KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Kilo kaybı neden kalıcı olmuyor?Kalıcı kilo vermenin 5 önemli kuralı!1 ayda kaç kilo verilmeli?

Fazla kiloları olan ve zayıflamak isteyen birçok kişinin muzdarip olduğu konulardan biride kilolarını verdikten sonra hızlıca alma durumudur …

Kilo kaybı neden kalıcı olmuyor?Kalıcı kilo vermenin 5 önemli kuralı!1 ayda kaç kilo verilmeli?

Fazla kiloları olan ve zayıflamak isteyen birçok kişinin muzdarip olduğu konulardan biride kilolarını verdikten sonra hızlıca alma durumudur. Beslenme alışkanlıklarına ve metabolizmaya göre değişiklik gösteren bu durum konusunda diyetisyenler uyarıyor. Özellikle sağlıksız beslenenler için büyük bir sorun haline gelen bu durum nasıl önlenir, kilo kaybı neden kalıcı yapmanın 5 önemli kuralı nedir? İşte cevaplar…

Tüm dünyada bir sorun haline gelen obezite insan sağlığının en temel düşmanlarından biridir. Kontrol altına alınmadığı takdirde kötü hastalıklara neden olabilmektedir. Uzmanlar fazla kilolardan kurtulmak için doğru bir beslenme programı uygulamanın önemini vurguluyor. Özellikle şok diyetlerle hızla verilen kilolar yağ kaybına değil kısa süreli su kaybına neden oluyor. Bunu önlemek için için sağlıklı beslenmenin yaşam şekline döndürmek ve kilo kaybının kalıcı hale gelmesini sağlamak en önemli adımlardan biridir. İşte kalıcı kilo vermenin 5 önemli kuralı:

Bazı dönemsel kilolarla savaşmak ve fazla kilolardan kurtulmak isteyen birçok kişi kilo vermek için internette kişiye özel olmayan şok diyet programlarını uygulamaktadır. Çok hızlı kilo verdiren ama sağlıksız olan bu diyetler aynı zamanda verdiğiniz kiloları hızlıca almanıza neden olmaktadır.

PEKİ BU DURUM NEDEN KAYNAKLANIR? 

  • Kilo vermek isteyen birçok kişinin düştüğü hatalardan biri de diyet yaptıktan sonra kendine yasaklı olan bütün yemekleri tıkınırcasına yemek ve bu yemeyi sürekli hale getirmektir. Kişi bu yüzden de 2 ay içinde eski kilosuna geri dönüyor. 
  • Diyet sürecinde davranış değişikliği sağlanamazsa, kişi bu süreçte kendini çok kısıtlayıp diyet sonrasında nasılsa istediğim kiloya ulaştım diyerek eski beslenme alışkanlarına geri dönerse bu durumda kilo artışı kaçınılmaz olacaktır.

kilo kaybı neden kalıcı olmuyor

  • Verilen kiloların kalıcı olmasını isteniyorsa sağlıklı beslenme süreci geçici bir süreç olarak görülmemelidir. Kalıcı kilo kaybı için kalıcı alışkanlıklar edinmenin gerektiğini bilmelisiniz.

kalıcı kilo vermenin kuralları

KALICI KİLO VERMENİN 5 ÖNEMLİ KURALI

1- Güne kahvaltı ile başlayın

Yoğun koşturmaca veya sabahın erken saatlerinde yaşanan iştahsızlık nedeniyle kahvaltı geçiştiriliyor. Günün en önemli öğünü geçiştirildiği zaman metabolizmanızı etkiliyor. Bu durum bir sonraki öğünde daha fazla yemenize neden oluyor. Aynı zamanda kan şekerinizin düşmesine ve sağlıksız gıdalara yönelmenize neden olmaktadır. 

Bu yüzden mutlaka güne güzel bir kahvaltıyla başlayın. 

2- Gün içerisinde bol su tüketin

Kilo problemi yaşamanın en büyük nedenlerinden biri gün içerisinde yeterli miktarda su içilmemesidir. İnsan vücudunun en temel ihtiyacı olan su yağ yakımının vücuttan atılmasında etkin rol oynar. Bu yüzden gün içerisinde en az 12 bardak su tüketmeye dikkat etmek gerekiyor.

kalıcı kilo verme diyeti

3- Tuzluğu sofranızdan kaldırın

Kış mevsiminde hemen herkesin ortak sorunu hemen kilo almaktır. Soğuk havalarda vücudun ısısını koruyabilmek için daha çok yemek yeme isteği oluşmasıdır. Bu durum aynı zamanda hareketsizlikten vücutta ödem birikmesine ve şişkinlik oluşmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için tuz tüketimini azaltmalı ve yemekleri tatlandırmak için tuz yerine daha çok baharat kullanmak gerekiyor.

4- Sabahları yürüyüş yapın

Güne daha dinç ve hafif başlamak için mutlaka her sabah 45 dakika yürüyüş yapın. Aç karnına yapılan yürüyüş ve egzersizler yağ yakımını hızlandırarak daha kolay kilo vermenizi sağlamaktadır. Sağlıklı bir bedene sahip olmak ve bunun sürekliğini sağlamak için haftada en az 3 gün spor yapmanız gerekiyor. 

5-  Tahlil yaptırın

Sağlıklı beslendiğiniz halde kilo veremiyorsanız mutlaka bir doktora görünün. Bu durum vücudunuzda vitamin eksikliği, tiroit bezleri iyi çalışmaması gibi nedenlerden kaynaklı olabilir. Yaptırdığınız tahlil sonuçlarına göre uzman doktor eşliğinde uygulanacak olan ilaç tedavisi ve diyet kilo vermenizi olumlu yönde etkileyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ