KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Nilay Keçeci’den: Beş maddede vücuttan at! Ödem nasıl atılır? Hızlı ödem atmanın 5 yolu

Birçok farklı nedene bağlı olarak özellikle kadınlarda daha sık görülen ödem, vücutta sıvı birikmesiyle oluşan yaygın bir sorundur. Yanlış …

Nilay Keçeci’den: Beş maddede vücuttan at! Ödem nasıl atılır? Hızlı ödem atmanın 5 yolu

Birçok farklı nedene bağlı olarak özellikle kadınlarda daha sık görülen ödem, vücutta sıvı birikmesiyle oluşan yaygın bir sorundur. Yanlış beslenme, regl dönemi, az su içmek, magnezyum eksikliği, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu beslenme gibi birçok nedene bağlı olarak ödem yaşanabilir. Peki, bu ödemden nasıl kurtulabiliriz? Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı vücuttan ödemi atmanın yolları anlatıyor

Tam da yaz dönemi sonrası herkesin vücudunda biriken fazlalıklardan ve ödemden kurtulmak için bazı yöntemler araştırılıyor. Ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olan besinler bulunuyor. Bu besinler düzenli ve ölçülü olarak tüketildiği zaman etkisini görmek mümkün. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı “5 maddede vücuttan ödem at” ile ilgili yapılması gerekenleri anlattı.

Nilay Keçeci

Ödem yapan sebepler…

Dokularda aşırı sıvı birikmesiyle ortaya çıkan ödem; hücre içi ya da hücre dışı olarak gözlenebilen, bazı durumlarda fizyolojik bazen de hastalıklar ile oluşan ve genelde el, ayak, karın ve yüz bölgelerinde gözlenen şişliklerdir. Yanlış beslenme, regl dönemi, az su içmek, magnezyum eksikliği, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu beslenme, az hareket etme, egzersiz yapmama ödemin başlıca etkenleri arasında sayılabilir. Tabi kimi zaman bazı hastalıkların etkisi ile de ödem görülebilir. Gut, siroz gibi hastalıkların yaratabildiği ödem durumları da vardır. Bunların ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Kimi zaman araba, uçak, otobüs seyahatleri de kişide ödeme neden olabilir.

Hangi besinler ödem atmaya yardımcı olur?

Vücuttan ödemi atmak bazen bir kaç saat, bazen bir kaç gün ya da hamileyseniz belki doğum sonrası olabilir. Kısacası bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle ödem atmaya yardımcı olan bazı besinlerden destek alınabilir. Ödem atmak için tabi ki en etkili ilk adım bol su tüketmek. Evde sıkılan ananas ve vişne suları da ödem atmanıza destek verebilir. Ezilmiş çilek peltesi de iyi bir ödem atıcı besindir. Düzenli bir şekilde sıcak ya da soğuk yeşil çay içmek de ödemden kurtulmayı sağlar. 

Regl ödemi için ne yapabiliriz?

Regl ödemi, kimi zaman basit bir sorunken bazı kadınlar için günlük yaşamını etkileyecek kadar ciddi bir problem haline dönüşebilir. Regl döneminde ödem problemi yaşıyorsanız; bugünlerde normalde içtiğinizden daha fazla su tüketmeye çalışın. Tansiyon gibi önemli bir probleminiz yoksa her gün soda ve limonu karıştırarak içebilirsiniz. Günlük hareket miktarınızı artırın ve aktivitelerinize basit yürüyüş egzersizleri ekleyin.

yazın ödem nasıl atılır

Hamilelik ödemi ve dikkat edilmesi gerekenler…

Hamilelik sürecinde genellikle kadınlar ödem sorunu yaşarlar. Ama bu dönemde yürüyüş ve bol su tüketimi önermek dışında yapılabilecek bir şey yoktur. Tadından rahatsız olmuyorlarsa sularına 1-2 adet karanfil ekleyebilirler. Asla bitki çayları ya da tavsiye üzerine bir şey kullanmayın. Doktorunuzla iletişimde olun. Unutmayın, bu geçici bir dönem ve doğum sonrası bu ödemleriniz gidecek. 

Masa başı çalışanlar ve ödem sorunu yaşayanlar

Özellikle masa başında sabit çalışan kişiler sıklıkla ödem sorunu yaşarlar. Gün içerisinde el ya da ayaklarınıza temas ettiğinizde bu alanlarda derinlik oluşuyorsa, iyi bir diyet programı uygulamanıza rağmen yükselen kilo değeriniz varsa, 2 gün ara ile aynı kıyafetlere sığamıyorsanız vücudunuzda ödem olma olasılığı yüksektir. Ödem sorununu hafifletmek için sık sık su almak için kalkın. Asansör yerine merdiven kullanın. Kısacası masa başı çalıştığınız süre dahilinde daha sık hareket edin. Masa başında çalışırken ayağınızın altına destek koyun. Gün içinde sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durun. Ara öğün olarak ananas tüketebilirsiniz. Tuz tüketimini kesinlikle sınırlandırın mümkünse yemeklerinize ekstra tuz eklemeyin. Herhangi önemli bir sağlık probleminiz yoksa bitki çaylarından destek alabilirsiniz. Kiraz sapı, karanfil, mısır püskülü ve papatya gibi bitkiler de ödem atma konusunda yardımcı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ