KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Osmanlı Padişahlarının kullandığı kumaş Paris Moda Haftası’na taşında!

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Paris Moda Haftası’nda Osmanlı Padişahlarının kullandığı kutnu kumaşı erkek koleksiyonuyla sunuldu …

Osmanlı Padişahlarının kullandığı kumaş Paris Moda Haftası’na taşında!

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Paris Moda Haftası’nda Osmanlı Padişahlarının kullandığı kutnu kumaşı erkek koleksiyonuyla sunuldu. Tarihi bir kumaş olan değerli kutnu kumaşı moda severler tarafından yoğun ilgi gördü. Osmanlı tarihinin unutulmaya yüz tutmuş değerli kutnu kumaşı Gaziantep’teki Türk bir marka tarafından tekrar modaya kazandırıldı.

Düzenlenen her defilesiyle çok ses getiren Paris Moda Haftası’nda bu kez modellerden çok nadir bulunan bir kumaş dikkat çekti. Osmanlı Sultanlarının tercih ettiği ‘kutnu’ kumaşı Paris Moda Haftası’nda erkek koleksiyonuyla tanıtıldı. Fransız moda devi Christian Dior yeni sezon için bazı tasarımlarında kullandığı kutnu kumaşını moda severlerle buluşturmayı planlıyor. Marka, kutnu kumaşının yapım aşamasını ve özelliklerini kendi sosyal medya hesabından paylaştı. Unutulmaya yüz tutmuş özellikle spor giyimlerinde kullanılan kutnu kumaşı, Gaziantep’te bulunan ‘Kutnia’ adındaki bir Türk markasıyla günümüz modasına tekrar kazandırıldı. Dokusuyla diğer kumaşlar arasından kolayca ayırt edilebilen kutnu kumaşı, Osmanlı padişahlarının yalnızca üst kıyafetleri için kullanılırdı. Modaya tekrar kazandırılan bu kumaşla, zarafet ve estetik ön planda olacak.

Kutnu Kumaşı Paris Moda haftasında tanıtıldı

“TARİHİ KUMAŞ”

Dünyaca ünlü Fransız moda markası Christian Dior resmi Twitter hesabından bu yıl erkek koleksiyonu için kullandığı değerli kutnu kumaşını tanıttı. Marka kumaşın hazırlanma aşamasını, “Bir zamanlar Osmanlı kraliyet hanedanının kullandığı bu tarihi kumaş, Dior koleksiyonunda yeniden doğdu” notuyla paylaştı.

Paris Moda Haftasına kutnu kumaşı damga vurdu

Markanın kreatif direktörü Kim Jones, sarı renkteki yaldızlı kutnu kumaşını Dior’un 2023 Yaz erkek giyim koleksiyonuna dahil ettiğini duyurdu.

Tarihi kumaş kutnu kumaşı

KUTNU KUMAŞ NEDİR?

‘Kutnu’ Türkiye’de yalnızca Gaziantep’te dokunan ipekli bir kumaş türüdür. Ham madde olarak floş, suni ipek ve pamuk ipliğinden oluşur. Günümüzde kullanımı çok yaygın olmasa da bu kumaş, yöresel kıyafetlerde, çantalarda ve turistik giysilerde kullanılıyor.

kutnu kumaşı nedir

TÜRK MARKASI ÜRETTİ

Osman Dönemi’nde Padişahlar tarafından sık sık kullanılan kutnu kumaşı, unutulmaya yüz tutmuşken Gaziantep’te Kutnia adındaki bir Türk markası tarafından tekrar modaya kazandırıldı.

kutnu kumaşının üretim aşaması

TÜM ZAMANLARIN EN PARLAK KUMAŞI

Zarafet ve estetiği yansıtan bu kumaş, yaldızlı duruşu ve ince işçiliği ile tüm zamanların en parlak kumaşı olarak biliniyor. Tarihi 16. yüzyıla dayanan bu saray kumaşı, tüm ipek ve pamuğun elle dokunması sonucu üretiliyor. Genellikle çizgili ve renkli tasarımlarda kullanılıyor.

osmanlı padişahları tarafında çokça tercih edilen kutnu kumaşı tüm zamanların en parlak kumaşıdır

Ayrıca Gaziantep’in tarihi önemi, kutnu kumaşını bölgedeki diğer dokuma kumaşlardan ayırmaya yetiyor. İpek Yolu üzerinde olan kentte, tarih boyunca yerel pamuk ile bölgeden geçen tüccarların taşıdığı ipeğin birbiriyle karışması ortaya yepyeni bir kumaşın çıkmasını sağladı.

kutnu kumaşı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ