KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hamilelikte saç dökülmesi neden yaşanır? Hamilelikte görülen saç dökülmesine ne iyi gelir?

Hormonal bozuklukların olduğu dönemlerden biri olan hamilelikte anne adayı bir çok fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşayabilir. Bebeğin …

Hamilelikte saç dökülmesi neden yaşanır? Hamilelikte görülen saç dökülmesine ne iyi gelir?

Hormonal bozuklukların olduğu dönemlerden biri olan hamilelikte anne adayı bir çok fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşayabilir. Bebeğin gelişimi sırasında anneden alınan vitamin ve mineraller bu kez anne adaylarında olumsuzluklara yol açar. Bunlardan en sık görülen sorun da saç dökülmesidir. Hamilelikte saç dökülmesi neden yaşanır? Hamilelikte görülen saç dökülmesine ne iyi gelir?

Anne adaylarında hamileliğin ikinci ayından sonra yaşanan fiziksel değişimler gözle görülür hale gelir. Çünkü ciddi bir oranda değişen hormon miktarları anne adaylarında fiziksel değişimlere yol açar. En sık durum ise saçlarda yaşanır. Bebek rahimde geliştikçe anneden vitamin ve mineraller alır. Bu yüzden anne adayında vitamin eksikleri görülür. Uzmanlar bu durumların yaşanmaması için ek takviyelerde bulunur. Ancak fiziksel değişimler her koşulda yaşanır. Saç uzama ve çıkma süresi normalin yarısına iner. Bu yüzden saçlar döküldükçe seyrelmeler görülür. Anne adayında yüzde 30 oranında düşen demir oranı nedeniyle yaşanan bu durum ruhsal sorunlara neden olur. Bazı anne adayları bu süreci bunalım olarak geçirir. Bu da bebeğe ciddi zarar verebilir. Hamilelik sürecinde bu durumun normal karşılanması herkesin sağlığı için önemlidir.

anne adaylarında vitamin eksikliğinden dolayı dökülme yaşanır

HAMİLELİKTE SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN YAŞANIR?

Demir oranındaki azalma hücrelerin yapısını zayıflatır. Bundan en hızlı saç diplerindeki hücreler etkilenir. Saç diplerine yeteri miktarda vitamin gitmediğinden dökülme görülür.

Hormon bozuklukları hamilelikte vücut yapısında bozulmalara neden olur. Bununla beraber vitamin eksikliği de saç dökülmesine davetiye çıkartır. 

Anne adaylarında kronik rahatsızlıklar varsa bu hamilelik sürecinde daha da etkin hale gelir. Bunun sonucunda da saç dökülmesi yaşanır.

hamilelikte saçların dökülmesini önlemek için sağlıklı beslemek gerekir

HAMİLELİKTE GÖRÜLEN SAÇ DÖKÜLMESİNE NE İYİ GELİR?

 • Hamilelikte bu tarz durumlarla karşılaşmak oldukça normal ancak bazı uygulamalar yapılmadan uzmana danışmakta fayda var. Çünkü değişen hücreler anne adaylarının besinlere olan etkilerini de değiştirir. Bu yüzden doğal yollara başvurmadan bir uzmana danışın. Eğer herhangi bir etki yoksa aşağıdaki doğal yolları uygulayabilirsiniz.
   
 • Zeytin ve badem yağları saçlar için oldukça idealdir. Her akşam düzenli olarak banyo yapmadan bir saat önce bu yağları karıştırarak saç diplerinize kadar sürün. Bir saat sonra ılık suyla iyice durulayın. Sonra şampuanla yıkayın. 
   
 • Folik asit maddesi hamilelik sürecinde en önemli ek takviyedir. Folik asit saç dökülmesini de önler. Bu yüzden anne adaylarının ıspanak, kırmızı pancar, lahana, kuşkonmaz, baklagiller tüketmesin de fayda var.
   
 • Hamilelik sürecinde saçların kısa tutulması anneye da bebeğe de fayda sağlar. Bu yüzden hamilelik sürecinde kısa saçı tercih etmenizde fayda var. 
   
 • Fön ya da düzleştirici gibi saçların çabucak yıpranmasına yol açan durumlardan uzak durulması önerilir. Kullanılan saç fırçasının da tahta olması daha iyi olur. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ