KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuklarda görülen gizemli hepatit virüsü paniği devam ediyor! DSÖ’den küresel salgın şüphesi

Dünya Sağlık Örgütü, 5 Nisan İngiltere’de ortaya çıkan ve çocuklarda görülen gizemli hepatit virüsünün 11 ülkeye yayıldığını bildirdi. 169 …

Çocuklarda görülen gizemli hepatit virüsü paniği devam ediyor! DSÖ’den küresel salgın şüphesi

Dünya Sağlık Örgütü, 5 Nisan İngiltere’de ortaya çıkan ve çocuklarda görülen gizemli hepatit virüsünün 11 ülkeye yayıldığını bildirdi. 169 hepatit vakasından bir çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Küresel salgın ihtimali tekrar gündeme geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) İngiltere’de ortaya çıkan ve Avrupa dahil 11 ülkede görülen gizemli hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Örgüt tarafından yayınlanan yazıda 169 gizemli hepatit vakasından ilk çocuk ölümünün gerçekleştiği haberi bildirilince, yeni küresel salgının gizemli hepatit mi olacağı soruları akıllardaki yerini aldı. DSÖ Avrupa Bölgesi’nin Yüksek Patojen Tehditleri Ekibi Üyesi Richard Pebody, açıklama yaptığı bir programda hepatit vakalarının yüksek olmamasına rağmen kötü sonuçlar doğurduğunu belirtti.

gizemli hepatit vakaları

GİZEMLİ HEPATİT VAKALARI

DSÖ yazılı açıklamada, İngiltere’de görülen 74 çocukta gizemli hepatit virüsü olduğunun tespit edildiğini açıklamıştı. Dün yapılan bir araştırma neticesinde 11 ülkede görülürken vaka sayısının en az 169 olduğu ve ilk çocuk ölümünün gerçekleştiğini bildirdi.

gizemli hepatit vakaları

DSÖ, gizemli hepatit virüsünün 1 aylık ve 16 yaş aralığındaki çocuklarda görüldüğünü ve şiddetli etkileri nedeniyle karaciğeri iflas eden 17 çocuğa karaciğer nakli yapılığını ifade etti.

gizemli hepatit vakaları

KOVİD-19 VE ADENOVİRÜS İLE BAĞLANTI İHTİMALİ

Uzmanlar vakaların görüldüğü ülkelerde üst solunum hastalıklarından olan kovid-19 ve adenovirüs ile bir bağlantısı olabileceğini açıkladı. Konunun üzerinde çalışmalar devam ederken, vakaların 74’ünde adenovirüs, 20’sinde kovid-19, 19 vakada ise hem adenovirüs hem de kovid-19 rastlanıldığı bildirildi. Alınan örnekler laboratuvarda hala inceleme altındayken, şimdiye dek doğrudan bu iki virüsle bağlantısı bulunamadı.

gizemli hepatit vakaları

Amerikan biyoteknoloji firması Sana’da Gen Terapisi Direktörü ve Virolog Dr. Semih Tareen, normalde karaciğer iflasına neden olan virüslerin, sebebi bilinen hepatit A, B, C ve D virüsleri olduğunu belirterek “Şimdiye kadarki vakalarda bu virüslerden hiçbiri gözükmedi. Bu yüzden hepatit enfeksiyonlarının sebebinin ne olduğuna dair araştırmalara başlandı.” ifadesini kullandı.

gizemli hepatit vakaları

NEREDEN GELDİĞİ BİLİNMİYOR

Yapılan testlerin sonucunda adenovirüs çıkan kişi sayısının baskın olduğuna dikkati çeken Tareen, “Bu çocuklarda adenovirüsün tespit edilmesi, soru işareti uyandırıyor. Çünkü adenovirüs normalde sağlıklı çocuklarda karaciğer hepatitine sebep olmaz.” olarak açıkladı. Tareen, adenovirüsün şimdiye kadar sadece bağışıklık yetmezliği olan kişilerde hepatite sebebiyet verdiğinin altını çizerek “Söz konusu vakalarda herhangi bir bağışıklık yetmezliği yok. Dolayısıyla bu hepatit virüslerinin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor.” ifadelerini kullandı.

gizemli hepatit virüsü vakaları

YENİ KÜRESEL SALGIN MI?

Hastalığın DSÖ tarafından “gizemli” veya “nedeni belirsiz” olarak tanımlanması, akıllara Kovid-19 virüsünü getirirken yeni bir “küresel salgın” ihtimalini gündeme taşıdı. Kovid-19, henüz adı konulmadan önce “gizemli bir akciğer rahatsızlığı” olarak tanımlanıyordu.

gizemli hepatit virüsü vakaları

Virolog Dr. Semih Tareen, gizemli hepatit vakalarının yeni bir küresel salgına yol açma ihtimaline dair soruya ise “Şimdilik endişe edilecek bir durum söz konusu değil fakat aynı zamanda vakaların sebebini tam olarak bilmiyoruz. Zamanla anlayacağız.” cevabını verdi.

gizemli hepatit virüsü vakaları

HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

Bugüne kadar İngiltere’de 114, İspanya’da 13, İsrail’de 12, ABD’de 9, Danimarka’da 6, İrlanda’da 2, Hollanda ve İtalya’da 4’er, Norveç ile Fransa’da 2’şer ve Belçika’da 1 kişiye virüs bulaştı.

gizemli hepatit virüsü vakaları

GİZEMLİ HEPATİT VİRÜSÜNÜN BELİRTİLER NELER?

DSÖ tarafından teşhisi gerçekleştirilen vakalarda, çocuklar üzerinde son bir aydır sarılık, ishal, kusma, ve karın ağrısı gibi belirtilen baş gösterdiğini açıkladı. Bazı çocuklarda ise ağır karaciğer iltihabına rastlanıldığını ve karaciğer nakliyle tedavi edildiğini bildirdi.

gizemli hepatit virüsü vakaları

Vakalardan yalnızca birinin diğeriyle temasından bulaştığını, diğerlerinin ise nereden virüsü aldığını bilinmediğini açıklayan DSÖ, belirtileri taşıyan çocukların vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmaları gerektiğinin altını çizdi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ