KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Kudüs’ü çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?

Dünyada en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kudüs, aynı zamanda İslam Dünyası için ise kutsal bir şehirdir. İlk kıblemiz olan Kudüs’teki …

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Kudüs’ü çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?

Dünyada en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kudüs, aynı zamanda İslam Dünyası için ise kutsal bir şehirdir. İlk kıblemiz olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da Peygamber Efendimiz (s.a.v) tüm Peygamberlerle beraber namaz kılmıştır. Bu yüzden çocuklarımıza dinimizde önemli bir yeri olan Mescid’i Aksa’yı anlatmamız gerekiyor. İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Kudüs’ü çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?

Günümüzde İsrail tarafından işgal altında olan Kudüs’ün İslamiyet tarihinde çok önemli bir yeridir. Öncelikle Kudüs Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Allah’ın huzuruna çıktığı Mescid-i Aksa’yı içinde barındırıyor. Mescid-i Aksa hem ilk kıblemiz gem ikinci mescidimiz hem de üçüncü haremimizdir. İsra Süresi’nde sık sık bahsedilen yer olan Kudüs’ü tıpkı Kabe gibi çocuklarımıza anlatmalıyız. Çocukluk yaşta yüreklerine bu sevgi ve bağın tohumlarını bırakmamız lazım. İslamiyet’i ve Müslüman olma kurallarını anlatırken Kudüs’ün önemini vurgulamamız şarttır. Kudüs, aynı zamanda en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu yüzden bir çok dine ev sahipliği yaptı. Şimdi ise televizyonlarda sık sık Kudüs’ten bahsediliyor.

kudüsün önemi

KUDÜS’Ü DOĞRU ANLATMAMIZ ŞART!

Gelişen teknolojiyle çocuklarımız sıklıkla bu haberleri duyduklarından dolayı Kudüs’ün nerede olduğunu merak ediyorlar. Ancak İsrail tarafından işgal altında olduğundan ve orayı korumaya çalışan Filistinlilerin İsrail’in kontrolsüz şiddete maruz kalması haberleri çocukların bilincinde farklı yer etmesine neden olabilir. Savaş bölgesi gibi lanse edilse de Kudüs bilincini ve onurunu bu yaştan çocuklarımıza aşılamamız gerekiyor. 

çocuklarınıza kudüsü anlatın

İLK KİBLEMİZ MESCİD-İ AKSA’NIN BULUNDUĞU KUDÜS’Ü ÇOCUKLARIMIZA NASIL ANLATMALIYIZ?

 • Çocuk bilinci bambaşka bir dünyadır. Aslında hepimiz o evreden geçtik. O evrede bilincimize yerleştirdiğimiz her şey ileri yaşlardaki karakterimizi, hareketlerimizi ve düşüncelerimizi oluşturdu. Bu yüzden çocukluk çağda Kudüs’ün İslamiyet için bir onur olduğunu çocuklarımıza anlatmanın en kaliteli ve eğlenceli yolu görsellerdir.
   
 • Televizyonların yansıttığı savaş ortamının aksine Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın en güzel fotoğraflarını gösterip nerenin ne olduğunu anlatmamız gerekiyor. En önemlisi görselleri gösterirken Hz. Muhammed (s.a.v)’in namaz kıldığı yerler anlatılmalı.
   
 • Görsellerden ziyade çocukların bilincinde en çok anlatım yerleşir. Bir yeri kafalarında yer edinmesi için güçlü kelimeler seçerek hikayeler ve masallar anlatın. Halay gücü hareketlenen çocuk orada kendinin de olduğunu hissetmeli. Özellikle hikayelere Müslümanların Kudüs’te yaşadıkları anlatılmalı. 
   
 • Evde mutlaka bir köşede Kudüs, Kabe gibi mabetlerimizin önemini anlatan bir yer olması onları daha çok cezbedecektir. Bu alana her girdiklerinde kendilerini o muazzam atmosferde hissetmek için müzikler seçebilirsiniz. Bir gün bütün bunları onunla beraber o yerlere giderek de yapacağınızı söyleyerek yaşadıklarının sadece hayal gücünden ibaret kalmayacağını belirtmeniz daha faydalı olacaktır. 
   
 • Kudüs’le ilgili oyun kartları hazırlayın. Bazen siz onlara sorun bazen onların size sormasını sağlayın. Çocukla bu oyunları yaşına ve algılama durumuna uygun seçiniz. Sıkılmasına izin vermeden anlatınız ki çocuk öğrendiklerini çabuk unutmasın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ