KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

İkiz bebek olma ihtimali nedir? Nasıl ikiz bebek sahibi olunur? İkiz bebek belirtileri neler?

Bir çift insanın en büyük hayali evlenip yuva kurmaktadır. Bu hususta ikiz bebekleri olmasını isteyenler merak ettiklerini uzmanlara danışarak …

İkiz bebek olma ihtimali nedir? Nasıl ikiz bebek sahibi olunur? İkiz bebek belirtileri neler?

Bir çift insanın en büyük hayali evlenip yuva kurmaktadır. Bu hususta ikiz bebekleri olmasını isteyenler merak ettiklerini uzmanlara danışarak, kendilerinin de ikiz bebek sahibi olup olamayacağını merak ediyor. Çiftlerin özellikle tüp bebek dışında, doğal yollarla ikiz bebek sahibi nasıl olacağını açıklayan uzmanlar, açıkladı. İkiz bebek olma ihtimali nedir? Nasıl ikiz bebek sahibi olunur? İkiz gebelik belirtileri

Anne ve baba adaylarının çocuklarının yalnızlık çekmeden büyümesi için ikiz bebek kararı almasıyla ve iki çocuğun aynı anda daha rahat büyümesi için ikiz çocuk düşüncesi oluşmaktadır. Bu arzuları doğrultusunda nasıl çoğul hamile kalınabileceğine dair sorularda oldukça gündeme gelmektedir. Hatta bazı aileler ikizden çok üçüz çocuklarının olmasının bile hayalini kurmaktadır. Uzmanlar ikiz bebeklerle alakalı oluşumun sebebini ve nasıl oluştuğunu açıkladı.

ikiz bebek

İKİZ BEBEK OLMA İHTİMALİ NEDİR?

İkiz bebek olma olasılığının tüm hamileliklerin %1’i kadar olduğunu belirten uzmanlar, 100 hamileden yalnızca 1’inin ikiz bebek sahibi olabildiğini açıkladı. Ancak bazı araştırmalar döneme göre bu sayının arttığının da görülüğünü ortaya koymuştur. Öncelikle sebep faktörleri arasında genetiğin çok büyük bir yeri olduğunu belirten uzmanlar, bu genetikteki kalıtıma göre oranın yükseldiğini söyledi. Yani ailesi veya akrabalarında ikiz bebek sahibi olan insanlar varsa, diğer ailelere oranla daha fazla ikiz bebek sahibi olma olasılığı bulunmaktadır. 

hamile kadınlar

SICAK İKLİM OLUMLU ETKİLİYOR

Ayrıca yapılan araştırmalara göre sıcak bölge ikliminde hamile kalan insanların daha çok ikiz bebek sahibi olduğu ortaya konmuştur. Örneğin ekvator bölgesindeki insanların ikiz bebek sahibi olma olasılığı çok daha fazladır. 

üçüz bebekler ve anneleri

KİLOLU VE UZUN KADINLAR İKİZ SAHİBİ 

Hamile kalacak anne adayının vücut tipine göre de değiştiğini belirten uzmanlar, kilolu ve uzun boylu kadınların ikiz bebek sahibi olma olasılığı yüksekken, zayıf ve kısa boylu kadınların ikiz bebek sahibi olma olasılıkları düşük olarak ölçülmüştür.

ikiz bebek

ANNE YAŞI BÜYÜKSE İKİZ OLASILIĞI YÜKSEK

Anne adayının yaşının ileri olması, daha küçük yaştaki kadınlara kıyasla çoğul gebelik olasılığını yükseltmektedir. Özellikle 40 yaşından sonra gebe kalan kadınlarda daha sık ikiz bebek görülmüştür ve bu oranın %5’lere kadar çıktığı tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise, özellikle 40 yaş sonrası kadınların yumurtlama sayılarında meydana gelen artıştır. Son olarak tüp bebek tedavisinde aşılama yönteminin kullanılmasıyla ikiz hamilelik olasılığı oldukça fazla görülmektedir. Normal gebeliğe kıyasla %13 daha fazla olduğu uzmanlar tarafından açıklandı.

hamile kadınlar

NASIL İKİZ BEBEK SAHİBİ OLUNUR?

  • Kilolu ve uzun boylu kadınların şansının daha fazla olmasıyla birlikte, uzun boylu kadınların sağlıklı bir kilo artışına girerek ikiz bebek sahibi olma olasılığı yükseltilebilir.
  • Tatlı patates, süt ürünleri, yabani yer elması gibi yiyecekler yumurtalıkları uyarıcı besinlerdir ve şansınızı artırabilmektedir.
  • Araştırmalar sonucu ortaya konulan bir gerçek de folik asitin ikiz bebek şansını yükselttiğidir. 
  • Tüp bebek tedavisinde uygulanan hormon ilaçları ikiz bebek oluşumunu desteklemektedir.
  • Aynı zamanda emziren annelerin hormonlarında artış görüldüğünden dolayı ikiz bebeğe hamile kalma olasılığı yüksek olduğu açıklanmıştır.

ikiz bebek bekleyen anneler

İKİZ BEBEK BELİRTİLERİ NELERDİR?

İkiz bebeğe hamile olduğunu sanılan anne adaylarında normal hamilelik belirtilerinin daha yoğun olarak görülmektedir. El ve ayaklarda yorgunluk, aşırı hassasiyet, duygusal olarak kendini gösterebilirken, mide bulantısı ikiz bebeklerde daha fazla görülmektedir. İkiz anne adayının rahminde sıkışıklık daha fazla olacağından sık sık tuvalete çıkma isteği olduğu uzmanlarca ortaya konulmuştur. Ayrıca kan testinde “Beta hCG” seviyesi oldukça fazla görülür. İlk üç ayda çok hızlı kilo alımı olabilir. Yapılan ilk muayenede rahim ağzı normalden daha açık pozisyonda olabilmektedir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ