KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Makale Yazmaya Nasıl Başlanır?

Makale Yazmaya Nasıl Başlanır?

Makale herhangi bir konuda bilgi vermek amacıyla yazılan yazılardır. Gazetelerde, dergilerde, internet sitelerinde vb. yerlerde yayımlanır ve okuyucuya bilgi verme amacı taşır.

Makale Nasıl Yazılmalıdır?

Her insan akıcı bir dil kullanarak makale yazmak ister. Aslında makale yazmak çok zor görünen fakat yazdıkça kendinizi geliştirdiğiniz bir yazı türüdür. Peki makale yazmaya nasıl başlanır? Kendinizi yazmak için hazırladınız fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Okullarda hepimizin öğretmeni bir kompozisyon ödevi vermiştir. Hatta ortaokulda ve lisede Türkçe öğretmenlerimiz yazılı sınavlarda özgün bir kompozisyon yazmamızı istemiştir. İşte makale yazmak bu kompozisyonlar gibidir.

Makale Yazmanın Püf Noktaları

Makale için öncelikle konu belirlememiz gerekecektir. Bu aslında en basit adımdır. İnternette ya da dergide birçok makale konusu vardır yazmak için. Konumuz belirlendikten sonra ise yazacağımız yazının dikkat çekilebilir olması oldukça önemlidir. Özellikle internet yazılarında anahtar kelimeleri kullanmak oldukça önemlidir. Bununla beraber insanların ilgisini çekebilecek bir başlık belirlememiz gerekecektir. Makalede başlık ve giriş bölümü oldukça önemlidir. Kendinizi bir düşünün. İnternette gezindiğinizde ilk olarak ilginizi çeken bir yazıya tıklarsınız. Girişine bakar ve ilginizi çekmeye devam ediyorsa yazıyı sonuna kadar okursunuz. Unutmayın insanların büyük bir kısmı da sizinle aynı şeyi düşünmektedir.

Bir makalenin en önemli yerinin başlık ve giriş bölümü olduğunu aktarmıştık. Bu bölümleri bitirdikten sonra sıra gelişme bölümüne geldi. Gelişme bölümünde başlık hakkında detaylı bilgiyi verecek ve insanları bilgilendireceksiniz. Konunuzu zevkli hale getirecek, değişik örnekler vereceksiniz. Başarı hikayeleri, ilginç hikayeler ile insanların ilgisini çekmeyi başaracaksınız.

Gelişme bölümü de bittikten sonra sonuç bölümünde son cümlelerinizle rütuşunuzu yapabilirsiniz. Yazınızı genel olarak okuduktan sonra insanların beğenisine sunabilirsiniz. Makalede yazınız belli bir süre güncelliğini korumalı ki çok okunsun. Eğer siz yazınızdan keyif aldıysanız insanların da keyif alacağına emin olabilirsiniz. Son olarak şunu unutmayın, makale yazdıkça iyi bir yazar olacaksınız. İnanmak başarmanın yarısıdır, iyi bir yazar olacağınıza inanmalısınız. Başlangıçtaki acemiliğiniz sizi asla yıldırmasın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ