KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hamilelikte ayak neden şişer? Hamilelikte ayak şişmesini önlemek için ne yapılmalı?

Hamilelik sürecinde kadınların ayaklarının şişmesi oldukça sık görünen bir durumdur. Bebeğin anne karnına yerleşip gelişimine devam etmesiyle …

Hamilelikte ayak neden şişer? Hamilelikte ayak şişmesini önlemek için ne yapılmalı?

Hamilelik sürecinde kadınların ayaklarının şişmesi oldukça sık görünen bir durumdur. Bebeğin anne karnına yerleşip gelişimine devam etmesiyle, annenin vücudunda da gözle görülür değişimler meydana gelir. Uzmanlar anne adaylarının ayaklarındaki şişmeyle ilgili açıkladı: Hamilelikte ayak neden şişer? Hamilelikte ayak şişmesi için ne yapılmalı?

Gebelikte ayakların şişmesi sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu belirten uzmanlar, gebelik ilerledikçe vücutta bazı değişikliklerle birlikte problemlere de sebep olduğunu belirtti. Bunlardan en belirgin halde görülen ve hamilelerin %75’inin yaşadığı ayak şişmesi (ödem), hücreler arasındaki sıvının artmasından oluşur.  Şişmiş olan ayak ve ayak bilekleri, dokunulduğunda o bölgede hamura benzer bir durum söz konusudur. Parmak izi çıkar ve parmağın değdiği yer inerken, bir kaç saniye sonra yeri tekrar dolar. Uzmanlar, bu durumun daha çok sürekli ayakta olan kadınlarda görüldüğünü belirtti.

hamilelikte ayak şişmesi

HAMİLELİKTE AYAK NEDEN ŞİŞER?

Uzmanlar hamilelikte ayak ve ayak bileklerinin şişmesinin normal olduğunu belirtse de aslında yatan sebebi de açıkladı. Gebelik ilerledikçe, büyüyen rahim, bacaklardan, kalbe geri dönen kana engel olur. Bu durumda, kan, bacaklarda göllenir ve bacak toplardamarlarında göllenen kan, damar dışına kaçarak, ayak ve bileklerde şişmeye sebep olur.

hamilelikte ayak şişmesi

Daha çok beslenmeyle alakalı bir problem olduğunda ortaya çıkan ödem sıkıntısı, düzensiz ya da yetersiz beslenme sonucu; protein eksikliğine bağlı olarak el, ayak, yüz ve genel olarak vücutta şişme görülmektedir. Buna rağmen şişme yani ödem rahatsızlığı bazı önlemler alarak geriletilebilir ya da engel olunabilir olduğunu açıklayan uzmanlar, önerilerde bulundu.

hamilelikte ayak şişmesi

HAMİLELİKTE AYAK ŞİŞMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN EN YAPILMALI?

Ayak ve ayak bileklerinde şişme olan hamile kadınlar, aşağıda uzmanların onayından geçen maddeleri hayatında uygulayarak sorunu engelleyebilir veya azaltabilmektedir.

  • Fazla ayakta kalmayın.
  • Ayak ve bilete şişlik varsa bacak bacak üstüne atmayın.
  • Sıcak ve nemli havalarda dışarıya çıkmaktan kaçının.
  • Rahat ayakkabılar ve hamileler için geliştirilen destek çoraplarını kullanmaya çalışın.
  • Düzenli olarak ayak masajı, şiş olan bölgelere soğuk kompleksler uygulayın.
  • Şiş olan ayakları yüksekte tutmaya çalışın.
  • Egzersiz şişme probleminin önüne geçmede oldukça etkili bir yöntemdir. Günlük rutinler belirleyerek spor yapmaya çalışın.
  • Her gün en az iki litre sıvı tüketmeye çalışın.
  • Tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
  • Eğer şişlik problemi geçmiyor ve sizi aşırı rahatsız ediyorsa bir doktora başvurun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ