KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

İlahiyatçı Yazar Adnan Şensoy’dan tavsiyeler! Çocuklara Ramazan ayı nasıl anlatılmalı?

Çocuklar aslında bebeklik evrelerinden beri algılama ve kavrama sürecine girer. Bu yüzden anne ve babalar bebeklik çağından itibaren örnek …

İlahiyatçı Yazar Adnan Şensoy’dan tavsiyeler! Çocuklara Ramazan ayı nasıl anlatılmalı?

Çocuklar aslında bebeklik evrelerinden beri algılama ve kavrama sürecine girer. Bu yüzden anne ve babalar bebeklik çağından itibaren örnek olmaları gerekiyor. Bir konu hakkında özellikle fikir verirken daha dikkatli olmaları lazım. Bu konulardan en önemlisi de Ramazan ayı ve ibadetlerdir. Çocuklara Ramazan ayı nasıl anlatılmalı? Ramazan ayını çocuklara sevdirmenin yolları

Hayatı ve etrafındakileri olup biterken öğrenmeye çalışan çocuklar bu süreçte en çok anne ve babalarını dikkate alırlar. Rol model olarak gördükleri anne ve babalarının sergiledikleri her davranış ileri zamanla oturacak olan karakterleri ve sergileyecek davranışları için önemli bir ayrıntıdır. Uzmanlar bu yüzden anne ve babaların çocuk yetiştirirken oldukça hassas davranmaları gerektiğinin bir kez daha altını çiziyor. En önemli süreçlerde Ramazan Ayı gibi kutsal zamanlarda yaşanır. Çocuklara İslamiyet’i anlatmak ve ibadetleri sevdirmek için bu gibi zamanları çok iyi değerlendirmek gerekir. İlahiyatçı yazar Adana Şensoy, bu konuda ebeveynlere düşen görevleri ve neler yapmaları hususunda örnekler vererek tavsiyelerde bulundu. Şensoy, en kolay yolun örnek olunması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi. 

ÇOCUKLARA RAMAZAN AYI NASIL ANLATILMALI?

 1. Anne ve babalar özellikle Ramazan’ın güzelliklerini yansıtmaları lazım. Ramazan şuuru çocuk yaşta oturunca ileri yaşlar için kolay ve daha bilinçli olmaya başlar. 

  çocuklara ramazanı sevdirme

   

 2. Çocuklara bu zamanın vücudun dinlenirken aynı zamanda Allah’a olan bağlılığın artırılması anlatılmalı. Bununla beraber orucun özellikle insan vücudundaki etkileri örnek verilerek açıklanmalı.

  dua ve ibadetlerinizde onlarla beraber aynı ortamı paylaşın

   

 3. Peygamber Efendimiz (s.a.v) zamanında çocuklara oyuncaklar dağıtılırmış. Ramazan ayının eğlencelerle dolu bir süreç olduğunu göstermek için yapılırmış. Çocuklarla sık sık konuşarak orucun yorucu ya da aç kalarak halsizleşmeye neden olan bir süreç olmadığı aşılanmaya çalışılmalı.

  ramazanın güzelliklerini yansıtın

   

 4. Bu durum Osmanlı zamanında tekne orucuyla çocuğu da orucun şuuru kazandırılmaya çalışılırdı. Özellikle Ramazan’da etkinlikler artırılarak gün boyu aç kalmanın ödülünün akşam elma şekeri, Osmanlı macunu ve çeşitli etkinlikler olduğu benimsetilirdi. 

  hediyelerle onlara güzel bir ay geldiğini göstere

   

 5. Uzmanlar bu süreçte özellikle çocuklarla iletişim halindeyken “Oruçluyum bana dokunma, oruçluyum seninle oynayamam” gibi sert tavırlardan kaçınılması konusunda uyarır.
   
 6. Allah’ı anlatırken özellikle kelimeleri seçerken korkutucu olunmaması lazım. Ödüllü eğlenceli ve kazançlı kelimeler ve olaylar anlatılmalı. 

  etrafı süsleyin

   

 7. “Sen daha çocuksun tutamazsın” yerine onu sahura kaldırarak o süreci sevdirmek ve gün içinde acıktığında ise “demek sen bu kadar zaman tutabiliyorsun bir dahakine belki bizim kadar tutabilirsin” ifadelerine yer verin. 
   
 8. Hiç bir konuda zorlamadan belki anlatmadan sadece kendinizin hevesle ve istekle yaptığınızda çocuk bunu bile bilincine yerleştirebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ