KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Nilay Keçeci’den karaciğer için sonbahar detoksu!

Vücutta açığa çıkan zararlı maddeleri elimine eden karaciğerimiz de arınmayı ve yenilenmeyi hakketmiyor mu? Üstelik karaciğer detoksu …

Nilay Keçeci’den karaciğer için sonbahar detoksu!

Vücutta açığa çıkan zararlı maddeleri elimine eden karaciğerimiz de arınmayı ve yenilenmeyi hakketmiyor mu? Üstelik karaciğer detoksu, metabolizma hızının artmasına da yardımcı olacak. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, sonbahar aylarında karaciğerin temizlenmesi için detoks önerilerinde bulundu.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı: Yağ sentezi, protein sentezi gibi birçok görevi olan karaciğer bir biyokimya fabrikası ve bu nedenle genel sağlığımız için karaciğerin temizlenmesi çok önemli olduğunu belirtti. Karaciğer vücudumuz için oldukça önemli fonksiyonlara sahip bir organdır. Ayrıca diğer organların fonksiyonlarını da etkileyecek derecededir. Bu nedenle hem karaciğerin hem de vücudun detoksifikasyon sürecini hızlandırmak için bazı besinlerden faydalanmak doğru olacaktır. Pancarı bu listenin başına yerleştirebiliriz. Çünkü pancar tam bir antioksidan deposu besindir. Pancar, kanın toksinlerden temizlenmesine destek verir. Karaciğer enzimlerini ve safrayı harekete geçirir. Karaciğer hücre yapılarının onarımı için de katkı sağlar.

LİMON KARACİĞER ENZİM ÜRETİMİNİ DESTEKLER

Karaciğer dostu bir besin de limondur. Turunçgiller grubunda yer alan limon, karaciğerin temizlemesi için oldukça etkilidir. Karaciğer detoksifikasyon sürecini hızlandırır. Aynı zamanda içindeki bazı maddeler yağ sindirimine yardımcı olur. Karaciğer enzim üretimini destekler. Yüksek C vitamini içeren limon, güçlü bir bağışıklık sistemi ile karaciğer sağlığını korur. Limon, alkali bir özelliktedir; bu nedenle karaciğerde asit-baz dengesini korumaya da katkı sağlar.

Nilay Keçeci

TAZE SARIMSAK TOKSİNLERİ HIZLA PARÇALAR

Sonbahara aylarında karaciğer detoksu yapmak hem toksinlerden arınmayı sağlayacak hem de düşük metabolizma hızını artırarak bedeni daha sağlıklı bir hale getirecektir. Bu konuda faydalı bir besin de sarımsaktır. Sarımsak, çok hızlı bir şekilde karaciğerdeki toksinleri yok etmeye yardımcı olur. Özellikle taze sarımsak toksinlerin hızla parçalanmasına ve atılması için destek verir. Sarımsağın içinde yer alan allisin güçlü bir antioksidan, bir antibiyotiktir. Bu bileşen sayesinde toksinler hızlı bir şekilde emilim sürecinden geçer ve karaciğerden atılır. Sarımsak tüketmenin kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini gösteren bazı çalışmalar da mevcuttur.

Nilay keçezi

KARACİĞER YAĞLANMASINA KARŞI BADEM

Badem de karaciğer temizliğinde etkili olan besinlerden biridir. Badem; kalsiyum, magnezyum ve E vitamini içerir. Birçok lifi de bünyesinde barındırır. İçerdiği amino asit ve L-arginin ile karaciğerde temizleyici etki gösterir. Başta E vitamini ve içeriğinde bulunan birçok antioksidan bileşenle karaciğer sağlığı için çok gereklidir. Badem tüketmek kadar badem suyunu çmek de faydalıdır. Bademi, ara öğünlerde tüketebilir ya da salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Faydalı yağlar içeren badem, karaciğer yağlanmasının önlenmesi konusunda da destek verir. Karaciğer sağlığını korumak için günde 10-15 badem tüketebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ