KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Lüfer denizlerden çekildi, iki balık irileşti

Tezgahlarda hamsi ve çinakop bolluğu görülmeye başlandı. Lüferin az olmasıyla beraber hamsinin ve çinakop irileşti Hamsinin kilosu 25-30 lira …

Lüfer denizlerden çekildi, iki balık irileşti

Tezgahlarda hamsi ve çinakop bolluğu görülmeye başlandı. Lüferin az olmasıyla beraber hamsinin ve çinakop irileşti Hamsinin kilosu 25-30 lira arasında değişirken çinakopun kilosu 50 liraya satılıyor.

Balık avı sezonunun açılmasından beri bolca görülen lüfer denizlerden çekiliyor. Hamsi ve çinakopun bollaşması ise fiyatları düşürdü. Karaköy balıkçılar çarşısında geçtiğimiz haftalarda kilosu 40 liraya satılan hamsinin kilosu şuanda 25-30 liradan satılıyor. Çinakop ise 50 liraya kadar düştü. Mezgit 25-30 TL, istavrit 30-35 TL, palamudun tanesi ise 60-70 TL arasında satılıyor.

Ayrıca denizlerde azda olsa barbun görülmeye başlandı. Barbunun kilosu da 50 liradan satılıyor. Lüferin az olmasıyla beraber hamsinin ve çinakopun irileştiğini belirten balıkçılar, şuanda hamsi ve çinakop yemenin tam zamanı olduğunu yağmurların da etkisini göstermesiyle beraber balıkların daha fazla yağlanacağını ve irileşeceğini belirtti.

PALAMADU EN FAZLA KOVALAYAN BALIK LÜFERDİR

Lüferin denizlerde çekilmesiyle denizlerde balık çeşitliliğinin çoğaldığını ayrıca hamsi ve çinakop bolluğunun yaşandığını belirten balıkçı Barış Durmaz, şunları söyledi:

– Balıklara talep çok fazla. Kasım ayındayız, balıkların en yağlı ve güzel olduğu bir aydayız. Bu aya kadar sürpriz bir lüferimiz vardı. 1 aydır çok güzel lüfer sattık. Lüfer çoğu balığı kaçırır, çok güçlü ve aksi bir balıktır. Lüferin denizlerden çekilmesiyle hamsi ve çinakop bolluğu bekliyoruz. Çinakop, hamsi ve istavrit şuanda ucuz gidiyor. Çinakop 70 – 80 liradan 50 liraya kadar düştü. Hamsi ve istavritin kilosunu 30 – 35 liradan satıyoruz. Lüferin gitmesiyle ayrıca barbunda görülmeye başlandı. Barbunun kilosu da 50 liradan satılıyor. Çinakopun fiyatının da biraz düşmesiyle tam yenme zamanı iri ve yağlı. Palamut bu sene fazla çıkmadı onunda nedeni aynı lüfer bolluğu, palamudu en fazla kovalayan balık lüferdir.

PALAMUDUN AZ OLMASI HAMSİNİN FİYATINI DÜŞÜRDÜ

Hamsi ve çinakopun fiyatlarının düştüğünü belirten balıkçı Samet Balyemez ise şöyle konuştu:

– Balıklarımız taze ve fiyatları da uygun. Hamsi ilk çıktığında 40-50 liradan aşağısına satılmıyordu. Şimdi ise hamsinin fiyatı 25-30 lira arasında değişiyor. Havların biraz daha soğumasıyla ve yağmurun artmasıyla hamsi biraz daha bollaşır. 1 tane palamut günde 1 veya 2 kilo hamsi yer. Bu sene palamudun az olması hamsinin fiyatını düşürdü. İstavritin kilosu 25-30 lira, çinakop 50 lira. Lüfer bu sene çok fazla çıktı 30-35 liraya kadar sattık. Şimdi az çıkmaya başladığı için boyuna göre 40-50 liraya satıyoruz. Şuanda en çok talep Hamsi, istavrit ve çinakopa…

LÜFER YÜZDE 100 ZAMLANDI

Lüferin azalmasıyla fiyatının 70 liraya yükseldiğini söyleyen balıkçı Mustafa Sancaktaroğlu, şunları söyledi:

– Şu anda çok fazla çıkan bir balık var diyemeyiz. Bir gün hamsi çok çıkıyor fiyatı 20-25 liraya düşüyor. Diğer gün hamsi az çıkıyor fiyatı 30-35 lirayı görüyor. Şuan hamsinin fiyatı 20-25 lira arasında değişiyor. Lüfer denizlerde iyice azaldı. 30 liraya sattığımız lüfer şuanda 60-70 lira oldu. Şuanda en fazla çinakop çıkıyor onunda fiyatı 40-50 arasında değişiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ