KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Karaköy’deki genelevler kültür sanat mekanı oluyor

Beyoğlu Belediyesi, Karaköy sokaklarında bulunan ve yaklaşık 21 yıldır kullanılmayan 42 genelevi kültür ve sanat mekanı yapmak üzere restore …

Karaköy’deki genelevler kültür sanat mekanı oluyor

Beyoğlu Belediyesi, Karaköy sokaklarında bulunan ve yaklaşık 21 yıldır kullanılmayan 42 genelevi kültür ve sanat mekanı yapmak üzere restore edecek. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Manukyan’ın varislerine teşekkür etti.

Uzun yıllardır halka hizmet vermiş Alageyik, Zürafa ve Kadem Sokak’taki özel mülkler, kültür ve sanatın yeni adresi oluyor. Yaklaşık 21 yıldır kullanılmayan ve harabeye dönmüş binalar, mülk sahiplerinin de izniyle restore edilerek yeniden inşa edilip kültür sanat merkezi olarak hizmete açılacak. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, mülkiyetle ilgili buradaki mahkeme süreçleri, veraset durumları ve dava süreçleri gibi yürüyen süreçlerle belediyenin çalışmalarının doğrudan veya dolaylı bir irtibatı bulunmadığını ifade etti.

“KÜLTÜR SANAT YOLU GÜÇLENECEK” 

Geçmişte vergi rekortmeni olarak genelev mekanı işleten Matild Manukyan’ın varislerine teşekkür eden Yıldız, şöyle konuştu:

“İşletmelerin bulunduğu Zürafa Sokak’taki evlerin bugün itibariyle kültür sanat merkezi haline getireceğimiz haberini sizlerle paylaşıyorum.

Eski fonksiyonlarından başka bir fonksiyonla kültür sanat merkezi noktasında hizmet verecekler. Elbette ki yaşanmışlıklar acısıyla tatlısıyla hayattaki doğal akışında ve bu mekanın hafızasında yer alıyor.

Beyoğlu Kültür ve Sanat Yolu projemizi güçlendirmek ve bir fonksiyon konsept anlayışıyla burayı daha da güçlendirmek düşüncesindeyiz.

Türkiye bir hukuk devletidir. Bizim mülkiyetle ilgili buradaki mahkeme süreçleri veraset durumları teneke dava süreçleri gibi yürüyen süreçlerle bizim çalışmamızın doğrudan veya dolaylı bir irtibatı bulunmamaktadır.

“MANUKYA’NIN VARİSLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Burada geçmişte vergi rekortmeni olarak burayı işleten Matild Manukyan’ın varislerine teşekkür ediyorum. Alageyik ve Kadem Sokak yüksek kaldırım olarak bilinen bölgenin dönüşümünde önemli kilometre taşlarından birini oluşturmaktadır bu iyi niyet mektubu.

Hak sahipleri, varisler, sivil toplum örgütleri, fikir insanları, iş insanları, dönüşümün en geniş manada müzakere edileceği bir kurul oluşturulacaktır. Burada yaklaşık 42 evin 37’sini Manukyan ailesine beş evin de bir başka aileye ait olduğunu ifade etmek isterim.

Biz tamamen hukuk çerçevesinde mülkiyet bizim olmadığı için burayı şöyle yapacağız biz sadece aramızda mimar arkadaşlar var. Biz planlamayı yapacağız. Teknik raporları alınan binalar var. Önümüzdeki günlerde yine sizleri davet edeceğiz. Buranın fiziki dönüşümü konusunda da imar müdürlüğümüzün almış olduğu raporlar var buradaki binalarla ilgili.” dedi. İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ