KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hamilelikte kırmızı et tüketilir mi? Hamileler az pişmiş et yiyebilir mi? Eti nasıl pişirmeli?

İçerdiği zengin besin unsurları sebebiyle et , sağlıklı ve dengeli beslenme diyetlerinde vazgeçilmez bir pozisyonda yer alıyor. Hamilelikte bir …

Hamilelikte kırmızı et tüketilir mi? Hamileler az pişmiş et yiyebilir mi? Eti nasıl pişirmeli?

İçerdiği zengin besin unsurları sebebiyle et , sağlıklı ve dengeli beslenme diyetlerinde vazgeçilmez bir pozisyonda yer alıyor. Hamilelikte bir can daha taşıyan anneler için çok daha önemli bir besin olduğunu açıklayan uzmanlar, hamilelikte kırmızı et tüketimine dair bilinmesi gerekenleri açıkladı. Hamilelikte kırmızı et tüketilir mi? Hamileler çiğ ya da az pişmiş et yiyebilir mi?

Sorunsuz bir hamilelik dönemi için bakımından beslenmesine kadar her konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gereken anne adayları, özellikle de beslenmede tüketecekleri gıdalara çok dikkat etmelidir. Bilinçsizce yapılan yanlış besin seçimi, anne adayı ve bebek üzerinde olumsuz reaksiyonlara sebep olarak bazı sorunları beraberinde getirebilir. Vücut için alınması gereken protein ve demir değerlerini kolaylıkla alabileceğiniz et ürünleri diye nitelendirdiğimiz; kırmızı et, kümes hayvanları ve balıklar sağlıklı bir vücut için büyük bir önem taşımaktadır.

hamilelikte et tüketimi

HAMİLELİKTE KIRMIZI ET TÜKETİLİR Mİ?

Hayvansal ürünlerin sağlığa yararı olduğu kadar fazlasının da zararı bulunmaktadır. Söz konusu hamilelikte ise daha dikkatli yaklaşmak gerekmektedir. Kırmızı et besin değeri çok yüksek ve oldukça zengin olmasıyla birlikte  yüksek yağ oranına da sahiptir. Bu yüzden hamileler kırmızı et tüketirken, en faydalı olunan eti tercih etmesi gerekir. Hamileler açısından dana eti bu konuda biçilmiş kaftan olduğunu belirten uzmanlar, kuzu ve koyun gibi hayvanların etleri dana etine göre daha ağır ve yağlı olduğunu belirtti. Hamilelerin ayrıca en fazla tüketmesi gereken et miktarının haftada 2 ya da 4 gün olduğu altı çizilirken, onun da 100 – 200 gram arasında olması gerektiği açıklandı.

et pişirme

HAMİLELER ÇİĞ YA DA  AZ PİŞMİŞ ET YİYEBİLİR Mİ?

Hamilelikte aşerme durumunda olan anne adaylarının özellikle uzmanlara giderek sordukları “Çiğ ya da çok az pişmiş et yiyebilir miyim?” sorusuna yanıt geldi. Etin pişme şekli ile ilgili uzmanların üzerine basa basa söylediği çiğ veya az pişmiş et, hamile kadınlarda toksoplazma ve salmonellaya neden olduğu açıklanırken, bir çeşit gıda zehirlenmesi vakası olarak karşımıza çıktığı belirtildi. Salmonella ile kedinin dışkısında taşıdığı parazit sebebiyle, çiğ et ve yeterince yıkanmamış sebzelerde görülen Toksoplazma hamilelik döneminde enfeksiyona, erken veya ölüm doğuma yol açabileceği açıklandı. 

Hamilelikte kırmızı etin faydaları

HAMİLELİKTE KIRMIZI ETİN FAYDALARI NELER?

  • Farklı besinlerden alabileceğiniz demirin daha kolay sindirilmesine yardımcı olacaktır.
  •  B grubu vitamini bakımından yararlıdır.
  • Kansızlığın önüne geçerek kan yapıcı özelliğe sahiptir.
  • Çinko, demir ve protein bakımından etkilidir.
  • Büyüme gelişme de çok önemli rol sahibidir.
  • B6 ve B12 vitaminleri içerir.

hamilelikte et tüketimi

HAMİLELİKTE KIRMIZI ET NASIL PİŞİRLMELİ?

Dana eti yemek için uğrayacağınız kasapta etin sinirli olmamasına ve yağ içermemesine dikkat edin. Eti pişirmeye başlamadan önce yağlı bölgelerin temizlendiğinden emin olun. Izgara, güveç ve kavurma gibi pişirme tekniklerini uygulamalı bu esnada yağda pişirmemeye dikkat etmelisin. Ocağın altı yüksek ısıda açılıyken pişirmeyin yoksa etin dışı yanabilir. Çiğ ya da az pişmiş olmamasına dikkat edin. Çiğ et türüne giren sucuk, pastırma, salam ve etli çiğ köfteden mümkün olduğunca uzak durun.

Hamileler kurban eti yiyebilir mi

HAMİLELER KURBAN ETİ YİYEBİLİR Mİ?

Et tüketiminin arttığı Kurban Bayramında, anne adaylarının sağlıklı beslenmeleri için bazı kriterlere dikkat etmeleri gerekir. Bayramda çoğunlukla tercih edilen kırmızı etin tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Tüketilecek olan kurban etinde de hayvanın sağlıklı olması, doğru pişirilmesi ve saklanması oldukça önemlidir. Kurban etini en az 1 gün boyunca bekletmeden tüketmemek gerekir.

Etin pişme sırasında kahverengi tabakanın oluşmamasına dikkat etmek önemlidir. Ancak kahverengi renk alması folik asit miktarında azalma ve proteinde kayıplara yol açmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ