KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Erken Menopozla İlgili Altın Kıymetinde İpuçları

Muhtemelen birçok bayan, 50’li yaşlarının başlarında menopoza gireceğini varsayım eder. Lakin birtakım bayanlar için bu durum çok daha erken …

Erken Menopozla İlgili Altın Kıymetinde İpuçları

Muhtemelen birçok bayan, 50’li yaşlarının başlarında menopoza gireceğini varsayım eder. Lakin birtakım bayanlar için bu durum çok daha erken gerçekleşir. Yaklaşık 100 bayandan biri 40 yaşına gelmeden, yumurtalık yetmezliği sonucu menopoza girerken yaklaşık 100 bayandan 10’u, 40-45 yaş ortası gerçekleşen erken menopozu deneyim eder. Birden fazla durumda yumurtalık yetmezliği ve erken menopoz için bilinen bir neden olmamakla birlikte sigara içmek, kanser tedavisi üzere birtakım terapiler, rahmin alınması ve aile geçmişi menopozu daha erken yaşamanıza neden olabilir.

Erken menopoz, sıhhatle ilgili olumsuz tesirlerinin yanında birçok vakit aile planlaması manasında berbat bir sürpriz olarak görülebilir. Bu yüzden erken menopoz belirtilerine karşı tetikte olmak gerekir. Liv Hospital Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Sözen erken menopoz hakkında yardımcı olacak ipuçları verdi.

  1. Sağlıklı beslenin: Sağlıklı bir beslenme programı, genel sıhhatinize sağlayacağı faydanın yanında menopoz semptomlarını hafifletebilir. Kimi araştırmalar, kepekli tahıllar, baklagiller ve yağlı balıklar tüketmenin menopoz semptomlarını hafiflettiğini hatta menopoz başlangıcını geciktirdiğini öne sürüyor. Bu besinlere rutin beslenmenizde yer vermeniz tavsiye olunur.
  2. Kalp sıhhatine dikkat edin: Menopoza girdiğinizde östrojen hormonunun kalbi gözetici tesiri ortadan kalkar. Bu yüzden erken menopoz durumunda daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ortaya çıkar. Sigarayı bırakarak, sağlıklı beslenerek, olağan kiloda kalarak ve ölçülü alkol alarak kalbinize yeterli bakmalısınız.
  3. Kemiklere yeterli bakın: Östrojen hormonunun kalp üzerinde olduğu kadar kemik sıhhati üzerinde de kollayıcı tesiri vardır. Erken menopoz osteoporoz riskini artıracağı için kalsiyum ve D vitamini içeren besinler tüketmek sağlıklı kemikleri muhafazaya takviye olur.
  4. Etkin olmak kıymetli: Sistemli antrenman yapmak kalp, kemik ve ruh sıhhatine yeterli geleceği için erken menopozun semptomlarını hafifleteceği üzere sağlıklı bir kiloda kalmaya yardımcı olur.
  5. Değişiklikleri kabullenin: Menopoz semptomlarını etrafınızdan daha erken deneyim etmek ve bu durumu kabullenmek sıkıntı olabilir. Hayatınızdaki bu değişimi size sınırlayan bir durum olarak karşılamak yerine bir uzman yardımıyla gerekli hayat üslubu değişikliklerini benimseyerek ilerlemeniz yararınıza olacaktır. Bu duruma karşı hazırlıklı davranıp embriyo ve yumurta dondurma seçeneklerini de gözden geçirebilirsiniz. Yumurta dondurma süreci hem evli hem de bekar bayanlar, embriyo dondurma süreci ise evli bayanlar için aile planlamasını sekteye uğratmayacak tedbirlerdir.
  6. Hayat biçimi değerli: Bedeninize yeterli gelen alışkanlıklar edinmeniz genel sıhhat durumunuz için olduğu kadar erken menopoz için de değerli. Hayatınızdaki ani değişiklikler, sigara kullanımı, sıhhatsiz beslenme ve gerilimin erken menopoz riskini arttırdığı düşünülüyor. Gerilimden uzak ve sigarasız bir hayat erken menopoz riskine karşı menopoz yaşınızı erteleyecektir.
  7. HRT tahlil niteliğinde: Yumurtalıklarınızın artık üretmediği östrojen ve progesteron hormonlarının yerini alan hormon replasman tedavisi, bu hormonların yokluğu ile ortaya çıkabilecek kalp rahatsızlıkları ve osteoporoza (kemik erimesi) karşı esirgeyici bir tesir yaratır.
  8. Hamilelik hala mümkün: Talihiniz düşük olsa da orta sıra yumurtlama olabileceği için gebe kalabilirsiniz. Hamilelikten kaçınmak istiyorsanız “Nasıl olsa menopozdayım!” demek yerine hekiminizle konuşarak bir doğum denetim yolu seçmeniz gerekir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ