KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Selimiye Camii restore ediliyor

Edirne’de Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği Selimiye Camii’nin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Cami, 3 buçuk yıl sürmesi beklenen …

Selimiye Camii restore ediliyor

Edirne’de Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği Selimiye Camii’nin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Cami, 3 buçuk yıl sürmesi beklenen restorasyon çalışmalarında da ibadete ve ziyarete açık olacak.

Edirne’de 1568 yılında Mimar Sinan’ın 90 yaşındayken yapımına başladığı ve 7 yıl süren çalışmaların ardından 1575 yılında ibadete açılan Selimiye Camii’nin kapsamlı restorasyonu için çalışmalar başladı.

446 yıllık tarihi caminin restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

Caminin cam ve ahşap pencereleri tamamen yenilenecek, kalem işlerindeki bozulmalar da restorasyon çalışmalarıyla giderilecek. Ayrıca caminin kubbeleri ve kubbelerin üzerinde deforme olan kurşunlar değiştirilecek.

ZİYARETE VE İBADETE AÇIK OLACAK

Edirne dendiğinde akla ilk gelen eserin Selimiye olduğunu söyleyen Edirne Valisi Ekrem CanalpCanalp, “Selimiye’deki restorasyon çalışmalarımız bizim yıllardır üzerinde ehemmiyetle durmuş olduğumuz bir konudur. Bu yıl en son sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, yapılmış olan çalışmalara ödenek ayırmak ve programa koymak sureti ile restorasyonu başlatmış oldu” dedi.

Canalp, restorasyon esnasında caminin ziyarete ve ibadete açık olacağını söyledi.

Canalp, “Bir taraftan restorasyonu yapmamız lazım ama öbür tarafından Selimiye’yi de açık tutmalıyız. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz şu anda müteahhit firma ile yeni bir çalışma yapıyor. Yakın zamanda da Selimiye’de restorasyon öncesi son cumamızı da kılacağız ve o kılmış olduğumuz son cumadan sonra artık kısmi olarak Selimiye’de belli bir bölümü kapatmış olacağız” açıklamasını yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ