KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocukların tuttuğu tekne orucu nedir? Tekne orucu nasıl açılır? Sahurda çocuklar ne yemeli?

Allah (c.c)’un Müslüman kimseler üzerinde farz kıldığı oruç ibadeti, çoğu zaman çocuklarında oruç tutmak istemesine neden olur. Oruç tutmanın …

Çocukların tuttuğu tekne orucu nedir? Tekne orucu nasıl açılır? Sahurda çocuklar ne yemeli?

Allah (c.c)’un Müslüman kimseler üzerinde farz kıldığı oruç ibadeti, çoğu zaman çocuklarında oruç tutmak istemesine neden olur. Oruç tutmanın henüz üzerine farz olmayan olmadığı çocuklarda oruç tutmaya izin vermek onları ileri zamanlara hazırlamak için ideal bir süreçtir. Çocukların tuttuğu tekne orucu nedir? Tekne orucu nasıl açılır? Sahurda çocuklar ne yemeli?

On bir ayının sultanı olan Ramazan ayının gelmesiyle beraber çocuklar, ailelerindeki ya da çevrelerindeki kimselerin oruç tuttuğunu görerek oruç tutmaya heveslenebilir. Bu heveslerinin kırılmalarına müsaade etmeden ve sağlıklarını etkilemeyecek şekilde onlara oruçtan bahsetmek ve hatta oruç tutmalarına izin vermekte bir mahsur yoktur. Ancak, kavurucu sıcaklar yetişkinleri oruç ibadetinde zorlayabildiği gibi çocukları da hem ruhen hem de bedenen olumsuz etkileyebilir. Buna bağlı olarak da ille de oruçlu olmak isteyen çocuğunuza tekne orucututturabilirsiniz.

tekne orucu nedir, nasıl tutulur?

TEKNE ORUCU NASIL AÇILIR?

Çocukların beden gelişimlerini tamamlayabilmeleri için öğle saatlerinde yemek yemeleri gerektiğini, bu yemeğinde orucu bozmadığını ancak oruç ibadetini doğru bilmeleri için de ergenliğe girdiği zaman farz olacağından dolayı gün boyu yemek yemeden sabretmesi gerektiğini anlatabilirsiniz.

Buradaki asıl öncelik, çocuğun oruç gibi dini bir ibadetin ne anlama geldiğini öğrenmesine yardımcı olmak ve hevesini kırmamaktır. Bu nedenle 9 yaşından büyük çocukların oruç tutmalarını engellemek yerine onlara orucu kolaylaştıracak yöntemlerle  orucun gereklerini ve amacını öğrenmeleri sağlanmalıdır.

ORUÇ TUTACAK OLAN ÇOCUKLAR SAHURDA NE YEMELİ?

çocuklar oruç tutabilir mi?

Oruç tutacak olan her çocuğun muhakkak sahurda protein ağırlıklı ve tok tutucu yiyecekler yemesi gerekir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan çocukların kalkacağı sahur için susatıcı, ağır ve kızartma tarzı yiyecekler hazırlanmamalıdır. Oruca dayanmayı daha kolay haline getiren tavsiyeleri sizler ve çocuklarınız için sıraladık:

  • Her besin grubundan ayrı ayrı yenilmeli.
     
  • Hızlı değil yavaş, ve çok çiğneyerek besinler yutulmalı
     
  • Ezana vakit varsa 1 adet meyve yenmeli.
     
  • Bol miktarda sıvı alınmalı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ