KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Yahya Kemal Beyatlı’nın orijinal fotoğrafları sergilenecek

Küçükçekmece Belediyesi, usta şair Yahya Kemal Beyatlı’yı ilk kez görülebilecek orijinal fotoğrafları ve belgelerinin yer aldığı anlamlı bir …

Yahya Kemal Beyatlı’nın orijinal fotoğrafları sergilenecek

Küçükçekmece Belediyesi, usta şair Yahya Kemal Beyatlı’yı ilk kez görülebilecek orijinal fotoğrafları ve belgelerinin yer aldığı anlamlı bir sergiyle anıyor.

Özel bir kurgu ile hazırlanmış Yahya Kemal’in yaşamı, sanat hayatı, renkli ve geniş çalışma alanlarının yanı sıra dostlarını anlatan sergi, Küçükçekmece Belediyesi tarafından usta şair anısına kitap haline getirilerek, ölümsüzleştirilecek.

Beyatlı ile ilgili edebi bir kaynak olarak raflarda yerini alacak olan kitabın ön yazısını ise usta şair üzerine en kapsamlı araştırmaları yapan ve ‘Yahya Kemal Ansiklopedisi’ hazırlayan, araştırmacı-yazar Beşir Ayvazoğlu kaleme aldı.

“YALNIZCA ŞAİR VE SANATKÂR DEĞİL ÖNEMLİ BİR FİKİR İNSANIYDI”

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Yahya Kemal Beyatlı’ya dair ilk kez görülecek belge ve fotoğraflara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Ömrünün büyük bir çoğunluğunu İstanbul’da geçirmiş olan Yahya Kemal’e Aziz İstanbul şiirini yazdıran İstanbul sevgisidir. Büyük şairlik ve sanatkârlığının yanında bir fikir insanı olarak da değerlendirebileceğimiz Yahya Kemal’in ismini ilçemizdeki bir kültür merkezinde de gururla yaşatıyoruz.  Üsküp’te dünyaya gelen ve tam bir İstanbul aşığı olan edebiyat dünyamızın ölümsüz çınarı Yahya Kemal adına düzenleyeceğimiz sergiye tüm sanatseverlerimiz davetlidir” dedi.

8 OCAK’TA SANATSEVERLERLE BULUŞACAK

Sergi; Yahya Kemal’in yaşamı, çalışmaları, görevleri, dostlukları, şiirleri, Yahya Kemal’in İstanbul’u (semtleri ve mekanları), İstanbul şiirleri ve sevgisi üzerine bölümlerden oluşacak.

Usta şairin, Pakistan Büyükelçiliği yıllarında hiç yayınlanmamış fotoğraflarının yanı sıra ilk görülecek el yazısı ile şiirleri, notları ve belgeleri de sergide yer alacak.

Serginin ana malzemesini oluşturan fotoğraf, belge, kitaplar Alper Çeker Koleksiyon’undan derlendi. Ayrıca sergiye Emin Nedret İşli, Mehmet Erte, Fetih Cemiyeti Yahya Kemal Müzesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Beyazıt Devlet Kütüphanesi arşivleri de katkı sundu.

8 Ocak’ta sanatseverlerle buluşacak olan Son Fasılda Bir Ömür Yahya Kemal Beyatlı isimli sergi, 20 Şubat’a dek CKSMde görülebilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ