KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

HDL(iyi) kolesterolünüzü yükseltecek 8 önemli besin

HDL yani İyi kolesterolün düşmesi durumunda, ciddi sağlık sorunlarının yaşanması mümkündür. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu HDL kolesterolünün …

HDL(iyi) kolesterolünüzü yükseltecek 8 önemli besin

HDL yani İyi kolesterolün düşmesi durumunda, ciddi sağlık sorunlarının yaşanması mümkündür. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu HDL kolesterolünün yükselmesi için doğru besinlerle takviyede bulunmak mümkündür. Peki iyi kolesterolünüzün düşmesi durumunda HDL kolesterolünüzü yükseltecek o besinler nelerdir?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu HDL yani halk arasında da iyi kolesterol olarak anılan bir türdür. Atar damarlarımızda bulunan fazla plak birikimini toplayarak dışarı atılmasında, öncü rol oynar. Yalnızca vücutta bulunur, besinlerden direk olarak vücuda almak mümkün değildir. Fakat doğru bir beslenme yoluyla alınacak besinler HDL kolesterolünüzü yükseltmeye yardımcı olacaktır. Peki HDL kolesterolümüzü yükseltecek o besinler nelerdir, hadi gelin hep birlikte bakalım:

1.BAKLAGİLLER

Kuru fasulye, nohut, börülce mercimek gibi besinlerin içerisinde bulunan birçok vitamin ve mineral açısından zengin olan baklagiller kötü huylu kolesterol olarak anılan LDL’nin düşmesine yardımcı olurken iyi huylu HDL’nin de yükselmesinde öncü rol alıyor. Haftada en fazla 2 kez baklagil tüketerek iyi kolesterolünüze destekte buluna biliriniz.

Baklagiller

     2. PORTAKAL

Kolesterol seviyesini sağlıklı tutmak ve bunu korumak her zaman önemlidir. Yüksek kolesterollü besinlerden kaçınmak kadar istenilen düzeyde tutmak içinde gerekli besinleri almak gerekir. Peki portakal kolesterolün neresinde yer alıyor? Bol c vitamin barındıran  ve lifli bir yapıya sahip olan portakal, kolesterolünüzü yükseltmekte öncü rol oynuyor. Dilerseniz suyunu sıkıp tüketebilir ya da dilimleyerek tüketebilirsiniz.

Portakal

   3.BÜRÜKSEL LAHANASI

Yeme düzeniniz de çok farklılıklar yaratmadan yapacağınız beslenme alışkanlıklarınız, kolesterol dengenizi stabil düzeye eriştirecektir. Bürüksel lahanası besin değeri açısından yüksek bir besin özelliği taşımaktadır. İçinde barındırdığı bu özelliği sayesinde iyi kolesterolün yükselmesine de önemli rol oynar.

Bürüksel Lahanası

   4.ZEYTİNYAĞI

Çözümü her zaman ilaçlarda aramak yerine doğal ve faydaları saymakla bitmeyen zeytin yağında aramak mümkün. İyi kolesterolünüzün yükselmesinde yardımcı rol oynayan besinlerden bir tanesi de zeytinyağıdır. Aynı zaman da kalp ve damar sağlığı içinde önem arz etmektedir. Doymamış yağ asitleri açısında zengin özelliğe sahip olan Zeytinyağı, kötü kolesterolünde düşmesine yardımcı olur.

Zeytinyağı

   5.KEÇİBOYNUZU

Kış aylarında sıkça tercih ettiğimiz besin değerinin de yüksek olduğu keçiboynuzu, diyet liflerine benzer bir şekilde kan kolesterol seviyelerinde yardımcı rol oynar. Bağışıklık sistemini destekleyen besinlerden bir tanesi olan keçiboynuzu, mineral, lif, karbonhidrat açısından da oldukça zengindir. Kötü kolesterolü düşürmesinde yardımcı olurken, iyi kolesterolün artmasına da sebep olur.

Keçiboynuzu

   6.SOMON

Somon ve diğer soğuk balıklarda bulunan Omega-3 açısından zengin kaynaklardır. Yağ asitlerini fazlaca bulunduran somon iyi kolesterolü yükseltmek açısından önemli seçenekler arasında yer alıyor. Haftada en fazla iki kez tüketeceğiniz somon kalp sağlığınızı korumak açısından da önemli rol oynar.

Somon

    7. KURUYEMİŞ

Faydaları saymakla bitmeyen ve kolesterolünüze şifa olan besinlerden bir tanesi de kuruyemiştir. Yağ oranının yüksek, karbonhidratın düşük olduğu kuruyemişi, yemeklerde  ya da atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz. Lezzetli, pratik ve severek tercih edilen besinlerden olan kuruyemiş, magnezyum, selenyum ve E-vitamini açısından da zengindir. İyi kolesterolünüzü yükseltmek istiyorsanız badem, ceviz, fıstık, fındık gibi birçok kuruyemiş seçeneğine hayatınızda yer verebilirsiniz.

Kuruyemiş

    8.AVAKADO

Vücudumuza ciltten tutunda kolesterole kadar birçok faydası bulunan avokado, içerdiği yararlı yağlar özelliğiyle iyi kolesterolün yükselmesinde rol oynuyor. Avokado da yüksek oranda omega 3, yani alfa-linolenik asit bulunduğundan faydalı bir içeriğe sahip olduğu belirtiliyor. Tekli doğmamış yağların kolesterolün azalmasına sebep olduğu gibi kalp rahatsızlıklarında da faydaları saymakla bitmiyor. Avokado yalnızca iyi kolesterolü yükseltmekle kalmıyor aynı zamanda kötü kolesterolünüzün düşmesinde de önemli ölçüde rol oynuyor. Sağlığınıza önem veriyorsanız, besin açısından yüksek öneme sahip avokadoyu beslenme listenize ekleyerek kolesterolünüzün stabil seviyelerde kalmasını sağlaya bilirsiniz.

Avokado

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ