KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hamilelerin dikkatine! Günde yarım fincan kahve çocuğun boyunu kısaltıyor

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde hamileleri yakından ilgilendiren bir uyarıda bulunuldu. Yapılan araştırmalar, hamilelik sırasında her gün …

Hamilelerin dikkatine! Günde yarım fincan kahve çocuğun boyunu kısaltıyor

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde hamileleri yakından ilgilendiren bir uyarıda bulunuldu. Yapılan araştırmalar, hamilelik sırasında her gün sadece yarım fincan kahvenin ilkokula ulaşana kadar çocuğun boyunu yaklaşık 2 santim kısalttığını gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşları 4 ila 8 arasında yaklaşık 2500 çocukla görüşülüp araştırma yapıldı. Yapılan araştırma çalışmalarında, kafeinin fetüs tarafından metabolize edilmeyen ve bunun yerine dokuda biriken bir uyarıcı olduğu görüldü.

hamilelikte kahve tüketimi

GÜNDE YARIM FİNCAN KAHVE ÇOCUĞUN BOYUNU 2 CM KISALTIYOR

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi tarafından 1 Kasım’da yayınlanan yeni çalışmada, gebelik sırasında her gün sadece yarım fincan kahve içmenin, çocuğun boyunu 2 santim kısalttığı öne sürüldü. Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 ila 8 yaşları arasındaki yaklaşık 2.500 çocukla anket yapıldı. Bu çalışmada kafein ve metaboliti paraksantin düzeylerinin kesin olarak belirlenmesi için annelerin kan örnekleri kullanıldı. Çalışmada, “Yaklaşık 2 cm’lik bir boy farkının klinik sonuçları belirsiz olsa da, boy için bulgularımız, anneleri hamilelik sırasında sigara içen çocukların bulgularına büyüklük olarak benzer” denildi. Yapılan açıklama şunlara yer verildi:

Hamilelikte günde içilen yarım fincan kahve çocuğun boyunu 2 cm kısaltıyor

“Hem hamile hem de hamile olmayan bireylerde çoklu kardiyometabolik hastalık riskinin artmasıyla ilişkilendirilen daha kısa boyları sürekli olarak gözlemledik. Olası eş hastalıklar arasında diyabet ve obezite de bulunuyor. Günde sadece yarım fincan kahve hamile kadınların daha küçük bebekler doğurmasına neden olabilir…”

Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü’nden Dr. Katherine Grantz ise bir basın açıklaması yaparak şunları söylemişti:

“Daha fazlasını öğrenene kadar sonuçlarımız hamilelik sırasında kafein içeren içecekleri sınırlamanın veya bunlardan vazgeçmenin ihtiyatlı olabileceğini gösteriyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ