KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Koruk nedir? Koruk suyu nasıl yapılır? Koruk suyunun faydaları nelerdir?

Ege bölgesinde yüzyıllardır en çok tercih edilen besinlerden biri olan koruk yaz aylarında toplanıp bazen turşusu yapılır. Bazense suyu …

Koruk nedir? Koruk suyu nasıl yapılır? Koruk suyunun faydaları nelerdir?

Ege bölgesinde yüzyıllardır en çok tercih edilen besinlerden biri olan koruk yaz aylarında toplanıp bazen turşusu yapılır. Bazense suyu çıkartılarak muhafaza edilir. Kış aylarında bile bu sayede kullanılır. Yaz mevsiminde toplanmasına rağmen doğal bir antioksidan olduğundan kışın daha fazla tüketilir. Koruk nedir? Koruk suyu nasıl yapılır? Koruk suyunun faydaları nelerdir?

Üzümün olgunlaşmamış haline koruk denir. Koruk meyvesinin tadı bu yüzden ekşimsidir. Erikle benzer bir tada sahip olan koruk, suyu çıkartılarak tüketilir. Yüzyıllardır Akdeniz ülkelerinde tüketilen koruk özellikle metabolizmayı düzenler. Hem Türkiye de hem de Avrupa ülkelerinde endüstriyel bir payı vardır. Koruk çiftçiler tarafından özellikle yetiştirilir. sadece suyu değil aynı zamanda turşusu da kurulur. Hatta yöre halkı koruk meyvesini baharatlayarak salata da elde edip tüketir. İçerdiği güçlü mineraller hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. Bu yüzden şifa amaçlı tüketilir. Kan basıncını dengeler. Ayrıca kandaki şeker oranını korur. Yerli halk tarafından alternatif içecek olarak tüketilen koruk suyu evde de yapılır. Anadolu da kültürel bir lezzet olan koruk özellikle Ege mutfağının vazgeçilmezidir. Kış aylarında özellikle tüketilir. 

OLGUNLAŞMAMIŞ ÜZÜM KORUK

KORUK SUYU NASIL YAPILIR?

Olgunlaşmamış üzümler yani koruk toplanır. Yarım kilo koruk büyük bir tencereye dalları ayıklanarak konur. Korukların üzerini geçene kadar su eklenir. İçerisine bir su bardağı şeker ve bir çay bardağı sıkılmış limon suyu eklenir. Kısık ateşte kaynaması beklenir. Yaklaşık bir saat kaynadıktan sonra ocaktan alınır. bir tülbetin derin bir kapın üzerine yayılır. Tülbentin üzerine koruk suyu eklenir. Su tülbentin altındaki kapa tortu olmadan geçer. Daha sonra tülbent bağlanarak sıkma işlemine devam edilir. Sonra tekrar koruk suyu tencereye ekleyip ıtır otu ilave edilir. Biraz daha kaynadıktan sonra soğutulup servis edilir. 

KORUK SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 • Genellikle yemek öncesi tercih edilen koruk sindirimi kolaylaştırma ve hazımsızlık gibi sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçilir. Bunun yanı sıra bağırsakların besinlerin daha kolay enzimlemesini destekleyerek kabızlık gibi sorunların yaşanmasını da engeller. 
   
 • Halk arasında koruk suyu göz hastalıklarına fayda sağladığı düşünülüyor. Özellikle göz içindeki sıvı oranını yükselterek ileri yaşlarda görülme ihtimali olan katarak gibi hastalıkların oluşumunun da önüne geçer. 
   
 • Soğuk sunulduğunda vücudun hararetini alır. Sıcaklığını düşürerek ani ateşlenme ya da beyin kanamasının önüne geçer. Ayrıca koruk kan basıncını da dengelediğinden vücutta yaşanacak olan şuursuz kan dolaşımının önüne geçer. Bu da kalp sağlığına faydalıdır. 
   
 • Vücuttaki toksinleri atarak ödem oluşumunun önüne geçer. Bu aynı zamanda kilo vermek içinde ideal bir yoldur. Ayrıca vücuttaki fazla ödemin ve toksinlerin atılması karaciğer fonksiyonunu olumlu etkiler. Böylece ciltte daha güzel olur. 
   
 • Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir. Böyle de virüs ve bakterileri kolayca vücuttan atar.
   
 • Koruk suyu ayrıca doğal bir taş ve kum dökücüdür. Böbreklerin işlevselliğini artırarak hem oluşmasını hem de oluşmuş olan kum ve taşın ağrısız bir şekilde atılmasını sağlar. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ