KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hipofiz tümörü nedir? Hipofiz tümörü belirtileri nelerdir? Hipofiz tümörün tedavisi var mı?

Geçtiğimiz gün şarkıcı Tuğba Özerk sahne aldığı sırada sürekli olarak sendelemesi öncelikle akıllara sarhoş olabileceği sorunu getirdi. Ancak …

Hipofiz tümörü nedir? Hipofiz tümörü belirtileri nelerdir? Hipofiz tümörün tedavisi var mı?

Geçtiğimiz gün şarkıcı Tuğba Özerk sahne aldığı sırada sürekli olarak sendelemesi öncelikle akıllara sarhoş olabileceği sorunu getirdi. Ancak Özerk, hipofiz tümörü olduğundan bazen vücudunda bu tarz durumların yaşandığını açıkladı. Akıllara Özerk’in yaşadığı Hipofiz tümörünün ne olduğu geldi. Ciddi bir rahatsızlık olmayan ancak hormonları etkileyen Hipofiz tümörünü sizler için derledik. Hipofiz tümörü nedir?

Hipofiz adenomlar yani hipofiz bezi tümörleri hemen hemen 5 kişide birinde mutlaka vardır. Ancak iyi huylu kategorisinde olduğundan bazen yaşam boyu belirti ya da hasar vermez. 20 ve 40 yaşları arasında sıklıkla görülür. Kadınlara göre erkeklerde bu rahatsızlık daha genç yaşta ortaya çıkar. Kafa içi tümörlerini oluşturan hipofiz tümörleri, hormonların dengesiz bir şekilde artmasıyla ortaya çıkar. Aynı zamanda hormonların daha çok bozulmasına neden olur. Kontrolsüz olarak artan hormon hücreleri tümöre yol açar. Hipofiz bezi, beyinde neredeyse nohut ve fındık arası bir büyüklüktedir. Hormon salgısından sorumlu bir organdır. Hipofiz diğer hormon salgısı yapacak hormonlara da ayrıca da komut verir. 

hipofiz bezi kafanın içinde bulunur

HİPOFİZ TÜMÖRÜ NEDEN OLUR?

Adenom, hormon hücrelerinin dengesiz olarak çoğalarak oluşturduğu tümöre denir. Bu bezlerdeki bozukluğun nedeni henüz tam olarak bulunamamıştır. Uzmanların çoğu bunun aile öyküsündeki genetiksek bozukluktan kaynaklı olabileceğinin altını çiziyor. 

hipofiz bezi vücut hareketlerinde dengesizliğe yol açar

HİPOFİZ TÜMÖRÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Vücut hareketlerinde kontrolsüzlük
   
 • Dikkat bozukluğu
   
 • Görme yetisinde azalma ve görülen alanı seçememe
   
 • Sürekli olarak göz kapaklarında kapanma 
   
 • Bakılan noktayı çift görme
   
 • Şiddetli baş ağrısına bağlı baş dönmesi 
   
 • Çok hızlı yorulma ve halsizlik gibi ruh hallerine bürünme 
   
 • Uyku sonrası bile görülen vücut kırgınlığı
   
 • Bir şey konuşurken dikkat eksikliği görülmesi
   
 • Kadınlarda adetlerde düzensizlik ve kan akışında orantısızlık
   
 • Vücutta bölgesel ve dengesiz kilo alımı
   
 • İdrara çıkmada artış

hipofiz bezi fazla çalıştığında tümöre neden olur

HİPOFİZ TÜMÖRÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Bu hastalık genellikle ilaç tedavisiyle giderilebilir. Bunun dışında tümör aşırı derecede hasar verme dönemindeyse endoskopik ameliyat yöntemiyle tümör çıkarılır. Cushing hastalığına yol açmışsa yanı vücutta gereksiz bir şişlik ve ödeme neden olduysa acilen kortizon düzenlemesi yapılmalı. Bunun yanı sıra tümör çıkartılarak hipofiz bezinin çalışması sağlanır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ