KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Gıda Mühendisleri Odası’ndan dondurma uyarısı! Dondurma alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, sıcak yaz günlerinde sevilerek tüketilen dondurma konusunda tehlikeye dikkat çekerek …

Gıda Mühendisleri Odası’ndan dondurma uyarısı! Dondurma alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, sıcak yaz günlerinde sevilerek tüketilen dondurma konusunda tehlikeye dikkat çekerek vatandaşları uyardı.

Dondurmanın protein, karbonhidrat, yağ ve A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller açısından zengin bir gıda maddesi olduğunu belirten Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, “Sıcak yaz günlerinde serinletici özelliği nedeniyle sevilerek tüketilen dondurmanın sütten imal edilmesi nedeniyle her süt ürünü gibi bozulmaya, mikroorganizma üremesine elverişli gıda maddesi. Hijyenik ortamda muhafaza edilmeyen dondurma, gıda zehirlenmesine neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Manavoğlu, dondurmayı külaha servis yapmak için kullanılan kaşıkların iş bitimi sonrası bir bardak su içine konmasının önemli yanlışlardan biri olduğuna dikkati çekti. Su içinde oluşan mikroorganizmaların kaşıkla dondurmaya bulaştığını ifade eden Manavoğlu, servis kaşıklarının sık sık yıkanıp temizlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

kristalleşme, eriyip yeniden donduğunun kanıtı

KRİSTALLEŞME, ERİYİP YENİDEN DONDUĞUNUN KANITI

Manavoğlu, dondurmanın bozulmaya karşı hassas gıda maddesi olması nedeniyle üretildikten sonra satışa sunuluncaya kadar mutlaka derin dondurucularda muhafaza edilmesi gerektiğini şu sözlerle anlattı:

“Sütten üretilen dondurma uygun sıcaklıkta muhafaza edilmezse salmonella, listeria monocytogenes, enterobacteriaceae bakterileri oluşabilir. Dondurma sıfırın altında 18 derecede muhafaza edilmeli. Dondurmayı kaşık ile alırken, donmuş olmasına dikkat edilmeli. Tattığınızda kristalimsi, kumsu tat gelmesi dondurmanın eriyip yeniden donduğunun en büyük kanıtıdır. Zararlı mikroorganizmalar nedeniyle ishal, ateş kusma, halsizlik belirtileri görülebilir.”

Külahta dondurma

AMBALAJLI ÜRÜNLERDE RASTLANIRSA FİRMAYA BİLGİ VERİLMELİ

Yeterli soğutma sistemi olmayan, güneş ışığı ve toza maruz kalan ortamlarda satışa sunulan dondurmaların sağlığı olumsuz etkileyebileceğini de söyleyen Manavoğlu, ambalajlı satılan dondurmanın etiket üzerinde yer alan, üretim ve son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerektiğine; ambalajı yırtılmış tadı, kokusu değişmiş dondurmaların tüketilmemesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Dondurma yerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öte yandan Manavoğlu, renkli görünümü meyveli aromasıyla vatandaşların severek tükettiği ambalajlı ürünlerin etiketine bakıldığında, çoğunun bitkisel yağ içeren sütlü buz olduğunun bilgisini verdi. Manavoğlu, “Ambalajlı ürünleri tüketirken bozulduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Yaz aylarında güneşte bekletilen dondurma dolabında gündüz sıcaklığında bir miktar erimiş, sonrasında tekrar donmuş ürünlere rastlanabilir. Ambalajında görsel bozukluk varsa ürünün bozulmasını anlayabilirsiniz. Tüketici dondurma ambalajını atmadan ilgili firmaya bilgi vermeli” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ