KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

İnme nedir? İnmenin belirtileri nelerdir? İnmeden nasıl korunulur?

Sıklıkla gördüğümüz, halk arasında felç olarak adlandırılan tıp literatüründe “inme” olarak bilinen hastalığın beyinde oluşan bir takım kan …

İnme nedir? İnmenin belirtileri nelerdir? İnmeden nasıl korunulur?

Sıklıkla gördüğümüz, halk arasında felç olarak adlandırılan tıp literatüründe “inme” olarak bilinen hastalığın beyinde oluşan bir takım kan akışının kesintiye uğraması sonucu, beynin oksijen almasına engel olan bir tür olarak bilini

Günümüzde yaşam standartlarının değişmesi, sağlıksız yaşam tarzının benimsenmesi, ile gençlerde görünme olasılığının da artmasına sebep oldu. 45-50 yaşları arasında sıklıkla görünen inme tedavisi ve önlemleri alınamadığı taktirde ölüme kadar götürebiliyor.

              ÜLKEMİZDE ÜÇÜNCÜ SIRADA

Dünyada risk yaratan hastalıklar arasında bulunan inme, Ülkemiz de ölüm nedeni sıralamasında 3. sırada yer alıyor. Ölüme yol açan ve sağlık sorunu olarak belirtilen hastalık ülkemizde 200 bin kişinin inme geçirdiği ve 40 bin kişinin de hayatını kaybettiği istatistikler arasında yer alıyor. İnme atağının geçirilmesi sonucu hayatınızı etkileyecek etkiler bırakabiliyor. Hastalığının teşhisi ve tedavisi büyük önem taşıyor.

 BU BELİRTİLER İNMENİN GÖSTERGESİ

İnme vücutta geniş belirtiler vererek kendini belli edebilir. İnmenin en belirgin özellikleri ise şunlardır:

El, bacak gibi vücudun yarısında ya da bir bölümünde güçsüzlük

Görme kaybı, baş dönmesi ve dengesizlik

Konuşmada bozulma, peltek konuşma

Ani hafıza kaybı

Konuşulan dili anlamakta güçlük yaşamak

gibi etkenler inmenin en sık görülen belirtileridir. ve ine geçirdiğinizin göstergesidir. Bu belirtiler varsa 112’yi aramak ve yardım almak gerekebilir.

İNMEDEN KORUNMANIN YOLLARI

İnme ve getirdiği sorunların başında şüphesiz en önlenebilen etken sigaradır. İnme ve inme gibi diğer damar hastalıklarından korunmak isteyen kişinin ilk yapması gereken durum, sigara kullanımını bırakmasıdır. İnmenin önüne geçmek için diğer yapılması gereken etkenler ise şunlardır:

Sağlıklı beslenmek

Fiziksel aktiviteleri ihmal etmemek

Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek oldukça önemli etkenler arasında yer alıyor.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ