KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Dünyadaki En Ağır 10 Böcek Sokması!

Dünyadaki En Ağır 10 Böcek Sokması!

Bir arı sokmasından 30 kat daha fazla acı veren bir acıyı deneyimleme olasılığı nedir?

Böyle aşırı bir acıya dayanabilir misiniz?

Bazı böcekler, çok acı verici iğneleriyle kendilerini büyük hayvanlardan bile koruyabilirler.

İşte bu yazımda, dünyanın en acı 10 böcek sokması listesini inceleyeceğiz.

10) Ter Arı

Ter arısı ismi, insan terlemesindeki tuzlara gelen çeşitli arılara verilen genel bir isimdir. Dünyanın en yaygın arılarından biridir. Ter arıları, ABD’nin kuzey bölgelerinde, toplamda yaklaşık 1000 tür kadar çok sayıda bulunur.

Ter arıları sadece 3-10 mm arasında bir uzunluğa ulaşır. Onları cildinizden çıkarmaya çalışırsanız ter arıları sizi sokar. Kadın ter arıları sokarak, erkek arıları ise sıkıştırarak acı verir.

Bir dişi ter arısının sokması, biraz acıya ve yanma hissine neden olur. Diğer yaygın belirtiler ise şiddetli kaşıntı ve kabartı oluşumudur.

Ter arı sokması tedavisi

 • Aşırı şişlik gösteren biri için acil tıbbi müdahale şarttır.
 • Ev tipi amonyak ve elma sirkesi, ter arı sokması nedeniyle ağrı ve yanma etkisini azaltmak için çok yararlıdır.
 • Kaşıntıyı gidermek için karbonat kullanın.

9) Ateş Karınca

Ateş karıncaları tarafından sokulan herkes, bir daha asla onlara yaklaşmaz. Çünkü ateş karınca sokması keskin bir acıya, aşırı şişmeye ve solunum zorluğuna neden olabilir. Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanları boyunca çok sayıda ateş karıncaları bulunur. Höyüklerde, çürümüş ağaçlarda ya da kayaların altında kolonilerde yaşıyorlar.

Ateş karıncaları çok agresif türlerdir. Onları rahatsız eden her şeye saldırırlar. Bir kez rahatsız ettiğinde, ateş karıncaları hızla istilacıya tırmanacak ve zehrini bırakmak için deriyi sokmaya başlayacaktır. Gruplar halinde saldıracak ve defalarca sokacaklardır.

Ateş karıncalarının zehiri, cilt için zararlı olan yağlı alifatik alkoloidler ve piperidin toksini içerir.

Ateş karıncalarından oluşan grup saldırısı, keskin ağrı, yoğun kaşıntı, şişlik, kusma, kalp ritminde hızlanma, nefes almada zorluk ve beyaz püstül oluşumu gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ateş karınca sokması tedavisi

 • Mağdur acil tıbbi yardım istemek zorundadır.
 • Bir enfeksiyonu önlemek için ısırma alanını su ve sabun kullanarak yıkayın.
 • Ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için hidrokortizon krem ​​kullanın.
 • Cilde zarar vermemek için etkilenen bölgeye buz koyun.

8) Boğa Boynuzlu Akasya Karınca

Boğa boynuzlu akasya karıncalarının, boğa boynuzlu akasya bitkisi ile simbiyotik ilişkileri olduğu bilinmektedir. Bu agresif karınca türü Orta Amerika’nın her yerinde akasya bitkisinde yaşar. Akasya karıncaları ve onların ana bitkileri arasındaki ilişki her ikisi için de faydalıdır.

Boğa boynuzlu akasya bitkileri karıncalar için yuvalama alanları ve yiyecek sağlar. Akasya karıncalarını çeken, büyük simbiyotik mutualizmi başlatmak için bitkiden gelen hoş olmayan bir koku salımıdır. Akasya karıncaları, evlerini, bitkilerin genişletilmiş içi boş dikenleri içinde yaparlar. Ayrıca bitkiden yeterli protein ve bitki özü alırlar.

Akasya karıncaları, yuvalama yeri ve yiyecek karşılığında ev sahibi bitki için savunma sağlar. Akasya karıncaları çok agresiftir ve bitkiye temas eden böceklere, otçullara ve hatta insanlara saldırırlar. Akasya karıncaları işgalcilere uzunca bir süre iğnesini batırır ve acı verir. Boğa boynuzlu akasya bitkileri ile temastan kaçınmak acılı iğnesinden kaçınmak için yapabileceğiniz en iyi seçimdir.

7) Kel Yüzlü Eşek Arısı

Kel yüzlü eşek arısı Kuzey Amerika’da bulunan bir ısırgan böcek. Aslında kel yüzlü eşek arısı, gerçekten eşek arısı değildir. Büyük boylarından dolayı eşek arısı olarak söylenirler, 13-20 mm arasında bir boyuta ulaşabilirler. Kel yüzlü eşek arıları 200-400 üye içeren kolonilerde yaşar. Orman alanlarında bitki örtüsü ve ağaçlarda büyük bir yuva oluşturdular.

Kel yüzlü eşek arıları çok agresif böceklerdir. Yuvalama yerlerini işgal eden her şeye saldırırlar. Çok düzgün iğneleri vardır ve işgalcilere tekrar tekrar batıracaklardır. Onların sokması da zehir içerir ve keskin acıya neden olur.

Kel yüzlü eşek arısı sokması ağrı, iltihaplanma, kızarıklık, yoğun kaşıntı ve yanma hissi ile sonuçlanabilir. Yuvayı korumak için, zehiri de davetsiz misafirin gözlerine püskürtecektir. Bu saldırganın geçici körlüğüne yol açabilir.

Kel yüzlü eşek arısı sokması tedavisi

 • Çoklu sokma yaşayan kurbanlar için acil tıbbi bakım şarttır.
 • Isırma alanını antibakteriyel sabunla yıkayın.
 • Ağrıyı azaltmak için etkilenen bölgeye doğru buz basın.
 • Kızarıklık, kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmak için ısırık alanına karbonat veya sirke uygulayın.

6) Sarı Ceket

Sarı ceket, dünya çapında bulunan tehlikeli bir yaban arısı türüdür. Kendilerine özgü sarı ve siyah işaretlerinden dolayı bu şekilde adlandırılır. Ağaçlarda, yoğun çalılarda ya da yer altına inşa edilen büyük kağıt yuvalarında kolonilerde yaşıyorlar. Bir sarı ceket yuvası 4000 üye kadarını içerir.

Sarı ceketler çok agresif bir eşek arısıdır. Tehdit edildikleri takdirde birlikte saldırırlar. Tekrar tekrar sokacaklardır. Grup atağı, şiddetli ağrı ve nefes alma zorluğu, şişlik, göğüste sıkışma, konuşma bozukluğu, halsizlik ve bayılma gibi ciddi sağlık durumlarına yol açabilir.

Sarı ceket sokması tedavisi

 • Ciddi durumlar için derhal tıbbi yardım alın.
 • Şişmeyi azaltmak için ısırılan bölgeye buz koyun.
 • Ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için İngiliz tuzu kullanın.
 • Etkilenen bölgede sirke uygulanması da kaşıntıyı azaltabilir.

5) Bal Arısı

Bal arıları dünyada insanlar tarafından yenen yiyecek üreten tek böceklerdir. Bal arıları çok sosyaldir ve kolonilerde yaşarlar. Ama rahatsız edilirse sokarlar. Karınlarında pürüzsüz bir iğne vardır. Bal arısı sokması çok acı vericidir. Bal arısı sokması belirtileri değişebilir. Onlar tarafından kaç defa sokulduğuna bağlıdır.

İlginçtir ki, bal arıları, davetsiz misafirleri soktuktan sonra öleceklerdir. Saldırıdan sonra iğnesini geride bırakmaya çalıştığında bu olur. İğnesini kurbanın derisinden çekmeye çalıştıklarında, sindirim sistemini de kaybederek ölürler.

Ancak arının ölümünden sonra bile, kas kapakçıkları yaraya toksin pompalamaya devam eder ve ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bal arıları da kolonide diğer arıların alarmını vermek için feromonlar salgılarlar ve sonuç çok tehlikeli olabilir.

Normalde yetişkin bir insan, yüzlerce bal arısı sokmasına dayanabilir. Ancak bal arılarından gelen çoklu sokmalar, özellikle yaşlı insanlara, zayıf kalp rahatsızlığı olan insanlara ölümle sonuçlanabilir. Kusma, kızarıklık, şişlik, bulantı, ishal ve baş dönmesi, bal arısı sokmasından kaynaklanan en yaygın semptomlardır.

Bal arısı sokması tedavisi

 • Bal arısı tarafından sokulduktan hemen sonra iğnesini çıkarın.
 • Şiddetli sağlık durumları yaşıyorsanız hemen tıbbi yardım alın.
 • Etkilenen bölgeyi sabun ve suyla yıkayın.
 • İltihabı azaltmak için etkilenen bölgede buz tutun.
 • Enfeksiyondan kaçınmak için karbonat uygulayın.
 • Semptomları hafifletmek için hidrokortizon krem ​​uygulayın.

4) Kırmızı Biçerdöver Karınca

Kırmızı biçerdöver karıncalar, Güneybatı ABD’ye özgü karıncaların saldırgan türleridir. Kırmızı biçerdöver karıncalar, ateş karıncalarına benzerler. Fakat onlar herhangi bir ateş karınca türü değildir. Kolonilerde yaşarlar ve yer altında yuva yaparlar. Kırmızı biçerdöver karıncaları, kendilerini tehdit altında hissederlerse, herhangi bir hayvana saldırabirler.

Kırmızı biçerdöver karıncalar davetsiz misafirleri ısırır. Onlar da zehirlidir. Saldırganın vücuduna güçlü zehirler enjekte ederler ve çok acı verebilirler. Kırmızı biçerdöver karıncalarının zehiri bazı insanlara alerjik olabilir. Zehirleri ayrıca şiddetli ağrı, hissizlik, yoğun kaşıntı, halsizlik ve şişliklere neden olabilir.

Kırmızı biçerdöver karınca ısırığı için tedavi

 • Semptomlar uzun süre mevcutsa tıbbi yardım alın.
 • Enfeksiyonu azaltmak için etkilenen bölgeye karbonat uygulayın.
 • Yanma ve kaşıntıyı hafifletmek için kalamin losyonu kullanın.

3) Kağıt Eşek Arısı

Kağıt eşek arısı, kağıttan yapılmış gibi görünen güzel yuvalarından dolayı bu şekilde adlandırılır. Binaların çatılarına ve kapı çerçevelerine yuvalar yaparlar. Ama kağıt eşek arısı çok agresif değildir. Sadece yuvaları rahatsız edilirse saldırırlar. İnsanların olduğu yerde kağıt eşek arısı yuvalarının varlığı çok tehlikeli olabilir.

Kağıt eşek arısı sokması son derece acı vericidir ve bazı insanlara alerjik olabilir. Bir kağıt eşek arısı tehdit altındaysa, feromonları derhal koloninin diğer üyelerine alarm verecektir. Sonuç beklediğinizden daha kötü olabilir. Kağıt eşek arısı birçok kez acı verebilir ve çok ciddi sağlık sorunlarına, hatta kurbanın ölmesine neden olabilir.

Yoğun acı, kaşıntı, şişlik, alerjik reaksiyonlar ve kızarıklık, kağıt eşek arısı tarafından sokulduktan sonra görülen yaygın semptomlardır.

Kağıt eşek arısı için tedavi

 • Kağıt eşek arısı sokması,  alerjisi olan kurbanlar için acil tıbbi müdahale şarttır.
 • İmmünoterapi, alerjik reaksiyonlar için doğru bir seçimdir.
 • Acıyı rahatlatmak için ısırılan bölgeye buz koyun.

2) Tarantula Şahini

Tarantula şahin sokması dünyanın en acı acı böcek sokmasıdır. Güneydoğu Asya, Amerika ve Afrika’nın yağmur ormanları bölgelerinde bulunabilirler. Tarantula şahinleri, en acı veren  Kuzey Amerika’da bulunan diğer böceklerden daha çok acı verdikleri için bilinir. Ayrıca ABD’nin New Mexico eyaletinin resmi devlet böceğidir.

Tarantula şahinlerinin boynuzları 1/3 inç uzunluğunda olabilir. Sadece kızdırıldıklarında saldırıyorlar. Bir tarantula şahinin ağrısı dayanılmaz ve 3-4 dakika sürer. İğnesi zayıflığa ve bayılmaya neden olabilir. Yapabileceğin en iyi şey, tarantula şahinlerinin yuvalarından uzak durmak.

1) Mermi Karınca

Mermi karınca sokması, insanlar tarafından bilinen en kötü acıdır. Adından da anlaşılacağı gibi mermi karıncalarından gelen acı, ateşli silahlar kadar kötüdür. Aşırı ağrı da 24 saat sürer. Ölümcül mermi karıncaları da dünyanın en büyük karıncaları arasında yer alıyor. Maksimum 1.2 inç uzunluğa kadar ulaşabilirler. Mermi karıncaları çoğunlukla Nikaragua ve Paraguay’ın yağmur ormanlarında bulunur.

Mermi karıncaları ağaçların tabanında yuvalar yaparlar. Çoğu zaman orman zemininde yemektedirler. Mermi karıncaları sadece kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman insanlara saldırır. Onların uzun keskin bir iğneleri vardır ve normal bir arı sokmasından 30 kat daha ağrılıdır.

Bal arıları aksine ölümcül mermi karıncaları tekrar ve tekrar sokacaktır. Özel peneratoksin bileşiği, mermi karınca zehiri içerir ve çok güçlüdür ve mağdurun merkezi sinir sistemini etkiler. Uzuvların titremesine ve geçici olarak felce neden olabilir.

Mermi karınca sokması tedavisi

 • Tekrarlanan mermi karınca sokması yaşayan kurbanlar derhal tıbbi yardım almalıdır.
 • Etkilenen bölgeyi sabun ve suyla yıkayın.
 • Şişlik ve kaşıntıyı azaltmak için ısırık bölgesine karbonat uygulayın.
 • Ağrıyı azaltmak için ısırık bölgesine buz tutun.

Dünyadaki En Ağır 10 Böcek Sokması!

Çeviri: Feyza Nur Bulgurcuoğlu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ