KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Gavur Mümin ödülünü aldı

76. Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu. “Gavur Mümin” adlı kitabıyla Sosyal Bilimler Araştırması Ödülü’nü alan Yaşar Aksoy, “Gazeteci Yunus …

Gavur Mümin ödülünü aldı

76. Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu. “Gavur Mümin” adlı kitabıyla Sosyal Bilimler Araştırması Ödülü’nü alan Yaşar Aksoy, “Gazeteci Yunus Nadi’nin anısına düzenlenen bir ödüle sahip olmak, hayatımın en büyük hedefi olduğu gibi, olağanüstü gururlanacağım bir alın teri armağanıdır” dedi.

76. Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu. 5 dalda toplam 376 eserin yarıştığı yarışmada 6 eser ödüle layık görüldü.

Cevat Çapan (Şiir), Gökçer Tahincioğlu (Roman), Mehmet Güreli ve Aslı Akarsakarya (Öykü), Yaşar Aksoy (Sosyal Bilimler Araştırması), Hüseyin Opruklu (Fotoğraf) ödül kazandı.

Yaşar Aksoy, “Gavur Mümin” isimli kitabıyla hak kazandığı Sosyal Bilimler Araştırması Ödülü’nü, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un elinden aldı.

Yaşar Aksoy törende yaptığı konuşmada kitabının öyküsünü anlattı ve emeği geçenlere şöyle teşekkür etti:

“GENÇLİK YILLARIMDAN BERİ ÜTOPYAMDI” 

“Biz İzmirliler, Atatürk’e “Gazi Paşa” deriz.. Gazi Paşanın Emperyalizme karşı gerçekleştirdiği, daha doğrusu halkı ile birlikte gerçekleştirdiği ulusal kurtuluş savaşında yanı başında en yakın fikir arkadaşı olan gazeteci Yunus Nadi’nin anısına düzenlenen bir ödüle sahip olmak, hayatımın en büyük hedefi olduğu gibi, olağanüstü gururlanacağım bir alın teri armağanıdır..

Ödül aldığım “Gazi Paşanın Casusu Gavur Mümin” kitabım, 40 yıllık uzun bir araştırma yolculuğunun sonucudur. Bundan 50 yıl önce ilk yazarlık yaptığım
“Demokrat İzmir” gazetesinde genel yayın yönetmenimiz Attila İlhan, gazetenin yazarları Naci Sadullah ve Samim Kocagöz’ün devamlı teşvikleri ve destekleri ile bu konu, benim için gençlik yıllarımdan beri bir yazım ütopyasıydı.

Ancak İzmir’in Osmanzade ailesinden Gavur Mümin’i aydınlığa kovuşturmak için en büyük manevi desteği ve fikirsel katkıyı ağabeyim sosyalist şair Şükran Kurdakul ve casusumuzun yeğeni Yeni Asır gazetemizin merhum grafikeri Osmanzade Mümin Orhan Aksoy’dan gördüm.

Kardeşim Yılmaz Özdil’in yönlendirmesi ile tanıştığım ve kitabımı bir flash-bellek olarak iki yıl önce eline teslim ettiğim Kırmızı Kedi Yayınevi sahibi Haluk Hepkon’a gönülden teşekkür ederim.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ