KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Göğüs kanseri her 8 bayandan birinde görülüyor

Göğüs kanseri Türkiye’de bayanlarda en çok görülen kanser çeşidi olarak ortaya çıkıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr …

Göğüs kanseri her 8 bayandan birinde görülüyor

Göğüs kanseri Türkiye’de bayanlarda en çok görülen kanser çeşidi olarak ortaya çıkıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tuğbay Tuğ, göğüs kanserinin belirtilerini ve erken tedavi usullerini şu sözlerle anlatıyor: “‘Kanserden korkma, geç kalmaktan kork’ sloganı göğüs kanseri için de geçerlidir. Göğüs kanserinde başarılı tedavinin birinci şartı erken teşhistir. Kişinin göğüs kanseri açısından ferdî riskinin bilinmesi, tertipli takip, nizamlı tabip muayenesi, tarama testlerinin sistemli yapılması ve bayanların kendi kendine göğüs muayenelerini gerçek ve tertipli olarak uygulamalarıyla erken teşhis mümkün olmaktadır.”

Bayanlarda en sık görülen kanser tipi olan göğüs kanserinin göğüs hücrelerinin denetimsiz çoğalması ve özelliklerini değiştirmeleriyle ortaya çıktığını tabir eden ve her 8-10 bayanda bir görüldüğünü aktaran Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tuğbay Tuğ “Tüm bayanın her ay adet periyodunu takip eden hafta içerisinde kesinlikle kendi kendisini göğüs muayenesi yapması gerekiyor. Belirtilen risk faktörlerine sahip olan bayanlar, en az yılda bir kere doktor muayenesinden geçmeli, göğüs ultrasonografisi ve mamografi üzere birinci basamak tarama testlerini yaptırmalıdır. 25 yaşından sonra her yıl ultrasonografi, 40 yaşından sonra ise mamografi yapılması, erken teşhis için çok kıymetli. Göğüs kanseri tanısı alan bir bayana tabibi tarafından kesinlikle tüm beden tarama incelemeleri yapılmalı ve hastalığın hangi evresinde olduğu belirlenmelidir. Hastalığın tekrarlamadan ve bedene yayılmadan başarılı bir halde tedavi edilebilmesi için evreleme şarttır” sözlerini kullanıyor.

Bu belirtilere dikkat!

Göğüs kanseri tedavisi erken evrelerde teşhisin hayat kıymetini kaydeden Tuğbay Tuğ göğüs kanserinin en sık karşılaşılan belirtisinin, ağrısız ve vakitle büyüyen bir kitle hissedilmesi ile anlaşılabildiğini söyleyerek öbür belirtileri şöyle sıraladı: “Göğüs derisinde çekinti, deride renk değişikliği, göğüs başı çekintisi, kanlı göğüs başı akıntısı, göğüste ele gelen sertlikler, koltuk altında lenf bezi büyümeleri üzere belirtilerle kendisini ortaya çıkarıyor.”

Kimler risk altında?

-Geç menapoza girerek uzun müddet kadınlık hormonuna (östrojen) maruz kalmak

-Hiç doğum yapmamak

-İlk doğumu 35 yaşından sonra yapmak

-Bebek emzirmemek

-Dışarıdan uzun periyodik kadınlık hormonu kullanmak (doğum denetim ilacı, tüp bebek tedavisi gibi)

-Ailede göğüs, rahim ya da yumurtalık kanseri bulunması

-Fibrokistik göğüs yapısında görülen kimi doku değişiklikleri

-Kilolu olmak

-Yağlı beslenme

-Stresli hayat stili

-Alkol ve sigara kullanımı olarak belirtilebilir.

Göğüs kanseri tedavi edilebilir hastalıktır

Hastalığın ileri evrelerinde teşhis konulan hastalarda, tümör hücrelerini öldüren ilaç uygulamalarıyla tedaviye başlamanın gerektiğini aktaran Prof. Dr. Tuğbay Tuğ “Günümüzde göğüs kanseri tedavisinde kullanılan ilaçların gelişmesi tedavi olabilme bahtını da arttırmaktadır. İlaç tedavisiyle hastalık denetim altına alınıp tümör geriletildikten sonra cerrahi tedaviler uygulanabilir. Göğüs kanseri tedavisinde uygulanan cerrahi sistemler hastanın içinde bulunduğu evreye, tümörün büyüklüğüne ve göğüs içerisindeki yerleşim yerine nazaran değişebilmektedir” sözlerini kullandı.

Göğüs kanserinde yanlışsız bağlantı çok değerli

Uygulanan tedavi usullerinden ve hasta hekim ortasındaki bağlantıdan bahseden Tuğbay Tuğ “Cerrahi teknikler ortasında göğsün kanserli olan kısmının alınarak, kalan göğüs dokusuna radyoterapi (ışın tedavisi) verilmesi ile uygulanan göğüs esirgeyici cerrahi, göğsün tümünün alınması (mastektomi), göğüs derisinin korunarak göğsün içinin boşaltılması ve silikon protez yahut kişinin kendi dokularının kullanılarak yeni göğüs yapılması (rekonstrüksiyon) sayılabilir. Tüm hastalıklarda olduğu üzere hekim- hasta ortasındaki gerçek irtibat göğüs kanserinin tedavisinde de son derece değerlidir. Hastanın tedavisine başlarken kendisine uygulanacak ilaç tedavileri ve uygulanacak cerrahi yollarla ilgili ayrıntılı bilgi verilmeli ve cerrahi yolun seçimine hasta ve doktor birlikte karar vermelidir. Unutulmamalıdır ki göğüs kanseri tedavi edilebilir bir hastalıktır” açıklamasında bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ