KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler nelerdir? Ailecek vakit geçirilecek aktiviteler

Ramazan Bayramı, bir ay Allah için tutulan orucun sonunda kutlanan bir bayram türüdür. Bayramlarda oruç tutmanın yasak olmasıyla birlikte, tam …

Çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler nelerdir? Ailecek vakit geçirilecek aktiviteler

Ramazan Bayramı, bir ay Allah için tutulan orucun sonunda kutlanan bir bayram türüdür. Bayramlarda oruç tutmanın yasak olmasıyla birlikte, tam anlamıyla bayram gibi geçirmek önemlidir. Bayramda ailece toplu yapılan etkinlikler, aile bağlarını güçlendirirken, çocuklar üzerinde de bayramın nasıl olması gerektiği hakkında da bilgi verir. Peki çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler nelerdir?

Koskoca bir ay boyunca oruç tutan küçüklerimizle tüm aile fertlerinin bir arada olduğu bayram günlerini iyi değerlendirmek gerekmektedir. Bu süreç aile bağlarını güçlendirmek ve sağlamlaştırmak için bir fırsattır. Aile üyelerinin birlikte vakit geçirmesi, çocuğunuza nasıl bir iletişim kurması ve diğer insanlara nasıl davranması gerektiği hakkında bilgi verir. Çocuklara geleneksel değerleri ve bayram günleri ibadetlerini öğretmek ve bu değerli aşılamak için kaliteli bir dönem olurken, ileride hatırlanacak güzel bayram hikayeleri oluşturur. Büyüklerine karşı saygılı olmasını öğrenirken, ebeveynlerin yaptığı bu etkinliklerle aslında ileride çocuklarının kendilerine nasıl davranmasını istediklerini ortaya koyarlar. Ailenizle birlikte geçireceğiniz bu bayram zihinlerde en güzel bayram olarak hatırlanmasını istiyorsanız, işte çocuklarla bayramda yapılabilecek aile etkinlikleri listesi…

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

BAYRAM NAMAZINA HEP BERABER GİDİN

Çocuklarla birlikte bayram namazına gidin. Bu kuralla birlikte bayram namazını kılmayı, gerekse evde kalanların nasıl bir hazırlık içerisinde olduklarını anlamasına yardımcı olacak ve bayramlaşma heyecanını ilk ailesiyle tatmasına olanak sağlayacaktır.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

BU BAYRAMDA GÜZEL SÖZLER DİLİNİZDEN DÜŞMESİN

Sevgi sözcükleri kullanın. Normalde belki kullanıyor ya da kullanmıyor olabilirsiniz. Vaktiniz sıkıntıdayken ailenize sevdiğinizi söylemek için asla geç kaldığınızın yanılgısına varmayın. Bugün için ailenin tüm fertlerine sarılarak, onların hayatınızda bulunduğu için Allah’a şükrettiğinizi ve onları çok sevdiğinizi, en büyük Allah’ın hediyesinin onlar olduğunu belli edin. Bu aile bağlarınızı güçlendirirken, ağızdan çıkan her güzel söz bayramı daha da  anlamlı kılacaktır.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

AİLE BÜYÜKLERİNİ ZİYARET EDİN

Aile büyüklerini ziyarete gidin. hem ailecek yaptığınız bu etkinlik bağlarınızı güçlendirecek, hem de çocuğa aile büyükleri kavramını, saygıyı aşılayacaktır. 

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

PİKNİĞİNE ÇIKIN

Çocuklarınızla bayramda gittiğiniz bir piknik, ailece zaman geçirmenin en kaliteli yöntemlerinden biridir. Bu bayramda, sevdiklerinizle birlikte yemek yemek, muhabbet etmek, top oynayıp, ip atlamak, yürüyüşe çıkmak bile daha zevkli gelecektir.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

TARİHİ YERLERİ GEZİN

Bayram günlerinde herkes aile büyüklerini ziyarete gitmektedir. İstanbul gibi bir yerde oturuyorsanız, İstanbul’u baştan keşfetmek için çok güzel bir zamanlama! Tarihi yerlerin bir listesini hazırlayıp, ufak bilgilerle ailenize rehberlik ederken, geçmişinize yönelik çocukluğunuzdaki anılarınızı paylaşarak bir iletişim ortaklığı kurabilirsiniz. 

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

TİYATRO İZLEMEYE GİDİN

Ailecek yapılan en güzel etkinliklerden biri de hiç şüphesiz tiyatrodur. Bu bayramda sevdiklerinizle aldığınız bir bilet ve sonrasında tartıştığınız oyun, hem aile ortaklıklarınızı ortaya koyarken hem de empati yeteneğinizi sergileyecek ve farklı bakış açıları kazandıracaktır.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

KUTU OYUNLARI OYNAYIN

Birlikte kutu oyunları oynayabilirsiniz. Bilgi içerikli oyunlarla birlikte, isim-şehir, son harften kelime türetme oyunu, çöp adam asmaca oyunu, karanlıkta ben kimim oyunu gibi etkinlikler de düzenleyebilirsiniz. Bu tarz oyunlarla birlikte takım ruhunu öğretebilir, yeni kelimelerle dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Bu etkinliklerin içerisinde aile fertlerinizi daha iyi tanımaya çalışabilir, bilmediğiniz yönlerini bu bayramda öğrenebilirsiniz. 

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

EĞLENCE PARKINA GİDİN

Eğlence parklarına gitmek için muhteşem bir zaman olan bayram günlerinde, hem trafiksiz hem de memleketlerine dönen insanların olmamasıyla birlikte eğlenceli ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

BAYRAMDA YAR DIMA TEŞVİK EDİN

Bu bayramın sizin mutlu etmesini sağlayan ve sağlıklı sevdiklerinizle geçirdiğiniz için teşekkür ettiğiniz Allah’a, bir çok bayramı sevdiklerinizle birlikte görmek için dua edin. Bu bayramda sevdiklerinden uzak kalan, yanlarına gidemedikleri ya da ailesini kaybetmişler için dua ederken, yardım etmeyi unutmayın. Çocuklarında sokakta bir şeyler dağıtmasını, yardım etmesini ve aslında bir şeyleri paylaştıkça hayatın güzel olacağını aşılayın.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

AİLECE YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

Akşam üstü çıkacağınız ailece bir yürüyüş sonrası günbatımını bir kahveyle izlediğiniz kafa dinleme saatlerinde, toplu halde rahatlayabilirsiniz. manzaranın tadını çıkarırken asıl manzaranın aileniz olduğunun bilinciyle tatlı muhabbetler açabilir, çocuk ve ebeveynler arası ilişkiyi daha da sıkı tutabilirsiniz. Unutmayın sevdiklerinizle zaman geçirmek sadece muhabbet etmekten ibaret değildir. Bazen aynı anda susabilmek, birbirlerinin beynini okuyabilmekte bir ailenin yapacağı etkinliklerdendir.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

BİRLİKTE YEMEK HAZIRLAYIN

Bu bayramda ailece yemek hazırlayın. Herkesin elinin lezzetinin geçtiği yemekleri, birlikte hazırladığınız sofrada yiyin. İnsanoğluna kendi hazırladığının lezzeti her zaman daha güzel gelir, tebrik edin ve birbirinize bol bol sarılmayı ihmal etmeyin.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

MİSAFİR AĞIRLAYIN

Çocuğa misafir ağırlamasını öğretmek içinde güzel bir zamanlama olan bayramlarda, yapılması gerekenler, misafire sunulacak terlikten, ikram edilecek şeylere varıncaya kadar anlatın. En güzel kıyafetlerini giymesini ve böylece karşısındaki insandan önce kendi kendine saygı duymasını sağlayın.

çocuklarla yapılan bayram etkinlikleri

DİZİ FİLM İZLEYİN

Birlikte dizi ya da film izlemek ve sonrasında ortak bir tartışma şeklinde konuşmalar yapmak da aile bağlarınızı güçlendirmek için iyi olacaktır. Bu bayramı evde geçirecek aileler için, birbirine zaman ayırıp bir film izlemenin keyfi, ve sonrasında çay kahve molası eğlenceli atmosferi daha da arttıracaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ