KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Emine Erdoğan ilk kez anlattı: En çok bu yemekleri seviyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ailenin yemek kültürüne ilişkin konuştu. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde hazırlanan …

Emine Erdoğan ilk kez anlattı:  En çok bu yemekleri seviyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ailenin yemek kültürüne ilişkin konuştu.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde hazırlanan ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabının anlatan Emine Erdoğan, “Mutfağımız başlı başına bir hazine, büyük bir birikim. Ancak lezzetlerimiz dünyaya tam olarak tanıtılamıyor. ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ bu fikirle doğdu. Bu kitapta mutfağımızın kimliği ve ana karakterleri öne çıkarılıyor” diyerek sözlerine başladı. 

– Sadece yemek değil içinde sunulduğu ve pişirildiği kap, sofra gelenekleri, sunum şekilleri de en az yemek kadar kıymetli. Kitap bu değerleri de anlatıyor mu?

Elbette! Her bölümde Türk Mutfağı’nın tarihçesine, çok kültürlü yapısına ve sofra geleneklerine değinildi. Bir mutfak yalnızca içinde pişenlerle değil, pişirme yöntemleri ve mutfakla kurulan kültürel bağlarla da şekillenir. Türk Mutfağı bu anlamda zengin bir birikime sahip. UNESCO tarafından koruma altına alınan yemeklerimiz var. Abugannuş, oruk, künefe, lokum, kaymak, sucuk ve pöç gibi… Bunların hepsi sadece lezzet değil, geleneğin de taşıyıcıları.

‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’

“EVİMİN MUTFAĞINDA ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK HAKİM”

 Aile geleneğinizi yansıtan, çocukluğunuzdaki aile sofralarınız ve Cumhurbaşkanımızla kurduğunuz yuvanın sofralarını anlatır mısınız?

emine erdoğan

Ben Siirtliyim. Fakat İstanbul’da doğup büyüdüm. Dolasıyla İstanbul Mutfağı’na daha hakimim. Farklı yöresel mutfaklardan birçok tarifi pişiriyoruz. Çok severek tükettiğimiz lezzetler arasında; kitel, perde pilavı, sever basal çorbası var. Zeytinyağlılar da soframızda sıklıkla yer alır. Tayyip Bey’in Karadenizli olması nedeniyle, bu mutfak kültürünü de benimsedim. Oldum olası farklı lezzetlere açığım. Yemek kitaplarında veya gazete kupürlerinde gördüğüm tarifleri denerdim. Hatta hiç unutmadığım bir fasulye pastası tarifim var. Bu pastayı yiyen içinde un olmadığına inanamıyor.

fasulye pastası

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ