KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Demans riskinizi azaltmanın 5 kolay yolu!

Demans, öğrenme, bellek, oryantasyon, dil fonksiyonları ve kişilik gibi mental fonksiyonlarının bozulması, karakter, sosyal çevre ve ilişkileri …

Demans riskinizi azaltmanın 5 kolay yolu!

Demans, öğrenme, bellek, oryantasyon, dil fonksiyonları ve kişilik gibi mental fonksiyonlarının bozulması, karakter, sosyal çevre ve ilişkileri etkileyen santral sinir sisteminde gerçekleşen sinir hastalıktır. Toplumda bunama olarak da geçen demans hastalığı için uzmanlar açıklama yaptı. işte demans riskini azaltmanın 5 kolay yolu!

Demans, günlük yaşama müdahale edecek şiddette hafıza, dil,, problem çözme ve diğer beyinsel işlevlerin kaybı olarak kullanılan genel bir terimdir. Alzheimer demansın en yaygın nedeniyken, demans ve alzheimer aynı şey demek değildir. Demans daha çok beyin hücrelerinin zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hasar beyindeki hücrelerin birbiriyle iletişim kurmasında sıkıntı oluşturur. Beyin hücreleri normal bir şekilde iletişim kurmadığında ise düşünce, davranış ve duygularda çeşitli farklılıklar görülmektedir.

demans hastalığı

Demans riskini azaltmak için öncelikle düzenli egzersiz yapmak ve alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak oldukça önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü, bir açıklamasında gelecek yıllarda demans hastalığı 3 katına çıkacağının uyarısı yapıldı. Bu sebeple elimizden geldiği kadar demansı ertelemeli, oluşumunu engellemeli ve önlemlerimizi almalıyız. İşte uzmanlarından topladığımız demans riskinizi azaltacak yollar…

demans hastalığı

DEMANS RİSKİNİZ AZALTMANIN 5 KOLAY YOLU!

1- ZEYTİNYAĞI

Temple Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, zeytinyağı içeriği inceleniyor. Zeytinyağını tüketen ve tüketmeyen insanlara bakılıyor ve içeriğinde bulunan polifenollerinin zararlı, bunama tetikleyen beyin proteinlerini yüzde 60’a kadar azalttığını gösteriyor. Bu sebeple zeytinyağını bol bol tüketmeye gayret gösterin.

kakaolu süt

2- KAKAO

Çikolata sevenler için iyi bir haber! Günde 2 bardak yudumlayacağınız kakao ile iyi kolesterolünüzü arttırabilirsiniz. The American Journal of Clinical Nutrition’da yapılan bir araştırmada iyi kolesterolün demansa karşı çalıştığı görüldü. İyi kolesterolü kontrollü bir şekilde arttıran kakaonun ise %24 iyi kolesterole etki ederek, erken bunama dediğimiz, demans hastalığının riskini de ortadan kaldırıyor. Araştırmacılar, kalp-akıllı etkisi ile flavonoidler adı verilen kakao bileşiklerini kredilendiriyor. Dahası, Appalachian Eyalet Üniversitesi bilim adamları, günde 25 gram bitter çikolatanın (yaklaşık dört kare) tadını çıkaran insanların, kendilerini şımartmayanlara göre daha iyi anılara ve çoklu görev yeteneğine sahip olduğunu söylüyor.

zerdeçal

3- ZERDEÇAL

Hindistan’ın ünlü bilim insanları, sıcak baharat curcuminin günlük olarak iltihabı hafiflettiğini ortaya koyuyor. Curcimin bizim bildiğimiz haliyle zerdeçal, ödem azaltma yeteneği ile beyin için de büyük bir nimettir. Yaşlı yetişkinlerde yapılan araştırmayla altı ayda  %28 oranında hafızayı arttırdığı görüldü. Yine zerdeçalın oluşturabileceği etkilere karşı doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda var.

merdiven çıkan insan

4- MERDİVEN ÇIKIN

Ohio Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada bilim adamları iyi kolesterolü arttırmanın bir yöntemi olarak da merdiven çıkmanın etkilerini gördü. Günde sadece 8 saat çıkılan merdiven iyi kolesterolü %12 arttıran bir hormon salgılatıyor. Günlük yapılan yarım saatlik egzersiz ise yeni beyin hücrelerinin büyümesini ve beyin hücreleri arasındaki bağlantının daha sağlam şekilde kurulmasına olanak sağlarken alzheimer riskinin %20 azaltıyor.

biberiye koklayan insan

5- BİBERİYE KOKLAYIN

Biberiye kokusu ve esansıyla dillere destan olmuş bir bitkidir. Kokusunda beyni aktive eden özellikler bulunur. Yapılan araştırmalarda biberiye kokusunu koklamak %75’e varan derece uyanıklık ve hatırlama sağlarken, zihinsel berraklığı da oluşturduğu kanıtlanmıştır. İngiliz bilim adamları zihin berraklığı için çok önemli olan bir beyin kimyasalı asetilkolinin parçalanmasını körelttiğini ortaya koymuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ