KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Parmak bebek anne ve babasına kavuştu

Mersin’de, 600 gram ağırlığında “prematüre” doğan Eylül bebek, 134 günlük tedavisinin ardından hayata tutundu. Parmak bebek, anne ve babasına …

Parmak bebek anne ve babasına kavuştu

Mersin’de, 600 gram ağırlığında “prematüre” doğan Eylül bebek, 134 günlük tedavisinin ardından hayata tutundu. Parmak bebek, anne ve babasına kavuştu.

Mersin’in Toroslar ilçesinde yaşayan Sidar ve Faruk Akay çifti, ikinci çocuklarını kucaklarına alma heyecanını yaşadılar. Eylül adını verdikleri bebekleriyle birlikte zorlu bir süreçten geçtiler. 

Anne Sidar, hamileliğin henüz 22. haftasındayken ani gelişen kanama ve sancılar nedeniyle Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doğuma alındı. Akay çifti, normal doğumla 600 gram ve 32 santimetre uzunluğunda dünyaya gözlerini açan kızları Eylül’ü 134 günlük tedavisinden kucaklarına alabildi.

Eylül bebek

PREMATÜRE DOĞDU

Eylül bebek, organları gelişmediği ve solunum yetmezliği çektiği için bir süre kuvözde tedavi altına alındı. Sabırla uygulanan tedavinin ardından parmak bebek, 134 gün sonra 1980 gram ve 40 santimetre uzunluğa ulaşarak zorlu yaşam mücadelesini kazandı.

Ailesine teslim edilen bebek, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde hastaneden taburcu edildi.

Eylül bebek 134 günlük tedavisinin ardından taburcu oldu

“YAŞAM ŞANSI YÜZDE 1’İN BİLE ALTINDAYDI”

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Birim Sorumlusu Uzman Dr. Mustafa Akçalı, hamileliğin 24. haftasından önce dünyaya gelen bebeklerde yaşam şansının çok az olduğunu söyledi.

Akçalı, “Sadece Türkiye değil dünya genelini de düşündüğümüzde yaşam şansı çok azdı, yüzde 1’in bile altındaydı. Kalbi atan her bebeğe sonuna kadar müdahale ederiz. Biz şansı veririz, kullanır ya da kullanamaz… Bu tamamen ona bağlı olan bir şeydi. Eylül bebeğimize elimizden geldiği kadar şansı sonuna kadar verdik. Çok şükür o da bu şansı çok iyi kullandı. Annesinin karnında durduğu süre kadar da biz baktık ona” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Uzman Dr. Akçalı, prematüre dünyaya gelen Eylül’ün tedavi takibini, Yenidoğan Uzmanı Dr. Hüseyin Şimşek ile birlikte yaptıklarını ve onu hayata döndürmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

“134 GÜN ÇOK KÖTÜ GEÇTİ”

Anne Sidar Akay da zorlu süreci anlatırken şu ifadelere yer verdi:

“Gece gündüz korktum, ağladım. Yaşayacağına inanmadım. Tüm doktor ve hemşirelerden Allah razı olsun. Şu an çok mutluyum. 134 gün çok kötü geçti. Her telefon çaldığında ‘kızın öldü’ diyecekler sanıyordum. Her gün aklımdaydı. Çok zor geçti.”

Baba Faruk Akay da sağlık çalışanlarının emekleri sayesinde tarifi olmayan bir duygu yaşadıklarını ve bebeklerine kavuştukları için çok mutlu olduklarını dile getirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ