (Parasomnia) sebepleri nedir? Çocuklarda uyku problemine çözümler

Kâbus görme, sık sık uyanma ve gece yaşadıkları korkular, çocuklarda uyku problemine yol açabilir. Belirttiğimiz bu psikolojik sorunlar dışında çocukların, uyku problemi yaşamalarına sebep olacak fizyolojik durumlar da var. Bu fizyolojik durumlar, “astım, kolik sancılar, reflü, otizm, gece beslenme, diş çıkarma, uyku apnesi, dikkat eksikliği, obezite, hiperaktivite bozukluğu, akut üst solunum yolu enfeksiyonları, ve aile içi sorunlarolarak sayılabilir. Uzmanların araştırmalarına göre annede olan huzursuzluk ve stres de çocuklarda uyku probleminin yaşanmasına sebep oluyor. Yukarıda saydığımız psikolojik ve fizyolojik sorunlar çocuklarda, parasomnia ve uyku apnesi olarak bilinen uyku bozukluğunun ortaya çıkmasına sebep oluyor.

UYKU BOZUKLUĞU ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Uyku problemi olan çocuklarda önemli bir rahatsızlığın meydana gelebileceği unutulmamalı. Uzmanlar özellikle uykusu bölünen veya uykudan birden uyandırılan çocukların ebeveynleri tarafından takip edilmesinin önemine vurgu yapıyor. Sakarlık, davranış bozuklukları, duygusal sorunlar, hafıza ve öğrenme problemi, akademik sorunlar gibi rahatsızlıklar, çocuklarda yaşanan uyku probleminin kaçınılmaz sonucu olabilir.

ÇOCUĞA DÜZENLİ UYKU ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

Bilindiği gibi çocuklar her konuda anne ve babalarını örnek alırlar. Onların uyku düzenlerinin oluşabilmesi için anne ve babalara önemli roller düşer. Öncelikle ebeveynler kendi arasında fikir birliğiyle kararlılık ve tutarlılık sağlamalıdır. Düzenli uyku için saat belirlemeli ve her gün düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Çocuk, yaşadığı uyku probleminden dolayı yalnız uyumayı reddedebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşan ebeveynlerin, çocukları uyuyana kadar yanlarında beklemeleri önerilir. Çocuklarda yaşanabilen uyku problemlerinin çözümü için onların yardımına koşacak en önemli kişiler anne ve babalarıdır. Bu yüzden ebeveynler sakin kalarak çocukları için rol model olduklarını unutmamalıdır.

PARASOMNİA NEDİR?

Gece terörü olarak bilinen parasomnia çocuklarda yaşanan uyku problemleri arasında önemli bir yere sahiptir. Parasomnia rahatsızlığı karakteristiktir. Çocuk, korkuyla aniden uyanabilir, çığlık atıp ağlayabilir. Parasomnia rahatsızlığı çocuğun bulunduğu ortamı terk etmeyi istemesine de sebep olabilir. Bu rahatsızlık genellikle 18 aylıkken başlayıp 6 yaşına kadar devam edebilir. Parasomnia rahatsızlığını yaşayan çocukların kendine zarar vermemeleri için evin düzeni onlara göre yapılmalıdır. Uyku düzenleri oluşana kadar da gerekli önlemlerin alınması önerilir.

ÇOCUKLARDA BİR DİĞER UYKU BOZUKLUĞU DA UYKU APNESİDİR?

Uyku sırasındaki nefes alınamama durumu uyku apnesi olarak adlandırılır. Horlamayı, nefes darlığını, tıkanmayı ve uykunun sıklıkla bölünmesini uyku apnesinin belirtileri arasında sayabiliriz. Uyku apnesinin önüne geçebilmek için öncelikte çocukta kilo kontrolünün sağlanması ve varsa alerjik rahatsızlıkların kontrol altına alınması gerekir. Bunların yanı sıra, nefes almayı etkileyecek durumların tespiti, uyku apnesi açısından oldukça önemlidir.

PEKİ UYKU PROBLEMİNİN ÖNÜNE NASIL GEÇİLEBİLİR?

Çocuklardaki uyku problemine çözüm bulabilmek için öncelikle çocukların düzenli bir uyku düzenine geçebilmeleri gerekir. Onların kendine ait odalarının olması düzenli uyku programlarını destekleyecektir.

Düzenli bir uyku için:

 • Çocuk uyumadan önce en sevdiği oyuncağını ve battaniyesini alabilir.
   
 • Ebeveynleri tarafından, çocukların sevdiği masallar veya şarkılar okunabilir.
   
 • Odanın ışığının loş olması, gürültülü bir ortam olmaması gerekir.
   
 • Uyuma ve uyanma saatlerinin her gün aynı olması çocuğun uykuya dalmasını kolaylaştıracak, zamanla rutin hal alacaktır.
   
 • Gece uyanmalarında, çocuklar yalnız bırakılmamalıdır. Ebeveynler bu gibi durumlarda, her zaman çocuklarının yanında kendilerini hissettirmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ