KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

İş Bankası Resim Koleksiyonu’ndan NFT’ye

İş Bankası Resim Koleksiyonu’nun edinilen ilk eseri olan Hikmet Onat’ın Peyzaj Ortaköy tablosu envantere kaydından 81 yıl sonra NFT’ye çevrildi …

İş Bankası Resim Koleksiyonu’ndan NFT’ye

İş Bankası Resim Koleksiyonu’nun edinilen ilk eseri olan Hikmet Onat’ın Peyzaj Ortaköy tablosu envantere kaydından 81 yıl sonra NFT’ye çevrildi.

Osman Hamdi Bey’den Şeker Ahmet Paşa’ya, İbrahim Çallı’dan Hikmet Onat’a, 950’yi aşkın sanatçının 2 bin 500’den fazla eseriyle Türkiye’nin en geniş özel koleksiyonlarından biri olan Türkiye İş Bankası Resim Koleksiyonu’nun nüvesi 1939 yılındaki ilk Devlet Resim Heykel Sergisi’nden satın alınan 3 eser ile oluşmaya başlamıştı.

81 yıl önce, 9 Aralık 1940 tarihinde koleksiyon envanterine 1 numara ile kaydedilen Hikmet Onat’a ait Peyzaj Ortaköy isimli eser NFT’ye çevrilerek dijital koleksiyonun da ilk parçası oldu.

Türkiye İş Bankası Resim Koleksiyonu’nun bir müze çatısı altında ziyarete sunulması çalışmalarının ise sürdürüldüğü belirtildi.

TARİHİ BİNADA RESTORASYON DEVAM EDİYOR

Bu arada İstiklal Caddesi’nde uzun yıllar Türkiye İş Bankası’nın Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli binanın resim müzesi olarak hizmet vermesi için başlatılan restorasyon inşaatı devam ediyor.

Müzenin kurucu küratörlüğüne, mimar, sanat tarihçisi ve yazar Prof. Dr. Gül İrepoğlu getirilmişti. Müzenin kalıcı ve ilk geçici sergileri için çalışmalara başlayan Prof. Dr. İrepoğlu, Türkiye İş Bankası Resim Koleksiyonu ile ilgili kapsamlı bir kitabın hazırlıklarını sürdürüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ