KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Korkutan virüs Influenzayı uzmanı açıkladı! Influenza ile Kovid-19 arasındaki fark nedir?

Grip (influenza) adını Kovid-19’dan sonra sıklıkla duymaya başladığımız bir çeşit virüstür. Sıklıkla görülen ve bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan ınfluenza A virüsü hakkında merak edilenleri ve Kovid-19’la arasındaki farkları Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu anlattı.

Korkutan virüs Influenzayı uzmanı açıkladı! Influenza ile Kovid-19 arasındaki fark nedir?

Grip (influenza) adını Kovid-19’dan sonra sıklıkla duymaya başladığımız bir çeşit virüstür. Sıklıkla görülen ve bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan ınfluenza A virüsü hakkında merak edilenleri ve Kovid-19’la arasındaki farkları Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu anlattı.

Son zamanlarda gündemde olan ve adını sıklıkla duymaya başladığımız “Influenza A virüsü” ülkemizde  çok sık görülmeye başlandı. Geçmek bilmeyen öksürük, yorgunluk ve boğaz ağrısı şikayetlerinde artışın gözükmesi vatandaşları alarma geçirdi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu Kovid-19 salgınından sonra sıklıkla görülmeye ve adını duyurmaya başlayan influenza A virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Peki influenza A virüsü ile Kovid-19 arasındaki fark nedir?

“1860’LARDAN BERİ AKTİF BİR ŞEKİLDE HAYATIMIZDA”

Influenzanın yeni bir terim olmadığını 1860’lardan beri aktif bir şekilde hayatımızda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, “Sanayi devriminden sonra kışın da insan oğlunun çalışmaya başlaması grip salgınlarını çok ciddi bir şekilde artırdı. İlk zamanlarda İnfluenza A virüsünün görülmeye başladığında 3-5 yıl kadar süreceği sonrasında ise düzeleceği söylenmişti. Ama İnfluenza salgınlarının daha doğrusu grip salgınlarının her sene kış aylarında Kuzey yarım küreyi yokladığı, Kuzey yarım küre yazı yaşadığında ise Güney yarım kürede kışın influenzanın salgın yaptığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ÜST SOLUNUM ENFEKSİYONU TÜM HASTALIKLARIN ETKENİ DEĞİLDİR”
 
Gribin oldukça etkili olmasına değinen ve çok karıştırılan bir noktaya atıf yapan Dr. Akkoyunlu, “Gribin reaksiyon gösterdiği üst solunum enfeksiyonu tüm hastalıkların etkeni değil. Üst solunum yapan yine Rino, RSV var. Bunlar salgına eşlik eden virüsler.” dedi. Inflüenzanın çok yaygın bir şekilde ön plana çıktığını söyleyen Akkoyun, “Domuz gribi, kuş gribi, İspanyol gribi diye tanımlanan o griplerin tamamı inflüenzanın kendi içerisinde tanımlanan varyantlarının oluşturduğu grip etkenleridir” açıklamasında bulundu. 
 

 

“250 BİN KİŞİ İNFLUENZA NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR!”

Influenzanın diğer virüslerden farklılığı üzerinde duran Akkoyun, insandan insana çabuk bulaştığının ve genetik etkenlerini çabuk değiştirdiğini söyledi. Dr. Akkoyunlu, “Aslında grip dediğimizde çok basit bir hastalık gelmekle birlikte şunu söyleyebiliriz ki her yıl 250 bin kişi influenza nedeniyle hayatını kaybetmekte aslında influenza can yakan ve can alabilen bir virüs” ifadelerini kullandı.

KORONA VİRÜS VE İNFLUENZA NASIL AYIRT EDİLEBİLİR?

Bulaşıcı olan ve insan yaşamını etkileyen iki büyük grip olan influenza ve korona ayrımı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Akkoyunlu, “Influenza aslında tam bir grip baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, ateş, semptomlarıyla belirti veriyor. Korona virüsü bazen üst solunum yollarını taklit edebiliyor. Şu son dönemlerde ise hem korona hem de influenza örnekleri gönderiyoruz, yapı olarak birbirine benzediğini söyleyebiliriz. Korona virüs biraz daha kas ağrılarıyla başlayıp yüksek ateşle görülmektedir. Genel olarak klinik ayrımı maalesef şuan çok fazla mümkün değil sadece laboratuvarda ayrımını yapabiliyoruz. Semptomları ve gidişatları birbirine benzerlik göstermektedir.” cümlelerine yer verdi. Korona virüsün ilerleyişi hakkında da görüşlerini belirten Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, ‘Korunmak her şeyden evvel risk almamak demektir’ sözleriyle kıymetli bilgilerini paylaştı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ