KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Sıcaklıklar artınca uzmanlardan ardı sıra açıklamalar geldi: Pet şişeden su içmek zararlı mı?

Her sene uzmanların şiddetle uyardığı durumlardan biri olan pet şişe kullanımı hakkında peş peşe uyarılar geldi. Dünya çapında yapılan …

Sıcaklıklar artınca uzmanlardan ardı sıra açıklamalar geldi: Pet şişeden su içmek zararlı mı?

Her sene uzmanların şiddetle uyardığı durumlardan biri olan pet şişe kullanımı hakkında peş peşe uyarılar geldi. Dünya çapında yapılan araştırmalarda pet şişeler içinde biriken bakterilerin özellikle sindirim hastalıklarına yol açtığı tespit edilmiştir. Bu hastalıklarda pandemi sonrası artış yaşandı. Peki pet şişeden su içmek zararlı mı?

Hastanelerde artan bağırsak hastalıkları ardından uzmanlar pet şişe kullanımı hakkında açıklama yaptı. Maliyeti düşük olduğundan üretimi yüksek olan pet şişeler, aslında kimyasal madde barındıran tehlikeli bir araçtır. Plastiğinin yapımında en çok petrol maddeleri kullanılır. Plastik ne kadar sıcaklığa ya da asidik bir maddeye maruz kalsa içindeki diğer kimyasalları harekete geçirir. İçine konulan sıvıya karışarak tüketildiği sırada vücuda aktarılır. Uzmanlar her yıl bu uyarılarda bulunuyor. Özellikle sıcak havalarda daha tehlikeli hale gelen pet şişeler konusunda Medipol Mega Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Pelin Basım, açıklama yaptı. 

pet şişelerdeki tehlike

PET ŞİŞEDEN SU İÇMEK ZARARLI MI?

Doç. Dr. Pelin Basım, pet şişe tüketiminin nadir olması gerektiğinin altını çizdi. Pet şişe yerine cam şişe kullanılmasını tavsiye etti. Pet şişelerin güneşe ya da farklı bir ısıya maruz kaldıklarında içindeki suya karışan kimyasal maddelerin hastalıklara neden olabileceğini vurguladı. Yaklaşık 10 yıldır Dünya Sağlık Örgütü tarafından yasaklanan pet şişe kullanımında tüketim seviyesinin pandemi de artması akabinde ortaya çıkan bağırsak hastalıklarının yanı sıra daha ileri boyutu ise kimyasal maddelerin hücreleri DNA’sını bozarak kolon, prostat ve meme kanserlerine yol açtığını belirtti. İşte Doç. Dr. Pelin Basım’ın açıklamalarının devamı:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ